Krem do opalania
Krem do opalania chroni przed przedwczesnym starzeniem się skóry. Dbając o ciało przed kąpielą słoneczną sprawimy, że pojawi się na nim mniej zmarszczek. Niestety wielogodzinne i nieodpowiedzialne opalanie może skutkować także poparzeniami, przebarwieniami, a nawet w konsekwencji nowotworem skóry. Dlatego tak ważne jest, by przed kontaktem skóry ze słońcem stosować krem do opalania, koniecznie z odpowiednim filtrem UV.
Filtr UV
Na kosmetykach, które chronią przed szkodliwym działaniem słońca widnieją informacje o tym, przed jakimi promieniami chronią i w jakim zakresie. Najczęściej pojawia się pojęcie SPF (ang. sun protection factor) wraz z liczbą. Filtr ten chroni skórę przed promieniami UVB. Liczba natomiast określa wysokość filtra. Wskazuje ona na stopień ochrony przed promieniami.
Skróty PPD oraz IPD na kosmetyku gwarantują ochronę przed promieniowanie UVA. Warto zwrócić uwagę czy krem, który wybieramy zapewni ochronę również przed tym rodzajem promieni słonecznych.
Krem z filtrem 50
Krem z filtrem 50 zapewnia bardzo wysoką ochronę przed słońcem. Dzięki niemu możemy zapobiec niechcianym przebarwieniom i podrażnieniom. Krem z tak wysokim filtrem warto stosować na pieprzyki i wszelkie znamiona, ale także gdy mamy skłonności do alergii skórnych.
Krem z filtrem do twarzy
Twarz to część ciała, która jest najbardziej narażona na promienie słoneczne. Dlatego należy ją nasmarować nie tylko przed rozpoczęciem opalania, ale też powtarzać tę czynność w trakcie, nawet co godzinę. Zadbajmy zwłaszcza o nos i uszy, które są bardzo podatne na słońce. Wybierając krem z filtrem do twarzy, nawet tak wysokim jak SPF 50, zadbamy o jej odpowiednią ochronę.
Jaki filtr UV?
Wybór odpowiedniego kremu z filtrem UV nie jest prosty. Ma znaczenie nie tylko czas przebywania na słońcu, ale przede wszystkim nasza karnacja. To do niej powinniśmy dobrać właściwy kosmetyk. Rodzaje fototypów skóry:
- celtycki – bardzo jasna karnacja, widoczne piegi, jasne blond włosy lub rude, oczy jasne: filtr minimum 30, zalecane 50 lub wyżej;
- północnoeuropejski – jasna karnacja, piegi występują rzadko, włosy jasny lub ciemny blond, oczy jasne: najlepiej filtr o wysokości 20 – 30 SPF;
- środkowoeuropejski – karnacja śniada (lekko ciemna), brak piegów, włosy brązowe lub ciemny blond, oczy ciemniejsze: filtr o SPF 10 - 20;
- południowoeuropejski – karnacja bardzo ciemna, bez piegów z brązowymi lub czarnymi włosami, oczy ciemne: zalecany krem z filtrem 5 – 10.
UVA i UVB
Nawet bardzo wysoki filtr nie gwarantuje bezpieczeństwa dla skóry. Mitem jest, że stosując krem z filtrem UV 50 nie opalimy się wcale. Żaden krem nie chroni w pełni przed promieniowaniem UVA i UVB. Przyjmuje się, że SPF 50 zapewnia stopień ochrony wynoszący ok. 98% promieniowania. Większość środków chroni jedynie przed UVB, dlatego tak ważne jest, by zakupić ten, który uwzględni też UVA.
- promienie UVB – czujemy je na skórze, wysuszają ją i mogą powodować poparzenia;
- promienie UVA – mało wyczuwalne, jednak widoczne jest ich działanie. Docierają pod skórę, uszkadzając tkankę, co skutkuje pojawianiem się zmarszczek i rozpoczęciem przedwczesnego procesu starzenia się skóry.
Czytaj też:
- Domowe sposoby na oparzenia słoneczne
- Bezpieczne i zdrowe opalanie - jak się opalać?
- Okulary przeciwsłoneczne – na jakie i kiedy się zdecydować?
- Poparzenia termiczne I i II stopnia
- 5 sprawdzonych sposobów na upał