Nietrzymanie moczu w menopauzie – leczenie i przyczyny

Menopauza stanowi dla kobiety trudny okres, podczas którego mogą dosięgnąć ją nieprzyjemne objawy. Jednym z nich jest nietrzymanie moczu, za które w tym przypadku zazwyczaj odpowiada niedobór hormonów płciowych. Na szczęście, nietrzymanie moczu w menopauzie można skutecznie leczyć.
Dojrzała kobieta w objęciach mężczyzny
Źródło: 123RF
Spis treści

Nietrzymanie moczu w menopauzie – czym jest?

Nietrzymanie moczu może stanowić jeden z objawów stanu przekwitania u kobiet, określanego też jako menopauza. Nietrzymanie moczu u kobiet to z pewnością jeden z najbardziej krępujących syndromów okresu menopauzalnego.

Najczęściej pojawia się jako wysiłkowe nietrzymanie moczu, spowodowane niesprawnością aparatu zamykającego cewkę moczową. Inną formą, także występującą w czasie menopauzy, jest naglące nietrzymanie moczu, za którym stoi brak kontroli czynności wypieracza pęcherza moczowego. Trzeci rodzaj tej dolegliwości, na jaki mogą cierpieć panie w okresie menopauzy, to mieszane nietrzymanie moczu, stanowiące zlepek dwóch poprzednich odmian.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu można rozpoznać kiedy w sposób niekontrolowany traci się od kilku kropli do większych ilości moczu podczas takich czynności, jak np. dźwignięcie jakiegoś przedmiotu, kaszel, kichanie, śmianie się, czy uprawianie sportu (np. podczas biegania, czy skakania). Natomiast w naglącym nietrzymaniu moczu dochodzi do nagłego, bezwiednego popuszczenia moczu.

Wraz z inkontynencją u kobiet borykających się z tą wstydliwą dolegliwością, mogą się pojawić także stany depresyjne i bezsenność. Bardzo ważna w tym czasie jest właściwa higiena i pielęgnacja miejsc intymnych, aby nie dopuścić do pojawienia się chorób układu moczowego.

Nietrzymanie moczu w menopauzie – przyczyny

Niestety, co trzecią kobietę będącą w fazie klimakterium spotyka nietrzymanie moczu. Przyczyny tego zjawiska są różnorodne, jednak za ich podstawę uznaje się niedostatek estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych.

Jeśli jest ich mało lub zupełnie ich brak, dochodzi do częstych infekcji intymnych, co upośledza prawidłową pracę narządów dolnej części jamy brzusznej. Poza tym zaburza to przemianę kolagenu, doprowadzając do usztywnienia cewki moczowej.

Niewątpliwie na pojawienie się niekontrolowanego oddawania moczu może mieć również wpływ pogłębiający się wraz z wiekiem proces starzenia się tkanek oraz wiotczenie mięśni, w tym tych najważniejszych dla trzymania w ryzach mikcji – mięśni dna miednicy.

Inne przyczyny nietrzymania moczu u kobiet podczas menopauzy mogą być spowodowane występującymi chorobami neurologicznymi, takimi jak stwardnienie rozsiane, udar mózgu, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, czy schorzeniami neurologicznymi (np. cukrzycą, otyłością), a nawet paleniem papierosów, przyjmowaniem niektórych preparatów leczniczych i nadużywaniem alkoholu.

Nietrzymanie moczu w menopauzie – ćwiczenia mięśni Kegla

Stosunkowo łatwym i bezpłatnym sposobem na nietrzymanie moczu w czasie menopauzyćwiczenia mięśni Kegla, które znajdują się między pochwą a odbytem. Ćwiczenia mięśni dna miednicy polegają na zaciskaniu ich i rozluźnianiu na przemian. Napina się je zachowując się tak, jakby chciało się wstrzymać strumień moczu, a później rozluźnia ten obszar od spięcia. Takie zaciskanie mięśni Kegla może trwać od kilku do kilkunastu sekund i należy je powtórzyć co najmniej 10 razy.

Aby trening mięśni dna miednicy szybko przyniósł spodziewane rezultaty, powinien być wykonywany regularnie, najlepiej codziennie, a nawet kilka razy dziennie. Efekty powinny być wyczuwalne po około 3-4 tygodniach systematycznego ćwiczenia. Jeśli pomimo przyłożenia się do tej aktywności, rezultatów nie ma, należy zwrócić się do lekarza.

Nietrzymanie moczu w menopauzie – leczenie

Problemy z utrzymaniem moczu każdorazowo powinny skłonić do wizyty u lekarza. Oczywiście niezależnie od porady lekarskiej warto wykonywać ćwiczenia na nietrzymanie moczu, w tym przede wszystkim trening mięśni Kegla. Inny rodzaj ćwiczeń to świadome, kontrolowane wydłużanie przerw między wizytami w toalecie, zaczynając od krótkich, nawet 15-minutowych, czy półgodzinnych.

Medyk może zalecić także inne metody lecznicze na nietrzymanie moczu. Leczenie tej niedogodności występującej w czasie klimakterium może polegać na przyjmowaniu leków hormonalnych, m.in. estrogenu.

Kuracja na popuszczanie moczu może także obejmować stymulację elektryczną, pobudzającą mięśnie dna miednicy do lepszej pracy. Leczenie nietrzymania moczu w okresie menopauzy dotyczy także m.in. zastosowania zabiegu chirurgicznego, czy laseroterapii.

Nietrzymanie moczu w menopauzie – dieta

Nie mniej ważna w czasie leczenia nietrzymania moczu oprócz higieny osobistej jest dieta kobiety, której ten problem dotyczy. Jadłospis w takiej sytuacji powinien zawierać duże porcje błonnika, a zatem należy jeść warzywa i owoce oraz pełnoziarniste produkty, żeby nie dopuścić do zaparć. Z menu powinno się natomiast wykluczyć kawę, herbatę, soki cytrusowe oraz pomidory, gdyż działają moczopędnie. Ponadto nie powinno się pić alkoholu oraz słodkich napojów gazowanych, lepiej zastąpić je niegazowaną wodą.

Artykuł zawiera lokowanie produktu 

Czytaj także: