Sposoby na nietrzymanie moczu – sport jest ważny

Nietrzymanie moczu można wyleczyć różnymi sposobami. Jednym z nich są ćwiczenia mięśni Kegla. Inną dobrą metodą walki z inkontynencją, która przysłuży się nie tylko tej dolegliwości w organizmie, jest sport. Dbanie o dobrą formę w przypadku nietrzymania moczu ma ogromne znaczenie. Otyłość to jedna z przyczyn występowania tego problemu w społeczeństwie.
Mężczyzna odpoczywa pod drzewem po jeździe na rowerze
Źródło: 123rf
Spis treści

Nietrzymanie moczu – czym jest?

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, której specjalnie nie trzeba przedstawiać. Polega na niekontrolowanym wycieku moczu z cewki moczowej. Inkontynencja dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Statystycznie jednak problem nietrzymania moczu częściej dotyczy pań - są narażone na niego dwa razy częściej niż panowie.
Popuszczanie moczu niewątpliwie ma związek z wiekiem, jednak istnieje szereg innych przyczyn, które powodują wystąpienie tej niedogodności. Są to m.in. ciąża, poród, operacje w dolnej części brzucha, przerost prostaty, guz prostaty, menopauza, schorzenia związane z neurologią (np. choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane), otyłość, cukrzyca, częste infekcje dróg moczowych, zaparcia, przyjmowanie niektórych leków (np. moczopędnych, czy na nadciśnienie tętnicze krwi), palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, zła dieta.
Najczęściej występującą postacią tej dolegliwości jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, które objawia się posikiwaniem na skutek wybuchu śmiechu, kaszlnięcia, kichnięcia, czy aktywności fizycznej. Inne rodzaje niekontrolowania mikcji to np. naglące nietrzymanie moczu, mieszane nietrzymanie moczu, czy przemijające nietrzymanie moczu.

Sposoby na nietrzymanie moczu

Na niekontrolowane oddawanie moczu są rozmaite sposoby. Warto jednak by ich stosowanie było  skonsultowane z lekarzem.
Przede wszystkim zaleca się wykonywanie odpowiednich ruchów mięśniami dna miednicy, aby je wzmocnić i zmusić do lepszej pracy. Mowa tu o ćwiczeniach mięśni Kegla, które można wzbogacić umieszczając w pochwie specjalne ciężarki. Aby zatrzymać takie obciążenie wewnątrz, trzeba mocniej napinać mięśnie krocza.
Biofeedback czyli biologiczne sprzężenie zwrotne to kolejny rodzaj walki z tą krępującą dolegliwością. Polega on na monitorowaniu mięśni Kegla za pomocą czujników elektrycznych. Łatwiej w ten sposób poznać źródło problemu i nauczyć pacjenta jak właściwie wykonywać trening mięśni dna miednicy.
Poza powyższymi formami zwalczania inkontynencji pacjent może również skorzystać m.in. z farmakoterapii, ziołolecznictwa, laseroterapii, czy pójść na zabieg na nietrzymanie moczu.

Sposoby na nietrzymanie moczu - ćwiczenia

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu polegają na stopniowym wydłużaniu przerw między jedną mikcją a drugą. Początkowo może to być jedynie 10-15 minut, jednak z czasem ten okres może wydłużyć się nawet do kilku godzin. Warto robić notatki żeby mieć na tym procesem kontrolę, a w razie wizyty u lekarza będzie można podeprzeć się faktami.
Ćwiczenia mięśni Kegla to jednak najlepszy rodzaj treningu tej strefy. Wykonuje się go naprzemiennie spinając i rozluźniając mięśnie dna miednicy. Trwa to kilka-kilkanaście sekund i należy powtórzyć przynajmniej 10 razy. Dla lepszego efektu ćwiczenia na mięśnie dna miednicy powinno się wykonywać regularnie - chociaż raz dziennie.
Jak ćwiczyć mięśnie Kegla? Dokładnie tak, jak gdyby chciało się zatrzymać strumień moczu. Przy czym nie powinno się napinać przy tym mięśni brzucha, ud i pośladków. Spięcie mięśni dna miednicy powinno być robione na wydechu, a rozluźnienie –  wdechu.
Systematyczny i dobrze wykonywany trening powinien przynieść oczekiwany rezultat już po kilku-kilkunastu tygodniach.

Sposoby na nietrzymanie moczu - sport

Dbanie o dobrą formę w przypadku nietrzymania moczu ma ogromne znaczenie. Otyłość to jedna z przyczyn występowania tego problemu w społeczeństwie. Duża waga oznacza duży brzuch, który bardzo obciąża pęcherz moczowy i mięśnie dna miednicy.
Nawet jeśli do niekontrolowanego wyciekania moczu dochodzi podczas uprawiania sportu, nie powinno się z niego rezygnować. Można poratować się w takich sytuacjach takimi środkami ochronnymi jak wkładki na nietrzymanie moczu, czy pieluchomajtki.
Bieganie i aerobik tymczasowo można zamienić na jazdę na rowerze oraz pływanie na basenie. Dobrym rozwiązaniem są ćwiczenia pilates oraz asany hatha jogi. Jeśli jakieś ćwiczenie podczas treningu zdecydowanie nam nie służy i istnieje obawa, że przyczyni się do powstania krępującej sytuacji, pomińmy jego wykonywanie albo odpowiednio zmodyfikujmy je.
Przed aktywnością fizyczną nie powinno się przyjmować zbyt dużej ilości płynów, szczególnie warto pominąć picie kawy, która jest moczopędna.

Dieta na nietrzymanie moczu

Dla diety osoby nietrzymającej mocz ważne są głównie witamina D oraz magnez, które zmniejszają skurcze mięśni pęcherza moczowego. Można je znaleźć w suplementach diety oraz w produktach spożywczych: witamina D – w mleku, rybach, jajach; magnez – w bananach, ziemniakach, kukurydzy, orzechach i awokado.
Jadłospis na inkontynencję powinien ponadto zawierać owoce i warzywa (poza cytrusami i pomidorami gdyż działają moczopędnie i drażniąco na pęcherz), dużą ilość płynów (przede wszystkim wody) i żurawinę (w różnych postaciach: świeżą, suszoną, czy wyciśniętą do soku).
A czego powinno się unikać? Kawy, herbaty, napojów gazowanych, pikantnych przypraw, ostrych dań, słodkich potraw oraz alkoholu.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj także: 

Nietrzymanie moczu w menopauzie – leczenie i przyczyny

Nietrzymanie moczu a NFZ – co nam przysługuje?

Nietrzymanie moczu – zdrowa dieta. Co jeść, a czego nie?
 

 

 

Więcej z kategorii Sport
Gimnastyka dla seniorów: ćwiczenia na kręgosłup
Nordic walking: idealny sport dla seniora
5 powodów, by ćwiczyć na plenerowych siłowniach
Powiązane artykuły
Najszybsza babcia świata. Ma 75 lat i biega w maratonach
5 prostych ćwiczeń przy biurku - w pracy też możesz się gimnastykować
Mężczyzna odpoczywa pod drzewem po jeździe na rowerze
Sposoby na nietrzymanie moczu – sport jest ważny
Ćwiczenia na kręgosłup – szyjny, lędźwiowy i piersiowy
Jazda na rowerze
Nietrzymanie moczu – sprawdź, jakie sporty możesz uprawiać