Seniorzy uczą dzieci programowania!

„Co wiecie o programowaniu komputerowym?”. Takie pytanie zadano seniorkom. Babciom, które na co dzień uczą swoje wnuki różnych praktycznych rzeczy. Od teraz będą uczyć ich także programowania!

Akcja Very Senior Developers pokazuje jak łączyć pokolenia o zupełnie odmiennych doświadczeniach z nowymi technologiami – seniorów i dzieci. Senior developer to w specjalistycznym języku doświadczony programista, ale w ramach akcji Very Senior Developers zaangażowano i przeszkolono seniorki – większość z nich w wieku 60+. Będą uczyć dzieci języka przyszłości, czyli programowania komputerowego.


Organizatorzy zapytali dzieci, czego nauczyły ich babcie? „Babcia nauczyła mnie dokładnie wycinać. I robić ciasto. Kiedyś  uczyła mnie pisać pisanymi literkami. Szyć. A moja babcia zawsze mnie uczy modlitw, ale ja i tak nie zapamiętuję. Ale nie znam żadnej babci, która umiałaby programować.” – mówiły dzieci.
Na szczęście znaleźli się ludzie, którzy postanowili to zmienić! „Każda babcia jest wyjątkowa, ale wszystkie coś łączy. Są cierpliwe, wytrwałe i przewidujące. Czyli mają wiele cech dobrego programisty.” – przekonują organizatorzy akcji.

VerySeniorDevelopers

Seniorzy też mogą programować! Od czego zacząć?

- „Zorganizowaliśmy warsztaty z podstaw programowania dla seniorek. Nie chodzi o to, żeby tworzyć drugiego Facebooka. Chcemy, żeby dalej przekazywały dzieciom wiedzę, ale od teraz jako nauczycielki programowania, żeby mogły pokazać wnukom, jak być twórcami, a nie tylko konsumentami nowych technologii.” – mówi inicjatorka projektu, Van Anh Dam ze szkoły edukacji cyfrowej Kids Code Fun.

Co daje seniorkom nowa umiejętność?

- „Przewracamy do góry nogami stereotyp, w którym seniorzy uczą się od młodszych korzystania z nowych technologii. – dodaje Van Anh Dam. –„Tym razem to najmłodsi będą się uczyć od seniorów. Tablet nie musi być ścianą oddzielającą dzieci od realnego świata. Może być wspólnym placem zabaw do twórczej nauki, łączącym pokolenia.

To wartość dodana nie tylko dla babć, ale także dla wnucząt?

- „Babcie odkryły, że są potrzebne tam, gdzie jeszcze niedawno nie spodziewały się mieć wiele do powiedzenia.” – mówi Van Anh Dam. –„Poprowadziły warsztaty, na których dzieci zaprogramowały swoje pierwsze animacje. Rozwijały kreatywność, analityczne i logiczne myślenie. Dzieci przekonały się, że nauka programowania może być jak nauka szycia, pieczenia ciasta czy pisania. Trzeba tylko mieć odwagę zacząć.”

VerySeniorDevelopers7

Seniorki sprawdziły się już w boju i 3 września po raz kolejny poprowadzą w warszawskim Google Campus bezpłatne warsztaty. Najmłodsi zaprogramują pod ich okiem swoją pierwszą animację komputerową. Zapisy trwają.

- „To wspaniałe uczucie, móc dzielić się z dziećmi wiedzą, nawiązać z nimi więź przez wspólne programowanie. Kiedyś nie korzystałam z tabletu ani komputera. Dziś już nie chcę rezygnować z możliwości, które dają”. - mówi Bożena Adamska, jedna z seniorek.

- „Bardzo podoba mi się w programowaniu to, że można stworzyć coś własnego, chciałabym uczyć się dalej! A dzieci zaskakująco szybko łapały wszystko, co miałyśmy im do przekazania.” - dodaje jej koleżanka, Anna Matan.

VerySeniorDevelopers4

Very Senior Developers to inicjatywa szkoły edukacji cyfrowej Kids Code Fun i firmy IGT Poland. Pokazuje jak łączyć pokolenia o zupełnie odmiennych doświadczeniach z nowymi technologiami – seniorów i dzieci.

Na stronie projektu można zapisać się na warsztaty i odbiór bezpłatnego poradnika jak uczyć dzieci programowania. Znajdą się w nim nie tylko wskazówki z jakich narzędzi korzystać, ale również w jaki sposób uczyć nawet gdy nie jest się programistą.

Czytaj także: 

Zakupy online. Jak kupować przez Internet krok po kroku?

27 internetowych skrótów, które powinieneś znać

Więcej z kategorii Komputer
Jaki powinien być idealny komputer dla seniora?
Jak wybrać laptop dla seniora
Buki, fony, topy...
Powiązane artykuły
MacBook
Pierwszy MacBook – jak wybrać laptop marki Apple?
Koniec z małymi literkami! Jak powiększyć tekst w Internecie?
Żeby myśleć, trzeba grać! Gry komputerowe dla seniorów
Serwis komputerowy - Regulserwis.pl
Nowe technologie dają seniorom… szczęście!