Profilaktyka chorób serca

Jedną z najważniejszych imprez promujących zdrowie jest odbywający się we wrześniu Światowy Dzień Serca. Jest to bardzo ważnAby obniżyć ryzyko wystąpienia chorób serca, należy zadbać o odpoczynek i zmniejszyć wpływ stresu na swój organizm. Ważne jest też rzucenie palenia i zdrowa dieta bogata w antyoksydanty oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Warto regularnie uprawiać umiarkowany wysiłek fizyczny. e wydarzenie międzynarodowe obejmujące swym zasięgiem już ponad 100 krajów. Celem tego święta jest przypominanie nam, jak ważna jest profilaktyka chroniąca przed rozwojem chorób serca. Patronami prasowymi tegorocznego Światowego Dnia Serca w naszym kraju są miesięczniki PGF - "Bez Recepty" i "Dbam o Zdrowie".
Spis treści


Artykuł sponsorowany


Aby obniżyć ryzyko wystąpienia chorób serca, należy zadbać o odpoczynek i zmniejszyć wpływ stresu na swój organizm. Ważne jest też rzucenie palenia i zdrowa dieta bogata w antyoksydanty oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Warto regularnie uprawiać umiarkowany wysiłek fizyczny.

Zmniejszenie ilości stresu

Zmniejszenie ilości stresu to kluczowa umiejętność dla zdrowego serca. Hormony wydzielane w sytuacjach stresowych, tzn. adrenalina i hormony kory nadnerczy, podnoszą ciśnienie krwi i zwężają naczynia krwionośne, co obciąża mięsień sercowy i zwiększa ryzyko chorób serca. Prowadzi to do miażdżycy tętnic, będącej bezpośrednią przyczyną zawału. Warto nauczyć się technik relaksacyjnych i znaleźć sobie odprężające zajęcie, np. uprawianie ulubionego sportu. Osoby z chorobą niedokrwienną serca mogą dodatkowo sięgnąć po środki takie jak Acard, aby uchronić się m.in. przed zawałem. Są one bowiem bardziej narażone na schorzenia układu krążenia niż inni.

Rzucenie palenia

Rzucenie palenia jest kluczowe dla zdrowia serca. Substancje znajdujące się w dymie tytoniowym zwężają naczynia krwionośne. Nikotyna, podobnie jak stres, zwiększa tętno i ciśnienie. Osoby uzależnione od nikotyny są bardziej narażone na ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej.

Dieta dla serca

Zdrowa dieta to kolejny sposób na to, aby zadbać o mięsień sercowy. Powinna być bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, zawarte m.in. w rybach. Należy unikać tłuszczów trans i nasyconych kwasów tłuszczowych, które są obecne w żywności typu fast-food, tłustych mięsach i wędlinach, a także w wyrobach cukierniczych. Regularne jedzenie rozsądnych porcji pozwala zachować nie tylko szczupłą sylwetkę, ale także zapobiec chorobom serca. Nadwaga jest bowiem jednym z czynników zwiększających ryzyko rozwoju schorzeń układu krążenia. Warto zadbać o obecność produktów zawierających antyoksydanty. Należą do nich m.in. owoce, warzywa, ryby, sery oraz oleje roślinne. Substancje te hamują działanie wolnych rodników, które niszczą komórki organizmu, co powoduje m.in. choroby serca.

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna jest kolejnym czynnikiem, który korzystnie wpływa na mięsień sercowy. Należy zadbać o co najmniej 30-minutowy, umiarkowany wysiłek fizyczny 3 razy w tygodniu. Ważne, aby był regularny i sprawiał przyjemność. Dzięki temu łatwiej będzie go wprowadzić do harmonogramu dnia. Spacery, bieganie, pływanie lub jazda na rowerze pozwalają dotlenić komórki całego organizmu.

 

Więcej z kategorii Profilaktyka
Jakie choroby zagrażają seniorom?
Ciśnieniomierz nadgarstkowy - w czym jest lepszy od naramiennego?
5 sposobów, by nie dać się kleszczom
Powiązane artykuły
Jak dbać o zdrowie stawów? 6 sprawdzonych sposobów
Mężczyzna w średnim wieku wykonuję ćwiczenie intelektualne, jakim jest rozwiązywanie krzyżówki
Intelektualne ćwiczenia dla mózgu. Jak mogą pomóc w profilaktyce Alzheimera?
7 sposobów na własne zęby na dłużej
Spacer wydłuża życie. Nawet o 7 lat!
Pomiar ciśnienia krwi - jak poprawnie zmierzyć ciśnienie?