25 minut dla Twojego zdrowia i portfela

25 minut codziennej aktywności fizycznej zmniejsza zagrożenie, że trafisz do szpitala, a także potrzebę zażywania leków. Co jeszcze udowodnili naukowcy?

Niedawno na łamach magazynu "Plos One" ukazała się informacja o badaniu naukowców z Uniwersytetu w Bristolu. Przyjrzeli się oni powiązaniu codziennej aktywności fizycznej i różnych dolegliwości. Średnia wieku w testowanej grupie wynosiła 78 lat.

Wyniki badania były jednoznaczne. Regularne ćwiczenia - szybkie chodzenie, jazda na rowerze czy pływanie - zmniejsza konieczność zażywania leków na receptę oraz prawdopodobieństwo nieplanowanej wizyty w szpitalu.

Seniorzy ćwiczący co najmniej 25 minut dziennie otrzymywali o 50% mniej recept w kolejnych 4-5 latach niż ci mniej aktywni. Ci najaktywniejsi (będący w ruchu średnio 39 minut w ciągu doby) mieli też dwa razy mniejsze ryzyko trafienia do szpitala niż osoby o najniższym poziomie aktywności.

Efekt ten występował nawet po uwzględnieniu dodatkowych czynników, np. statusu socjoekonomicznego, wagi, wykształcenia, przechodzonych chorób oraz poziomu sprawności fizycznej.

Równocześnie jednak nie odnotowano wpływu aktywności fizycznej na ogólną częstotliwość wizyt seniorów u lekarzy czy skierowania na inne szpitalne zabiegi.

Wyniki tego badania są jednak kolejnym dowodem, że z fizycznej aktywności nie można w żadnym wieku rezygnować. Można dzięki temu zapobiec przykrym wydarzeniom oraz niekoniecznym wydatkom.

Niedawno na CafeSenior Natalia Golik pisała zresztą, że już sam spacer wydłuża życie - i to nawet o 7 lat!

Dlatego: Seniorzy - bądżmy aktywni!

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!