Spacer wydłuża życie. Nawet o 7 lat!

Najnowsze badania medyczne wskazują, że spacer może wydłużyć nasze życie. I to nawet o siedem lat! Do takich wniosków doszli naukowcy Harvarda. Należy tylko przestrzegać kilku zasad.
Spis treści

Przyszła wiosna. Nareszcie można wyjść na obiecany sobie oraz bliskim spacer. Kosztuje niewiele czasu i wysiłku, a jego zalet jest całe mnóstwo. I - co najważniejsze - wydłuża życie!

By wyjść na spacer, nie potrzeba żadnych dodatkowych przyrządów ani nakładów finansowych. Wystarczy wygodne, dopasowane do pogody ubranie i można śmiało ruszać w teren. Ruch przydaje się w każdym wieku. A na dbanie o kondycję nigdy nie jest za późno. Nie trzeba uprawiać konkretnego sportu, kupować drogiego sprzętu, wylewać siódmych potów. By zadbać o swoje zdrowie, wystarczy 30 minut spaceru dziennie.

Jak wydłużyć swoje życie?

Gdy spędzamy całe dnie w pozycji siedzącej i rzadko wychodzimy na zewnątrz, ciało atakują różne dolegliwości. Zastanawiamy się wówczas, skąd się one biorą? Przecież zdrowo się odżywiamy, łykamy witaminy, nie nadużywamy alkoholu, regularnie chodzimy do lekarza. Okazuje się, że największym winowajcą jest niepozorny szczegół – brak ruchu na świeżym powietrzu.

Chodzenie nie tylko odchudza i mobilizuje ciało do ruchu, naprężając mięśnie oraz rozciągając stawy. Spacer doskonale poprawia wydolność organizmu i wzmacnia krążenie. Badania wskazują też, że wystarczy co dwa dni wyjść na co najmniej półgodzinny spacer, by znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia miażdżycy.

Spacer jest bardzo korzystny zwłaszcza dla mężczyzn. Naukowcy z University of California w San Francisco oraz Harvard School of Public Health udowodnili, że spacer w szybkim tempie spowalnia rozwój raka prostaty aż o 60%! Drodzy panowie, nie ma zatem co zwlekać – czas wyjść na spacer.

Przede wszystkim spacery powinny być systematyczne. Najlepiej jest przechadzać się codziennie, przez co najmniej pół godziny, w nieco szybszym tempie. Naukowcy obliczyli, że dwie i pół godziny spaceru tygodniowo wydłuża życie o średnio 3 lata, natomiast ponad siedem godzin marszu tygodniowo – nawet do ponad 4 lat. Warto więc wprowadzić spacer do codziennych rytuałów, dzięki czemu wyrobi się zdrowy nawyk. I co najważniejsze – można poczuć się młodszym.

Jak przygotować się do regularnych spacerów?

To, gdzie będziesz spacerować, zależy głównie od Ciebie. Jeśli mieszkasz na wsi, łono natury będzie idealnym miejscem. Jeśli natomiast mieszkasz w mieście, masz do dyspozycji parki i otwarte przestrzenie pełne ciszy. Możesz spacerować z przyjaciółmi lub w samotności, zależy, co wolisz. Na przechadzkę warto wziąć ze sobą psa, który również skorzysta z wolnej przestrzeni i wybiega się.

By pospacerować, wystarczy porządnie się ubrać. Jeśli wieje chłodny wiatr, ubierz się cieplej. A jeśli świeci słońce, rzeczy powinny być przewiewne i lekkie. Pamiętaj też o płaskim obuwiu.

Nie zapomnij o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Butelka wody niegazowanej będzie poręcznym, pożytecznym dodatkiem do spaceru. Wyćwicz w sobie nawyk wdychania powietrza nosem, a wydychania ustami, w ten sposób odpowiednio dotlenisz organizm. Na spacer najlepiej jest wyjść 2 godziny po ostatnim posiłku, a kolejny zjeść niecałą godzinę po spacerze.

Jedyne, czego nam teraz potrzeba, to chęci. Ruszajmy zatem na spacer w poszukiwaniu eliksiru długowieczności!

Czytaj również
Więcej z kategorii Profilaktyka
7 sposobów na własne zęby na dłużej
Intelektualne ćwiczenia dla mózgu. Jak mogą pomóc w profilaktyce Alzheimera?
Mężczyzna w średnim wieku wykonuję ćwiczenie intelektualne, jakim jest rozwiązywanie krzyżówki
Zagrożenia spowodowane aktywnością. Na co uważać?
Powiązane artykuły
człowiek w tłumie
Czym są choroby cywilizacyjne i jaki jest ich podział?
Ruch to zdrowie? To nie slogan, to prawda!
Jakie choroby zagrażają seniorom?
Pomiar ciśnienia krwi - jak poprawnie zmierzyć ciśnienie?
Jak dbać o zdrowie stawów? 6 sprawdzonych sposobów