Senior na końcu świata – Francja

Francja, podobnie jak inne wysoko rozwinięte kraje Europy, zmaga się ze zjawiskiem tak zwanego starzejącego się społeczeństwa. Stąd też państwo dokłada wszelkich starań, by seniorom we Francji żyło się jak najlepiej.
Spis treści

Francuscy seniorzy

Seniorzy we Francji stanowią nieco ponad 16 procent społeczeństwa, natomiast średnia długość życia wynosi ponad 80 lat. Te dane statystyczne pozwalają wyobrazić sobie zatem, jak wiele zainteresowania wymagają osoby starsze zamieszkujące Francję. Systematycznej zmianie ulegają systemy pomocy seniorom – w przeciągu ostatnich lat we Francji powstały specjalne ośrodki oraz fundusze działające na rzecz osób starszych.

Francuski system emerytalny

Francuski system emerytalny został zreformowany w 2010 roku. Jest on bardzo wyspecjalizowany – ponad 35 podsystemów decyduje o tym, jakie świadczenia przysługują poszczególnym grupom zawodów. Wysokość emerytury zależy więc od rodzaju pracy, jaką wykonywał senior.

Wpływ na wysokość świadczenia ma również ubezpieczenie oraz długość aktywności zawodowej. Wiek emerytalny jest jednym z najniższych w Europie – wynosi 62 lata, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Okres zatrudnienia przedłużany będzie stopniowo do 2035 roku, osiągając 43 lata. Możliwe jest również dziedziczenie części emerytury po zmarłym małżonku.

francja

Fundusz wspierający seniorów

Od 2002 roku we Francji działa specjalny fundusz emerytalny, dzięki któremu możliwa jest pomoc osobom starszym. Głównym celem istnienia funduszu jest kierowanie finansowego wsparcia samodzielnego życia osób starszych.
Z pomocy tej skorzystało już niemal milion samotnie mieszkających Francuzów po 60. roku życia. Środki finansowe pozyskiwane z funduszu pomagają w zapewnieniu godnych warunków. Dzięki temu samotni seniorzy mogą zadbać o podstawowe, codzienne potrzeby.

Opieka placówek

Francuscy seniorzy mogą również liczyć na pomoc specjalistycznych placówek, które zapewniają pomoc zdrowotną. Wiele z nich finansowanych jest ze środków francuskiej służby zdrowia. Ośrodki te opiekują się osobami, które nie mogą samodzielnie funkcjonować, zapewniając całodobową pomoc lekarską. Mają charakter długoterminowy.

Rozwiązania mieszkaniowe

Bardzo ciekawą inicjatywą we Francji jest tworzenie osiedli, na których mieszkają seniorzy. Nie są to jednak domy starości czy ośrodki zdrowotne, ale mieszkania dostosowane do potrzeb starszych mieszkańców. Każdy budynek zaopatrzony jest w recepcję, w której można zgłaszać problemy natury zdrowotnej lub potrzebę pomocy. Mieszkanie jest najczęściej przez seniorów wynajmowane.

Co ważne, w cenę czynszu wliczone są wszelkie usługi ułatwiające życie seniorów – możliwość korzystania z basenu, spa i fitnessu na terenie osiedla, a także zajęć aktywizujących, pozwalających mile spędzić wolny czas. Istnieje również możliwość zjadania obiadu w specjalnej stołówce. Na tego typu mieszkanie mogą sobie jednak pozwolić ci emeryci, który pobierają wyższe świadczenia lub posiadają dodatkowe środki ze sprzedaży swoich domów.

muzyk, harfa

 

Czytaj również
Więcej z kategorii Ludzie
84-letnia Polka podbija świat autostopem!
5 seniorek, które podbiły serca rzesz fanów
Za co kochamy Danutę Szaflarską?
Powiązane artykuły
Tej 90-latki życie nie oszczędzało. Ale ostatnio spotkało ją coś cudownego!
W czym tkwi sekret udanego związku?
Byli niemal 90 lat małżeństwem. Jakie mieli rady dla innych?
Telefon wsparcia dla Seniorów
DOZ Fundacja uruchomiła telefon wsparcia dla Seniorów
85-letni Japończyk Hiromu Inada ukończył triatlon Ironmana