Wirtualne Muzem: Muzeum Powstania Warszawskiego

Kontynuujemy naszą wyprawę po wirtualnych muzeach. Tym razem jednak skupimy się na jednym mieście i konkretnym wydarzeniu: Powstaniu Warszawskim.
Spis treści

Samo muzeum zostało otwarte w 2004 roku, z okazji 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Jego zadaniem stało się ukazanie wydarzeń od okupacji aż po czasy PRL-u. Jego internetowy odpowiednik zabiera nas na wyprawę okraszoną nie tylko obrazem, ale także światłem, dźwiękiem i animacją. Jest to również największe w Polsce wirtualne muzeum, jeśli chodzi o ilość zdigitalizowanych obiektów i fotografii.

Zobacz też: Co to jest wirtualne muzeum?

Podążaj za głosem


Wycieczka po Wirtualnym Muzeum Powstania Warszawskiego jest trochę inna od tych, do jakich przyzwyczaiły nas dotychczas odwiedzone muzea. Tutaj po salach muzealnych zostajemy przeprowadzeni przez lektora, który opowiada o kolejnych rozdziałach historii powstania. Twórcy pomyśleli również o osobach, które nie mają pod ręką głośników lub nie chcą uruchamiać dźwięku; pod filmem oprowadzającym nas po muzeum znajdują się odpowiadające mówiącemu przewodnikowi napisy.

wycieczka po wirtualnym muzeum

Wirtualna wycieczka rozpoczyna się od krótkiego wprowadzenia tak do muzeum, jak i do samej historii Powstania Warszawskiego. Ścieżka tematyczna przedstawia takie zagadnienia (nazywane lokalizacjami) jak: Okupacja, Armia Krajowa, Państwo podziemne, Godzina „W”, Przejście kanałami czy Powstańcy w PRL. Każde z nich pozwala na obejrzenie odpowiadających mu obiektów muzealnych i jest przy tym okraszone szerokim komentarzem.

Oglądanie zabytków

Interesujące obiekty, które można oglądać w muzealnych salach to nie tylko przedmioty stojące w gablotach. Zaliczyć do nich można pamiątki okupacyjne ale również fotoplastykony, zdjęcia, dokumenty osobiste, informacje o bohaterach i miejscach powstania oraz różnorodne nagrania.

obiekty historyczne

Poszczególne obiekty można oglądać również w zakładce Ekspozycja, gdzie występuje cała lista znajdujących się w muzeum zabytków. Każdy przedmiot posiada osobną kartotekę z opisem, zdjęciem, czasami animacją 3D. Ciekawą opcją jest tu na pewno możliwość uzupełnienia informacji o danym zabytku przez internautów. Jeśli więc okaże się, że macie dodatkowe wiadomości na jakiś temat, możecie stać się współtwórcami muzealnej kolekcji.

Wybrane obiekty

Wybór ciekawych, frapujących obiektów w zbiorach Wirtualnego Muzeum Powstania Warszawskiego jest naprawdę duży. Oto zaledwie kilka z nich. Rzeczy osobiste, będące bardziej symbolami niż przedmiotami codziennego użytku.

Pierwszy w wybranej kolekcji jest obrazek religijny, przedstawiający Matkę Boską Wysiedlonych, zaprojektowaną przez Stanisława Tomaszewskiego. Na jej odwrocie znajduje się tekst modlitwy.

Matka Boska Wysiedlonych

Nie mniej ważny jest symbol ojczyzny, w której doszło do powstania, dlatego do kolekcji doszedł wyszywany orzełek na czapkę, należący do żołnierza biorącego udział w Akcji „Burza”.

zbiory Wirtualnego Muzeum Powstania Warszawskiego

Poza samymi zabytkami materialnymi interesujący jest również katalog prawie stu pięćdziesięciu zdjęć, znajdujących się w zakładce Zdjęcia archiwalne. Można tu zobaczyć nie tylko miasto z tamtego okresu, ale również ludzi i uwiecznione szczególne wydarzenia.

zdjęcia powstanie warszawskie

Uwagi końcowe

Wirtualne Muzeum Powstania Warszawskiego to prawdziwa, nowoczesna encyklopedia o tamtych czasach, gromadząca informacje nie tylko z Polski, ale i całego świata. Wiele wiadomości znajdujących się na stronie może być nowych i nieznanych szerszemu gronu odbiorców.

Na koniec drobna uwaga. Wysoka technologia, na stałe włączona muzyka i lektor, dopracowane graficznie animacje oraz menu wielokrotnego wyboru mają niezaprzeczalne zalety, ale mogą mieć też wady. Przy starszych typach komputera oraz wolniejszym internecie mogą być problemy z płynnym odtwarzaniem prezentacji i filmów. Warto jednak trochę pogniewać się na sprzęt i mimo wszystko dać się wciągnąć w nie tak w końcu odległy czasowo świat powstania.

Więcej z kategorii Pasje
Przeczytaj artykuł
LosWiaheros: Blogując, staraj się pomagać!
Przeczytaj artykuł
Wyszukiwarka połączeń PKP - sprawdź, jak z niej korzystać
Przeczytaj artykuł
Jak sprawdzić rozkład jazdy autobusów w Internecie?
Powiązane artykuły
Polska w panoramie: Wirtualny Kraj
Wirtualne muzeum: Luwr
Wirtualne muzeum: Muzeum chleba
Wirtualne Muzeum: Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

Reklama