Senior na końcu świata - Norwegia

Raport organizacji HelpAge International z 2014 roku nie pozostawia wątpliwości – to w Norwegii seniorom żyje się najlepiej. Sprawdźmy zatem, jak wygląda codzienność norweskich seniorów.
Spis treści

Chłodny kraj

Norwegia położona jest na północy Europy, na Półwyspie Skandynawskim i jest jednym z najrzadziej zaludnionych krajów z powodu srogiego klimatu. Zarazem pozostaje jednak jednym z najlepiej rozwiniętych krajów świata. Stąd też życie emeryta w Norwegii należy do udanych i spokojnych zarazem.

System emerytalny

W Norwegii emerytura przysługuje każdemu obywatelowi, który ukończył 67 rok życia – wiek emerytalny jest dość wysoki. Średnia długość życia wynosi bowiem 84 lata, dlatego społeczeństwo Norwegii jest jednym z najdłużej żyjących w Europie. By otrzymać emeryturę, należy spłacać składki emerytalne przez 40 lat. Istnieje możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę już w wieku 62 lat.

norwegia

Emerytura minimalna dla każdego

W systemie emerytalnym istnieje specjalna emerytura minimalna (minstepensjon), która przysługuje obywatelom żyjącym w kraju krócej niż 40 lat. Jej celem jest niedopuszczenie do biedy wśród starszych mieszkańców Norwegii, dlatego każdy senior otrzymuje emeryturę, bez względu na to, czy wcześniej pracował.

Mobilni emeryci

Emerytura minimalna umożliwia emerytom zamieszkanie poza granicami Norwegii. Ma to związek z wysokimi kosztami życia w kraju oraz rosnącymi cenami. Przeprowadzka nie odbiera jednak możliwości pobierania minimalnego świadczenia.

Praca na emeryturze? Czemu nie!

Norwescy emeryci mają również możliwość pracy zarobkowej bez ryzyka, że świadczenie emerytalne zostanie im odebrane. Zmiany takie weszły w życie w 2011 roku. Dzięki nim seniorzy mogą bez przeszkód dorabiać sobie do emerytury.

Najnowsze raporty wskazują, że na wcześniejszą emeryturę i zarazem pracę zarobkową zdecydowało się ponad 20 tysięcy Norwegów. Istnieje jednak spora grupa seniorów, która pobiera całość emerytury, dzięki czemu nie musi podejmować dodatkowej pracy.

norwegia

Gospodarka na rzecz emerytów

Wpływ na wysokość świadczeń emerytalnych ma rozwój gospodarczy Norwegii, oparty na sprzedaży ropy oraz gazu. Na początku zeszłego roku fundusz emerytalny Norwegów uzyskał niespotykaną dotąd wartość ponad 5 bilionów koron. Stał się tym samym największym funduszem emerytalnym na świecie. Inwestowany jest między innymi w wydobycie oraz sprzedaż podstawowych surowców.

Długowieczni Norwegowie

Zaskakujące jest to, że w obliczu starzejącego się społeczeństwa norweskiego, państwo wydaje stosunkowo mało środków na świadczenia zdrowotne. Wynika to głównie ze stylu życia Norwegów, którzy na czele stawiają przede wszystkim zdrową dietę oraz ruch.

Wpływ na wzrost długości życia ma również to, że system zdrowotny w Norwegii jest dość rozbudowany. Sporą uwagę przykuwa się nie tylko do ogólnej pomocy medycznej, ale również do pracy pielęgniarek – wraz ze starzejącym się społeczeństwem wzrosło zapotrzebowanie na usługi rehabilitacyjne oraz opiekuńcze.

Sport przede wszystkim

Stanowcza większość społeczeństwa norweskiego, w tym seniorów, regularnie uprawia sport, dostosowany do zimowych warunków panujących w kraju. Najczęściej więc sięga się po narty. W Norwegii istnieje również całe mnóstwo zrzeszeń i klubów sportowych, których znaczną część stanowią seniorzy.

ryba

Czytaj również:

Więcej z kategorii Ludzie
84-letnia Polka podbija świat autostopem!
5 seniorek, które podbiły serca rzesz fanów
85-letni Japończyk Hiromu Inada ukończył triatlon Ironmana
Powiązane artykuły
Tej 90-latki życie nie oszczędzało. Ale ostatnio spotkało ją coś cudownego!
W czym tkwi sekret udanego związku?
Piosenki Hanki Ordonówny
Telefon wsparcia dla Seniorów
DOZ Fundacja uruchomiła telefon wsparcia dla Seniorów
Coraz więcej stulatków w Polsce