Pierwsza dama, mama czy babcia Francji? Kim jest Brigitte Macron?

Spis treści

Pierwsza dama Francji ma 64 lata. Może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że jest ona żoną najmłodszego, jak dotąd prezydenta Francji. Brigitte i Emmanuela Macrona dzieli znaczna różnica wieku, wynosząca 24 lata. Jednak to nie ten fakt jest najbardziej szokujący. Kontrowersje wzbudzają okoliczności, w jakich para się poznała. Brigitte była nauczycielką Emmanuela, uczyła go łaciny oraz języka francuskiego.

 

Pierwsza dama Francji z bagażem doświadczeń


Brigitte Trogneux urodziła się w 1953 roku w rodzinie francuskich producentów czekolady. Marka, nosząca nazwisko znanej rodziny, istnieje od XIX wieku i do dziś znakomicie radzi sobie na rynku cukierniczym. Obecnie najpopularniejsza na świecie pierwsza dama ma nie tylko trójkę dzieci z pierwszego małżeństwa, jest także babcią siedmiorga wnucząt. Widoczna różnica wieku, okoliczności poznania, historia związku, styl bycia i duże zaangażowanie w karierę polityczną męża sprawiają, że o Brigitte Macron mówi dziś cały świat.

 

 

Brigitte i Emmanuel – historia, jak z filmu


Mimo pochodzenia z zamożnej rodziny, Brigitte nie kontynuowała tradycji cukierniczych. Zdobyła dobre wykształcenie i postanowiła nauczać języka francuskiego oraz łaciny. Właśnie w szkole, w wieku 39 lat, poznała swojego przyszłego męża. Emmanuel miał 15 lat, a jego koleżanką z klasy była jedna z córek nauczycielki. Zafascynowany nauczycielką Emmanuel zapisał się także na zajęcia teatralne, które prowadziła Brigitte. Cotygodniowe spotkania, na których wspólnie pracowali nad stworzeniem nowej sztuki, wyraźnie ich do siebie zbliżyły. Już dwa lata później, niepełnoletni jeszcze Emmanuel oznajmił, że Brigitte będzie w przyszłości jego żoną. Romans syna nie spodobał się rodzicom, którzy postanowili wysłać go do szkoły w stolicy Francji. Jednak odległość nie spowodowała zakończenia tego kontrowersyjnego związku. Brigitte za miłością pojechała do Paryża, a w 2007 roku para stanęła na ślubnym kobiercu. Od tamtej pory nowy prezydent Francji na każdym kroku podkreśla, jak ważna jest dla niego żona i łącząca ich relacja.

 

 

Brigitte Macron pierwsza dama Francji, o której mówi cały świat


Rozpoczynając wyścig o stanowisko Prezydenta Francji Emmanuel i Brigitte musieli liczyć się z nieprzychylnymi komentarzami na swój temat. Ta miłosna historia wzbudziła ogromne kontrowersje nie tylko w Europie, dużo większe niż w liberalnej Francji. Romans nauczycielki z niepełnoletnim uczniem w wielu krajach mógłby zakończyć się na drodze sądowej. Jednak nie we Francji. Od lat Emmanuel i Brigitte pokonują razem wszelkie przeszkody. Nawet głosy sprzeciwu z całego świata nie stanęły im na drodze do stania się Pierwszą Parą Francji. Choć Brigitte Macron nazywana jest złośliwie pierwszą mamą, a nawet babcią Francji nie ma zamiaru wycofywać się z życia publicznego. Chce aktywnie uczestniczyć w karierze politycznej męża, a w czasie trwania jego kadencji zamierza działać na rzecz młodzieży.

W niedzielę, 14 maja, Emmanuel Macron został oficjalnie zaprzysiężony na prezydenta Francji. W tej ważnej chwili towarzyszyła mu jego żona, pierwsza dama Brigitte Macron. Poniżej oficjalne zdjęcia z uroczystości.

pierwsza dama

pierwsza dama

\

pierwsza dama

 

 

Zdjęcia: www.elysee.fr/photos/ceremonie-d-installation-a-l-elysee/