10 przykazań bezpiecznego korzystania z Internetu

Jeśli nie chcesz narazić się na kłopoty, musisz dbać o swoje bezpieczeństwo. W Internecie - jak w realnym świecie - są niebezpieczni ludzie. Żeby się chronić, powinieneś stosować się do kilku zasad. Oto 10 przykazań bezpiecznego korzystania z Internetu.
Spis treści

1. Ustaw bezpieczne hasła

Nie stosuj we wszystkich serwisach jednego hasła. Nie używaj haseł bazujących na słowach ze słownika, jak np. "kotek123". Ułóż dłuższe hasło, składające się z pozornie przypadkowych znaków, które jednak dla Ciebie będą miały większy sens. Co pewien czas powinieneś je też zmieniać.

O tym, jak ustawić bezpieczne hasło w Internecie, przeczytasz tutaj.

2. Miej ograniczone zaufanie do darmowych propozycji

Tak jak w życiu - w Internecie rzadko dostajesz coś za darmo. Jeśli ktoś oferuje Ci coś takiego, dobrze zastanów się, jakie są jego motywy i czy nie narażasz się na niebezpieczeństwo. Nie odpowiadaj więc na maile z podejrzanymi ofertami, nie klikaj na linki w wiadomościach z nieznanego źródła.

3. Regularnie sprawdzaj swój komputer

Posiadanie oprogramowania antywirusowego powinno być dla Ciebie oczywiste, bez dwóch zdań. O czym jednak jeszcze powinieneś pamiętać, to cotygodniowe pełne skanowanie komputera. Wiele programów pozwala na ustawienie automatycznego skanowania co pewien czas, o którym wtedy nie trzeba pamiętać na bieżąco.

4. Pilnuj swojej prywatności

Ogranicz dostępność Twojego profilu w portalach społecznościowych. Dodając prywatne treści, ustawiaj widoczność tylko dla znajomych. Nie przyjmuj do tego grona osób, których nie rozpoznajesz. Nie udostępniaj publicznie danych, które pozwolą ustalić Twój adres, dobytek, rodzinne relacje. Taką wiedzę przestępcy mogą perfidnie wykorzystać.

5. Sprawdzaj autentyczność witryn

Pamiętaj, że każda strona wymagająca logowania powinna rozpoczynać się na pasku adresu w przeglądarce od skrótu https, a nie http. Warto dodatkowo sprawdzać potwierdzenia autentyczności witryn, które dostępne są w przegląrkach.

6. Szczególnie uważaj na strony banków

Żaden bank w Polsce nie wysyła do klientów maili z żądaniem podania loginu i hasła do konta. Nie wysyła też wiadomości kierujących bezpośrednio do stron logowania. Maile podobnej treści zasługują jedynie na potraktowanie przyciskiem Delete.

7. Uważnie czytaj regulaminy

Przed rejestracją w jakimkolwiek serwisie internetowym uważnie czytaj regulamin. Wystarczająco wielu ludzi daje zarobić oszustom w sieci. Nie powiększaj tej drużyny.

8. Bądź świadomym konsumentem

Towar zakupiony w Internecie możesz zwrócić sprzedawcy w ciągu 10 dni bez podawania przyczyny. Uważaj! Rozpakowane płyty z muzyką i programami nie podlegają zwrotowi!

9. Nie daj się zastraszyć

Ściąganie z sieci filmów i muzyki jest nielegalne? To bzdura - nie daj się zastraszyć. Masz prawo ściągać wszystkie opublikowane już utwory w ramach dozwolonego użytku własnego. Ale uwaga! Nie masz prawa udostępniać dalej ściągniętych utworów w Internecie ani ściągać i używać płatnych wersji programów komputerowych.

10. Kieruj się zawsze rozsądkiem

Pamiętaj! Najważniejszym programem do ochrony komputera w Internecie jest rozsądek! Bądź czujny, wróg nie śpi!

Tekst powstał na podstawie porad z ebooka autorstwa Wojciecha Wrzosa.

Czytaj również:

Więcej z kategorii Internet
10 przykazań bezpiecznego korzystania z Internetu
Internet bez tajemnic: selfie
Precyzyjne wyszukiwanie. 5 funkcji Google, które warto znać
Powiązane artykuły
Skróty internetowe, które powinieneś znać
Proste internetowe gry, które ćwiczą mózg
Jak legalnie oglądać filmy w Internecie?
Polecamy blogi o modzie dla 50+
Co to jest mem internetowy?