Rękodzieło może chronić przed demencją

Zajmowanie się rzemiosłem artystycznym i udzielanie się towarzysko może chronić osoby w średnim wieku i starsze przed problemami z pamięcią, a w konsekwencji przed demencją – wykazało badanie opisane w magazynie „Neurology”.

Badacze przyjrzeli się 256 osobom o średniej wieku 87 lat na początku badania. Po czterech latach u 121 uczestników zaobserwowano łagodne zaburzenia poznawcze, stan charakteryzujący się problemami z myśleniem i pamięcią, ale nie na tyle poważnymi, żeby wpływały na codzienne życie.

Działania artystyczne pozwalają dłużej zachować sprawność umysłową!

Osoby, które angażowały się w działalność artystyczną jak malowanie czy rysowanie, zarówno w średnim wieku, jak i po 85. roku życia, miały o 73 proc. mniejszą szansę na doświadczenie łagodnych zaburzeń poznawczych w porównaniu z tymi uczestnikami badania, które takich aktywności nie podejmowały.

Badani, którzy zajmowali się rękodziełem w rodzaju stolarki czy garncarstwa, mieli o 45 proc. mniejsze ryzyko wystąpienia tego zaburzenia – odkryli badacze.

– Osoby w wieku 85. lat i starsze są coraz większą grupą w Stanach Zjednoczonych – zauważa w rozmowie z portalem Live Science autorka badania Rosebud O. Roberts z Mayo Clinic w Rochester (Minnesota).

Dbaj o kontakt z przyjaciółmi i… korzystaj z komputera!

Szansa wystąpienia zaburzeń poznawczych była także o 55 proc. niższa u osób, które utrzymywały kontakty towarzyskie w średnim wieku i później, w porównaniu z tymi, które tego nie robiły. Podobnie było w przypadku 85-latków, którzy używali komputera – u nich ryzyko wystąpienia łagodnych zaburzeń poznawczych było niższe o 53 proc.

Dlaczego aktywność artystyczna, umysłowa i towarzyska nam pomagają?

Nie jest jasne, czemu akurat takie aktywności pomagają obniżyć ryzyko wystąpienia tego zespołu objawów. Roberts podejrzewa, że „mogą one podtrzymywać funkcjonowanie neuronów”.

Badania potwierdzają wcześniejsze wyniki, sugerujące, że stymulujące aktywności i kontakty towarzyskie mogą zmniejszać tempo pogarszania się funkcji poznawczych i rozwoju choroby Alzheimera – uważa niezwiązany z badaniem psychiatra i neurolog dr James E. Galvin z NYU Langone Medical Center w Nowym Jorku.

Choć „nie można uleczyć łagodnych zaburzeń poznawczych czy choroby Alzheimera, jest coraz więcej dowodów na to, że można wpływać na ryzyko wystąpienia tych chorób” – twierdzi Galvin i przypomina, że można kontrolować czynniki ryzyka tych schorzeń, m.in. wysokie ciśnienie, cukrzycę, choroby układu krążenia, wysoki poziom cholesterolu, otyłość, ubogą dietę i małe zaangażowanie w kontakty towarzyskie.

Czytaj też: Demencja starcza, czyli otępienie starcze – objawy, opieka i etapy

Więcej z kategorii Hobby
Pisanki, malowanki
Joga także dla seniorów
Wiosna w domu: Jak zrobić ptaszory?
Powiązane artykuły
Gdzie można zagrać w brydża online?
Lifemanagerka.pl: Blogowanie to dzielenie się swoją pasją!
Tai Chi idealne dla seniorów
Jak aktywizować seniorów? 7 rzeczy, o których trzeba pamiętać
Autografomania: senior też może