Kto ma pozytywne skojarzenia z emeryturą?

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami przez ARC Rynek i Opinia wynika, że Polacy pozytywnie myślą o emeryturze.
Starsza para i młoda kobieta siedzą przy stole
Żródło: 123rf
Spis treści

Pozytywnie nastawieni Polacy

Prawie 40% Polaków ma pozytywne skojarzenia z emeryturą. Według nich to czas odpoczynku a także rozwijania swoich pasji i hobby, czas, który już teraz zaczynają planować. Liczą, że ich sytuacja na emeryturze poprawi się albo przynajmniej nie zmieni. 40% badanych jest przekonana, że ich życie będzie finansowane właśnie z emerytury oraz oszczędności.

Jednocześnie ta grupa badanych wskazuje także na większą liczbę aktualnych sposobów gromadzenia środków na przyszłość. Za najlepsze sposoby zabezpieczenia uznają odkładanie pieniędzy w banku oraz inwestowanie w nieruchomości, a także częściej niż pozostałe segmenty na opłacanie składek ZUS/KRUS i OFE.

- Statystyczny Polak żyje coraz dłużej - tak wynika z różnych dostępnych badań. Tym bardziej ważna staje się odpowiedź na pytanie: jak sfinansować życie na emeryturze? Co prawda duża część Polaków pozytywnie myśli o tym czasie, ale niestety zbyt mała grupa oszczędza lub inwestuje swoje środki, z których będzie można skorzystać za kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat. Za kilka miesięcy rusza program PPK, miejmy nadzieję, że dzięki niemu wzrośnie odsetek naszych rodaków, którzy w taki sposób dysponują swoim pieniędzmi, aby aktywnie spędzić czas na emeryturze. Do wzrostu odpowiedzialności za swoją przyszłość emerytalną z pewnością przyczyni się także rozwiązanie kwestii OFE ogłoszone w ostatnich dniach przez premiera Morawieckiego - komentuje prof. Marcin Dyl, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Mam jeszcze czas na odkładanie na emeryturę

Według badań z kolei 38% procent Polaków, czyli niewiele mniej, do emerytury ma obojętny stosunek. Ankietowani myślą o niej rzadko i nie wzbudza w nich ani pozytywnych, ani negatywnych emocji. Emerytura kojarzy im się głównie z odpoczynkiem i czasem dla siebie oraz bliskich, ale także z problemami finansowymi. Uważają, że ich sytuacja na emeryturze ulegnie pogorszeniu albo nie zmieni się. Nie planują jeszcze przyszłości na emeryturze – blisko 1/3 nie gromadzi środków na ten etap życia. Uważają, że ich życie będzie finansowane głównie z emerytury. 1/3 uważa, że nie ma sposobu oszczędzania zapewniającego najlepszą perspektywę na przyszłość. Pośród sposobów zabezpieczenia przyszłości najczęściej wskazują odkładanie pieniędzy w banku.

Realiści - martwią się o emeryturę

Blisko 25% Polaków to realiści - grupa posiadająca najwięcej negatywnych skojarzeń z emeryturą. Emerytura kojarzy im się głównie z problemami finansowymi i zdrowotnymi. Według nich ich sytuacja na emeryturze ulegnie pogorszeniu. Uważają, że ich zarobki będą niższe niż obecnie, dlatego częściej niż inni wskazują na zamiar pracowania (w mniejszym wymiarze godzin) na emeryturze lub przejścia na emeryturę najpóźniej jak to będzie możliwe. Nie planują jeszcze przyszłości na emeryturze. 27% z nich jeszcze nie gromadzi środków na emeryturę. Jako najlepsze sposoby zabezpieczenia na przyszłość wskazują odkładanie pieniędzy w banku oraz inwestowanie w nieruchomości, ale na razie tylko część z nich to robi.

Czytaj także: 

Seniorzy wydają mniej na leki – kontrola NIK

Polscy seniorzy to optymiści. Nawet mimo złych warunków

Emeryci ratują polską służbę zdrowia i edukację

 

 

Bibliografia

  • Badanie zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI (Computer-Assisted Web Interview) na próbie 1200 Polaków w wieku 18-64 lata. Zebrana próba była reprezentatywna dla populacji Polski ze względu na płeć, wiek, poziom wykształcenia oraz wielkość miejscowości zamieszkania (z wyłączeniem osób przebywających na rencie, emeryturze lub uprawnionych do wcześniejszego przejścia