Służebność mieszkania - czy może być formą pomocy dla osób starszych?

Służebność mieszkania pozwala właścicielowi nieruchomości na przepisanie jej innej osobie bez konieczności wyprowadzenia się z lokalu. W ramach tej instytucji zawarte są konkretne prawa, które mogą korzystne zarówno dla służebnika, jak i dla osoby, na którą przepisano mieszkanie. Czy rozwiązanie to może być korzystne dla osób starszych? Dowiedz się więcej w poniższym artykule.
Czy służebność mieszkania może być formą pomocy dla starszych? Sprawdź!
źródło: materiały partnera
Spis treści

Służebność mieszkania — co to oznacza?

Służebność mieszkania jest rodzajem służebności osobistej, regulowanym przez Kodeks cywilny. Instytucja ta polega na tym, że dana osoba fizyczna może korzystać na określonych warunkach z nieruchomości, której nie jest właścicielem. Celem służebności mieszkania jest zapewnienie jej pewnych korzyści. Warto zaznaczyć, że przysługuje ona konkretnej osobie i nie może być przeniesiona na nikogo innego oraz nie podlega dziedziczeniu. Jest to prawo dożywotnie i wygasa wraz z momentem śmierci uprawnionego.

Najczęściej służebność mieszkania przyznawana jest osobom starszym, które decydują się na przekazanie swojej nieruchomości swoim dzieciom bądź jej sprzedaż. To praktyczne rozwiązanie w przypadku, kiedy służebnik chce zapewnić sobie bezpieczeństwo i spełnić potrzeby mieszkaniowe pomimo przeniesienia własności lokalu na inną osobę. Zawarcie służebności może mieć też miejsce między osobami niespokrewnionymi, dlatego z prawa tego mogą skorzystać również osoby samotne. Jeśli chcesz wiedzieć więcej informacji na ten temat, znajdziesz je na tej stronie: https://adwokatspiewak.pl/sluzebnosc-mieszkania/.

Jak ustanowić służebność mieszkania?

Do ustanowienia służebności mieszkania konieczne jest zawarcie stosownej umowy w formie aktu notarialnego. W ramach tego dokumentu możliwe jest określenie charakteru służebności — odpłatnej lub nieodpłatnej. Jeśli obie strony zdecydują się na ponoszenie przez służebnika opłat na rzecz właściciela nieruchomości, kwota ta może zostać opłacona jednorazowo, rocznie bądź cyklicznie. Jej wysokość również zależy od ustalonych przez obie strony warunków. Jeśli służebność ma mieć charakter nieodpłatny, wymagane jest wyłącznie opłacanie rachunków wynikających z korzystania z nieruchomości takich jak czynsz czy media.

Służebność mieszkania ustanawiana jest za zgodą i z inicjatywy właściciela nieruchomości. Z tego powodu cały proces jest przeprowadzany przez niego, co oznacza, że służebnik nie musi zjawić się w kancelarii notarialnej. W celu sporządzenia dokumentu konieczne jest przygotowanie dowodu tożsamości właściciela, danych służebnika oraz nieruchomości z numerem księgi wieczystej. Oprócz tego konieczne jest podanie informacji o tym, czy w ramach służebności ponoszone będą opłaty na rzecz właściciela i jaką przyjmą formę. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości prawnych zawsze warto zasięgnąć porady prawnika — w tym celu warto udać się tutaj: https://adwokatspiewak.pl/.

Prawa osób ze służebnością mieszkania

W praktyce służebność mieszkania wiąże się z otrzymaniem prawa do zamieszkania w konkretnym pomieszczeniu lub wskazanej części domu. Oprócz tego służebnik uprawniony jest do korzystania ze sprzętów lub pomieszczeń przeznaczonych do wspólnego użytku wszystkich mieszkańców — np. strychu, piwnicy czy pralni. W ramach tej instytucji pozwala się także na przyjęcie małżonka, małoletnich dzieci lub innych osób. Należy zaznaczyć, że w tym ostatnim przypadku mogą zamieszkiwać one lokal wyłącznie w sytuacji, kiedy będą utrzymywane przez służebnika lub są niezbędne do utrzymania gospodarstwa domowego.

Warto zaznaczyć, że osoba z przyznaną służebnością musi wywiązywać się też z konkretnych obowiązków wynikających z umowy. Najważniejszym z nich jest dbanie o nieruchomość i jak wspomniano wcześniej - wnoszenie opłat za rachunki wynikające z eksploatacji mieszkania lub domu. Jeśli jednak służebnik zakłóca porządek i swoim zachowaniem utrudnia funkcjonowanie innych domowników, sąd może podjąć decyzję o zamianie służebności na rentę. W takiej sytuacji właściciel nieruchomości wypłaca wyznaczoną kwotę służebnikowi.

Więcej z kategorii Prawo
Spadek z dobrodziejstwem inwentarza - co warto o nim wiedzieć?
Dziedziczenie ustawowe - zasady, kolejność, definicje
Czy Twój hałasujący sąsiad łamie prawo?
Powiązane artykuły
Grupa inwalidzka - lista grup, choroby, przywileje, praca
Podział majątku (spadku) - po śmierci rodziców, małżonka
Eksmisja na bruk. Z mieszkania, z lokalu komunalnego
Pieniądze z OFE po śmierci bliskiego – jak odzyskać?
Porady prawne - ile kosztuje adwokat, porada przez telefon