Nietrzymanie moczu – zdrowa dieta. Co jeść, a czego nie?

Nietrzymanie moczu stanowi wstydliwy problem zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Na szczęście w porę zauważony przez pacjenta jest w miarę łatwy do wyleczenia, leczenie może wspomóc np. odpowiednia dieta przy nietrzymaniu moczu, gimnastyka i unikanie wybranych produktów i napojów.
Warzywa i owoce - jabłka, cytrusy, ananas, seler
Źródło: 123rf
Spis treści

 Partner publikacji

Nietrzymanie moczu – czym jest?

Nietrzymanie moczu słusznie kojarzy się z krępującą dolegliwością, która potrafi mocno uprzykrzyć życie osób w każdym wieku. Inkontynencja dotyka bowiem zarówno kobiet, jak i mężczyzn, jednak przeważa tutaj płeć żeńska.
Niekontrolowany wyciek moczu może pojawić się w dzień, jak i w nocy. Początkowo może objawiać się jedynie popuszczaniem kilku kropli uryny w ciągu dnia. Łatwo to zlekceważyć, a nawet przeoczyć, zwłaszcza w przypadku codziennego stosowania wkładek higienicznych. Z czasem dysfunkcja nasila się, i jeśli w porę nie zostanie wprowadzone właściwe postępowanie lecznicze, problem może doprowadzić do poważnych schorzeń, odparzeń i chorób skóry, depresji, wycofania z kontaktów społecznych, itp.

Nietrzymanie moczu – przyczyny

Niekontrolowane oddawanie moczu może mieć wiele przyczyn. Za nietrzymanie moczu u kobiet odpowiadają często przebyte porody, operacje ginekologiczne, czy zaburzenia hormonalne.
Nietrzymanie moczu u mężczyzn może zaś być spowodowane przebytymi operacjami na gruczoł krokowy. Ponadto, obu płci dotyczą takie powody popuszczania moczu jak m.in.: nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem dróg moczowych, cewki moczowej, czy pęcherza moczowego, a także infekcje dróg moczowych, kamica nerkowa, zaparcia, choroby związane z układem nerwowym oraz stosowanie niektórych leków.
Okazuje się, że także dieta ma duże znaczenie w przypadku tej dolegliwości. Otyłość bowiem również może wywołać problemy z kontrolą moczu.

Domowe sposoby na nietrzymanie moczu

W każdym przypadku przy wykryciu problemu związanego z popuszczaniem moczu, należy zwrócić się do lekarza (urologa, ginekologa, czy nawet neurologa). Jednocześnie z leczeniem wprowadzonym przez doktora, warto wykorzystać domowe sposoby na nietrzymanie moczu, jednak tylko wtedy, gdy  medyk ich nie wyklucza.
Do skutecznych praktyk pomocnych w zwalczaniu nietrzymania moczu należy odpowiedni rodzaj aktywności, taki jak ćwiczenia mięśni Kegla, które polegają na krótkotrwałym (trwającym kilka-kilkanaście sekund) spięciu mięśni krocza, a następnie ich poluzowaniu. Inny trening opiera się na systemie korzystania z toalety o stałych porach dnia, by z czasem wydłużać przerwy między kolejnym oddaniem moczu.
Naturalną metodą walki z niekontrolowanym posikiwaniem jest także umiejętne korzystanie z ziół, redukcja masy ciała i zbudowanie prawidłowego jadłospisu.

Dieta przy nietrzymaniu moczu

Z pewnością dieta przy nietrzymaniu moczu stanowi skuteczną broń przeciwko temu schorzeniu. Dlatego, nie tylko osoby borykające się już z tym problemem, ale także te dbające o profilaktykę, powinny przygotowywać posiłki zgodnie z kilkoma zasadami.
Przede wszystkim należy przyjmować jak najwięcej błonnika, zatem świeże owoce i warzywa będą tu nieocenionym wsparciem. Błonnik zawarty jest także w kaszach, pełnoziarnistym pieczywie oraz makaronie z mąki z pełnego przemiału.
Ogórek jest również słusznym wyborem bo m.in. działa przeciwzapalnie i wzmacnia odporność oraz regeneruje ścianki błon śluzowych. Poza tym dobrze jest zjadać jak najwięcej czarnej porzeczki, zielonej pietruszki i czerwonej papryki, ze względu na dużą zawartość witaminy C w tych warzywach. Witamina ta wpływa na zwiększoną produkcję kolagenu przez organizm, a ten uelastycznia tkanki. Szpinak, kapusta i brokuły to kolejne z zielenin, które ze względu na dużą zawartość magnezu powinny znaleźć się na kulinarnej liście osób z problemem nietrzymania moczu.
Nie należy przy tym zapominać o regularnym dostarczaniu organizmowi płynów. Najlepszym wyborem będzie niegazowana woda, herbatki ziołowe (np. z lipy, pokrzywy zwyczajnej), napoje i soki z żurawiną.

Nietrzymanie moczu – czego unikać?

Ważnym elementem diety w przypadku kłopotów z popuszczaniem moczu jest wyeliminowanie pewnych produktów. Chodzi tu zwłaszcza o ostre, tłuste, wysokoprzetworzone, ciężkostrawne potrawy, pikantne przyprawy, itp. Poza tym z jadłospisu powinno się wykreślić takie napoje jak moczopędna kawa oraz płyny, w których występuje kofeina (herbata, napoje gazowane, energetyki, itd.), sok z grejpfruta (stanowiący mocny diuretyk), alkohol (który poza tym, że wzmaga potrzebę oddania moczu, to jeszcze zaburza odbiór sygnałów neurologicznych).
Pęcherz moczowy mogą podrażniać takie składniki jak mleko, pomidor oraz czekolada, zatem im mniej będzie ich w menu, tym bezpieczniej. Co więcej, należy zrezygnować z palenia papierosów, gdyż tytoń wzmaga problem nietrzymania moczu.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Sprawdź także:

 

 Partner publikacji