Nie trzeba wiele, dwie godziny biegania w tygodniu wystarczą!

Dbanie o zdrowie nie wymaga wcale wielogodzinnego poświęcenia - dowodzą naukowcy. Co więcej, nadmierny wysiłek również jest szkodliwy. Ćwiczenia i aktywność fizyczna to inwestycja w siebie, ale trzeba znać umiar.

Kilkanaście lat temu duńscy naukowcy postawili sobie za cel określenie optymalnej intensywności ćwiczenia w tygodniu, która służy zdrowiu. Badania przeprowadzono na dużą skalę - brało w nich ponad 5 tysięcy osób (w tym ok. 1 tysiąc aktywnych i 4 tys. nieaktywnych). Obserwację obu grup rozpoczęto w 2001 roku. Jakie są wyniki tego wieloletniego badania?

Okazuje się, że najlepszy efekt dla zdrowia przynosi bieganie nie krótsze niż godzina i nie dłuższe niż 2,25 godziny tygodniowo. W dodatku zaleca się raczej powolne bieganie. To osoby, które po prostu truchtają, żyją dłużej niż uprawiające intensywny trening. U tych ostatnich średnia długość życia jest bliska średniej w społeczeństwie.

Wyniki tego badania nie odpowiadają wciąż na wiele pytań i pozostawiają wątpliwości, ale powinny być motywujące dla osób, które aktywność fizyczna przeraża. Nie trzeba wiele, aby zadbać o zdrowie. Dwie godziny w tygodniu na pewno warto poświęcić. Jest w końcu tyle do przeżycia!

Więcej z kategorii Profilaktyka
Jak dbać o zdrowie stawów? 6 sprawdzonych sposobów
Zagrożenia spowodowane aktywnością. Na co uważać?
Intelektualne ćwiczenia dla mózgu. Jak mogą pomóc w profilaktyce Alzheimera?
Mężczyzna w średnim wieku wykonuję ćwiczenie intelektualne, jakim jest rozwiązywanie krzyżówki
Powiązane artykuły
Jakie choroby zagrażają seniorom?
7 sposobów na własne zęby na dłużej
Pomiar ciśnienia krwi - jak poprawnie zmierzyć ciśnienie?
Spacer wydłuża życie. Nawet o 7 lat!
Ruch to zdrowie? To nie slogan, to prawda!