Co to jest carpooling i jak z niego korzystać?

Każdego dnia widzimy na ulicach wiele samochodów, w których poza kierowcą nie ma nikogo. Miejsca dla pasażerów świecą pustkami. A gdyby tak kierowcy zaczęli zapraszać do swoich samochodów osoby jadące w tym samym kierunku? Wspólne przejazdy - to właśnie na tym polega carpooling! Podpowiadamy, jak zacząć z niego korzystać.
Spis treści

Co to jest carpooling?

Czasu – ponieważ często podróżując samochodem możesz dotrzeć do celu szybciej, niż korzystając z transportu publicznego. Pieniędzy – jeśli masz w zwyczaju jeździć samochodem w pojedynkę, to zapraszając do siebie pasażerów, podzielisz z nimi koszty podróży. Wspólne przejazdy oznaczają w efekcie mniej samochodów na drogach i mniej zanieczyszczeń w powietrzu, którym wszyscy oddychamy.

Od kilkunastu lat carpooling działa prężnie w USA i na zachodzie Europy. Staje się popularny także w Polsce. Jak zacząć korzystać ze wspólnych przejazdów samochodem? Są na to dwa sposoby. Można porozmawiać ze znajomymi i z sąsiadami, poszukać wśród nich osób chętnych na wspólne podróże lub dojazdy na określonej trasie. Jest też drugi sposób – skorzystanie z jednego serwisów lub aplikacji do carpoolingu.

Aplikacje do carpoolingu - jak działają?

Zasada działania jest dość prosta, a większość aplikacji i serwisów do carpoolingu działa podobnie. Wystarczy:

  • wejść na stronę serwisu lub skorzystać z aplikacji na telefon
  • założyć konto użytkownika lub po prostu zamieścić ogłoszenie
  • napisać, jaka trasa Cię interesuje, o której i skąd dokładnie wyjeżdżasz
  • jeśli jesteś kierowcą samochodu – napisz, ile miejsc chcesz udostępnić dodatkowym pasażerom.

Czy carpooling jest bezpieczny?

W trosce o własne bezpieczeństwo warto wybierać właśnie te serwisy, których użytkownicy nie są anonimowi. W większości przypadków podczas rejestracji konta użytkownika niezbędne jest potwierdzenie numeru komórkowego oraz adresu email użytkownika. Często wypełniony profil użytkownika zawiera jego imię, nazwisko, zdjęcie, zweryfikowany przez operatora numer telefonu i adres email. Nad całością pracy serwisów i aplikacji do carpoolingu czuwa zespół wsparcia, który dba o wiarygodność użytkowników. Oraz zespół pracowników, którzy pomagają korzystać z carpoolingu.

W większości serwisów i aplikacji użytkownicy mogą wystawiać sobie nawzajem oceny. Można oceniać np. atmosferę podczas jazdy, styl jazdy, osobowość kierowcy i poszczególnych pasażerów.

Jakie serwisy i aplikacje do carpoolingu są dostępne w Polsce?

BlaBlaCar – to jeden z pierwszych i najpopularniejszych w Polsce serwisów do carpoolingu. Działa w Polsce od 2012 roku i odnotowuje na swojej stronie około 2,2 milionów odwiedzin miesięcznie! Cechą charakterystyczną tego serwisu jest nacisk położony na zdobywanie punktacji i doświadczenia przez poszczególnych użytkowników. Bezpośrednio po rejestracji każdy użytkownik otrzymuje status „nowicjusza”, natomiast w trakcie korzystania z BlaBlaCar.pl zdobywa punkty i oceny od innych użytkowników. Z czasem użytkownik otrzymuje coraz wyższe statusy, z których najwyższy rangą jest „ambasador”. Co ważne, w BlaBlaCar.pl można znaleźć osoby jadące nie tylko do pracy, ale także na dłuższe trasy – nawet na drugi koniec Polski.

InOneCar – to serwis promujący przede wszystkim wspólne dojazdy do pracy. Jest wykorzystywany przez wiele firm i uczelni jako metoda na szybkie i tanie dojazdy do pracy lub placówki edukacyjnej. Aby korzystać z InOneCar.pl trzeba się zarejestrować. I warto. Cenowo przejazd dzięki temu serwisowi może wyjść nas taniej niż korzystanie z komunikacji miejskiej.

Uber.com– to rozwiązanie zupełnie inne niż BlaBlacar.pl i InOneCarpl. Carpooling w tym wydaniu ma ułatwiać wspólne przejazdy na nieduże odległości i dostępny jest tylko w wybranych miastach. Osoby, które chcą podróżować za pomocą Ubera muszą pobrać i zainstalować specjalną aplikację w telefonie. Ceny za przejazd Uberem są wyższe niż w BlaBlacar.pl i InOneCar.pl, dlatego Uber konkuruje przede wszystkim z tradycyjnymi taksówkami.

Mamy nadzieję, że ten krótki przewodnik po serwisach i aplikacjach do carpoolingu zachęci Was do wypróbowania wspólnych przejazdów. Do odważnych świat należy!

Czytaj także: Komputer dla seniora – laptop, tablet czy stacjonarny?