Sporty dla seniora

Spis treści

Wielu z nas wiek seniora kojarzy się jedynie ze statycznymi rozrywkami, takimi jak siedzenie w fotelu z kubkiem herbaty i książką, oglądanie telewizji, gra w szachy czy rozwiązywanie krzyżówek. Nic bardziej mylnego! Dzięki nam dowiesz się, jak aktywnie i bezpiecznie spędzić czas, a twoje zdrowie na pewno na tym skorzysta.

 

Dlaczego warto być aktywnym w każdym wieku?


Może wydaje ci się, że sport to w twoim wieku tylko niepotrzebne ryzyko, ale musisz zdawać sobie sprawę, jak zbawienny wpływ może mieć na twój organizm. Aktywność fizyczna działa korzystnie na układ krążenia, wzmacnia serce oraz mięśnie. Oprócz tego zapobiega sztywnieniu stawów, poprawia koordynację ruchową i zapobiega nadwadze. Ale korzyści fizyczne to nie wszystko. Treningi dają także satysfakcję psychiczną, a jeśli odbywają się w grupie, mogą poprawić jakość życia towarzyskiego.

 

 

Na jaką aktywność fizyczną postawić?


Aby rzeczywiście dać swojemu organizmowi prezent, zamiast mu zaszkodzić, warto zdecydować się na odpowiednią dyscyplinę. Świetnie sprawdzają się choćby ćwiczenia w wodzie. Pamiętajmy, że w przypadku problemów z kręgosłupem pływanie na brzuchu nie jest zalecane, za to doskonały będzie aqua aerobik, który mniej niż tradycyjny obciąża stawy. Na problemy z tymi ostatnimi pomoże także specjalna odmiana jogi, przeznaczona dla osób starszych. Dzięki takim zajęciom zapewnimy sobie też fantastyczny relaks, rozluźnienie mięśni, lepszą koordynację oraz dobre funkcjonowanie układu oddechowego i krążenia.

Innym bardzo dobrym wyborem będzie nordic walking. Na pewno wielokrotnie widzieliście ludzi spacerujących ze specjalnymi kijkami, które odciążają kręgosłup i stawy. W ten sposób spacery będą o wiele bardziej efektywne – lepiej wzmocnią mięśnie i układ krążenia, rozluźnią napięcia mięśniowe, korzystnie wpłyną na serce. Przy tym warto wziąć pod uwagę, że jeśli jakieś schorzenie szczególnie nam dokucza, to o odpowiedni zestaw ćwiczeń najlepiej poprosić rehabilitanta.

 

 

A co w czasie wolnym od ćwiczeń?


Natomiast jeśli twój problem to motywacja, najlepiej, jeśli znajdziesz wzór do naśladowania. Możesz skupić się na oglądaniu programów, których bohaterowie między innymi poprzez aktywność fizyczną odmieniają swoje życie. Dobrym wyjściem będzie też poznanie mentalności sportowców poprzez śledzenie ulubionych dyscyplin. A dla tych, którzy lubią dodatkowy dreszczyk emocji, odpowiednią rozrywką mogą być zakłady sportowe. Liczymy, że wkrótce opowiecie nam o swoich sportowych sukcesach!

 

Więcej z kategorii Sport
Nietrzymanie moczu – sprawdź, jakie sporty możesz uprawiać
Jazda na rowerze
Sposoby na nietrzymanie moczu – sport jest ważny
Mężczyzna odpoczywa pod drzewem po jeździe na rowerze
Najstarsza kulturystka świata skończyła 82 lata - Ernestine Shepherd
Powiązane artykuły
Emerytura olimpijska - za jaki medal i ile wynosi?
Najszybsza babcia świata. Ma 75 lat i biega w maratonach
Gimnastyka dla seniorów: ćwiczenia na kręgosłup
Ćwiczenia na kręgosłup – szyjny, lędźwiowy i piersiowy
5 prostych ćwiczeń przy biurku - w pracy też możesz się gimnastykować