Nietrzymanie moczu a NFZ – co nam przysługuje?

Nietrzymanie moczu postrzegane jest jako krępująca przypadłość, a pacjenci starają się jej pozbyć za wszelką cenę. Osoby cierpiące na popuszczanie moczu wykorzystują dostępne metody i środki w całości lub częściowo refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Co, komu i w jakiej wysokości przysługuje w ramach dofinansowania z NFZ?
Osoba trzymająca się za krocze
Źródło: 123RF
Spis treści

Nietrzymanie moczu – rodzaje

Nietrzymanie moczu (NTM) to dolegliwość polegająca na niekontrolowanym oddawaniu moczu, która może pojawiać się w ciągu dnia, jak i w nocy.
Popuszczanie moczu diagnozuje się głównie u kobiet, lecz także u mężczyzn, a dotyczy osób będących w różnym wieku.
Wyróżnia się trzy rodzaje nietrzymania moczu:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu (kiedy do wycieku moczu dochodzi podczas kichania, śmiania się, kasłania, wykonywania ćwiczeń fizycznych, dźwigania, itp. – dotyczy to około 49 procent osób zmagających się z tą dysfunkcją);
  • nietrzymanie moczu z parć naglących (to sytuacja kiedy następuje nagłe oddanie moczu przed lub w trakcie odczuwania przez pacjenta potrzeby skorzystania z toalety; tę postać diagnozuje się u około 22 procent wszystkich pacjentów z NTN);
  • mieszane nietrzymanie moczu (stanowiące hybrydę dwóch wcześniejszych odmian, na ten rodzaj schorzenia cierpi około 29 procent borykających się z popuszczaniem moczu).

Od typu niekontrolowanego posikiwania, wieku, płci i ogólnego stanu zdrowia pacjenta, ale także od innych czynników, zależy wybór właściwego leczenia. Rodzaj postępowania medycznego z kolei wpływa na to, czy będzie on dofinasowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Nietrzymanie moczu – o co można się ubiegać w ramach refundacji NFZ?

W przypadku nietrzymania moczu można ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych na niektóre leki (70 procent). Obecnie wymieniane są dwa preparaty, znajdujące się na rynku medycznym. Poza tym środek musi być przepisany przez lekarza, który ma podpisaną umowę z NFZ. Jest jeszcze jeden warunek skorzystania z tej dopłaty – pacjent musi poddać się badaniu urodynamicznemu, finansowanemu przez fundusz, jednak wywołuje ono szereg protestów, zarówno pacjentów, jak i lekarzy.

Poza tym, cierpiącym na nietrzymanie moczu przysługuje refundacja środków absorpcyjnych, czyli wchłaniających mocz, takich jak pieluchomajtki, wkładki urologiczne, majtki chłonne, pieluchy anatomiczne, podkłady.

Są jeszcze inne możliwości ubiegania się o pokrycie kosztów leczenia schorzenia jakim jest nietrzymanie moczu. Operacja jest w 100 procentach finansowana przez NFZ. Jednak koszty nie wszystkich zabiegów na nietrzymanie moczu będą pokrywane przez fundusz zdrowia, o czym będzie mowa poniżej.

Ponadto NFZ w pełni refunduje badania moczu, badania jamy brzusznej, usg jamy brzusznej, czy kontrowersyjne badania urodynamiczne, zwiększając tym samym dostęp pacjentów do nieodpłatnej diagnostyki.

Pieluchomajtki dla dorosłych - refundacja

Refundacja pieluchomajtek czy innych środków absorpcyjnych obejmuje 90 sztuk miesięcznie dla konkretnego pacjenta. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 18 stycznia 2018 r. (które weszło w życie 3 marca 2018 r.) zwiększono ilość dofinansowanych środków chłonnych z dotychczasowych 60 na 90 sztuk.

Zlecenia na refundowane środki absorpcyjne mogą wystawiać m.in. lekarze następujących specjalizacji: medycyny rodzinnej, położnictwa i ginekologii, ginekologii onkologicznej, chorób wewnętrznych, pediatrii, POZ, chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, chirurgii klinicznej, chirurgii onkologicznej, chemioterapii nowotworów, urologii, urologii dziecięcej oraz pielęgniarki i położne. Oczywiście wymienieni specjaliści muszą mieć podpisany kontrakt z NFZ.

Pełna refundacja (100 %) dotyczy pacjentów cierpiących na chorobę nowotworową, inwalidów wojskowych i wojennych oraz osób represjonowanych. Natomiast reszta osób otrzymuje dotację w wysokości 70 procent w ramach przyznanego limitu środków.

Zabieg na nietrzymanie moczu - NFZ

Innym postępowaniem leczniczym w pełni refundowanym przez państwo jest zabieg na nietrzymanie moczu. NFZ płaci m.in. za następujące operacje na nietrzymanie moczu: operacje pochwowe lub nadłonowe z użyciem taśmy, operacje pochwowe i nadłonowe bez użycia taśmy (te dwa zabiegi dotyczą oczywiście kobiet), czy wszczepienie lub wymiana hydraulicznego zwieracza cewki moczowej u mężczyzn.

Fundusz nie pokrywa jednak kosztów neurostymulatorów oraz wstrzykiwanych materiałów. Nie sponsoruje również implantacji hydraulicznego zwieracza cewki moczowej.

Nietrzymanie moczu – zabieg laserowy na NFZ

Laserowe leczenie nietrzymania moczu nie jest refundowane przez NFZ. Oznacza to, że osoba, która zdecyduje się na zabieg laserowy, będzie musiała pokryć całość kosztów samodzielnie. Ceny pojedynczej terapii laserowej wahają się od około 1000 do 2500 zł. Różnica w kosztach jest zależna od renomy placówki, rodzaju sprzętu użytego do zabiegu oraz doświadczenia specjalisty wykonującego tę usługę.

Sprawdź też: