Co robi polski senior w Internecie? Raport Cafesenior.pl

13 proc. robi zakupy online, tyle samo używa telefonu do robienia zdjęć i dzielenia się nimi na portalach społecznościowych. Aż 60 proc. uważa, że Internet to świetne miejsce, żeby kogoś poznać i coraz więcej traktuje Internet jako źródło codziennych informacji, co widać we wzroście popularności portali internetowych dedykowanych osobom dojrzałym.
Para seniorów siedzących przy laptopie
Źródło: 123rf
Spis treści

W sondzie przeprowadzonej przez portal dla seniorów Cafesenior.pl ponad 35 proc. czytelników odpowiedziało, że spędza w Internecie od 2 do 4 godzin dziennie. Portal postanowił sprawdzić co czytają i czym interesują się osoby 65 plus.

Zadaliśmy czytelnikom kilka pytań dotyczących korzystania z Internetu za pośrednictwem naszego serwisu. Pytaliśmy o czas spędzany przy komputerze, zakupy on-line czy portale randkowe. Jak się okazuje polski senior w Internecie radzi sobie świetnie.

Portale randkowe i zakupy on-line

Dla osób dojrzałych Internet to idealne miejsce, w którym można kogoś poznać. Ponad 60 proc. czytelników uważa, że portale randkowe są w tym przypadku bardzo przydatne.

Z większym dystansem jednak w dalszym ciągu seniorzy podchodzą do zakupów on-line. Tylko 13 procent często zamawia przez Internet, sugerując się niższymi cenami niż w stacjonarnych sklepach. 23 procent przyznaje, że okazjonalnie zdarza się im coś kupić przez Internet. A aż 73 procent podkreśla, że woli najpierw przymierzyć lub obejrzeć daną rzecz.

Czego szuka senior w Internecie?

Seniorzy w Internecie spędzają stosunkowo dużo czasu. Badani deklarowali, że najczęściej czas, który poświęcają na korzystanie z Internetu w telefonie lub komputerze to od 2 do 4 godzin. Taki przedział czasowy wskazało 36 procent respondentów, tylko 26 procent zadeklarowało, że w Internecie spędza około godziny dziennie. Najbardziej aktywni są mieszkańcy województwa mazowieckiego, śląskiego i małopolskiego. To odpowiednio – 35, 10 i 8 procent ze wszystkich użytkowników.

Czego szuka senior w Internecie? Interesują go tematy związane z codziennymi sprawami osób starszych takie jak

  • emerytura,
  • renta,
  • prawo
  • czy zdrowie.

Dodatkowo czyta także wiadomości dotyczące go bezpośrednio – informacje o karcie seniora, czy refundowanych lekach.

Senior ze smartfonem w ręku

Liczba seniorów w Internecie z roku na rok wzrasta. Korzystają z ogólnopolskich portali i szukają dedykowanych stron.

W samej grupie wiekowej 65 plus zanotowaliśmy wzrost o 40 procent. Dane z roku 2019 pokazują na ten moment, że ponad połowa użytkowników całego serwisu to osoby z docelowej grupy wiekowej.

Co istotne zmienia się także ich sposób korzystania z Internetu. Dzisiaj większość seniorów odwiedza serwis korzystając ze smartfonu – to ponad 60 procent udziału wśród wszystkich urządzeń. W 2016 roku było to zaledwie 40 procent przy zdecydowanie niższym wskaźniku wiekowym.

Dziś telefon nie służy seniorom już tylko i wyłącznie do prowadzenia rozmów i wysyłania wiadomości tekstowych. 11 procent badanych telefonu używa m.in. także do robienia zdjęć, udostępniania ich, dzielenia się opiniami na portalach społecznościowych i korzystania z serwisów internetowych.

*W sondzie wzięło udział prawie 8 tysięcy czytelników Cafesenior.pl. Pozostałe dane pochodzą z Google Analytics.

Czytaj jeszcze: