Praca z ludźmi zapobiega demencji!

Rodzaj wykonywanej pracy ma wpływ na nasze zdrowie. Naukowcy potwierdzają, że przebywanie z ludźmi jest naturalnym lekarstwem na demencję. Dowiedz się więcej o najnowszych badaniach.

Naukowcy odkryli, że praca, która wymaga częstszych kontaktów z ludźmi zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera. Od pewnego czasu badacze wiedzieli, że istnieje rozdźwięk zmianami w mózgu w wyniku rozwoju Alzheimera oraz związanymi z nimi zmianami poznawczymi. Badacze podejrzewali już od dawna, że może istnieć tzw. „poznawcza rezerwa", czyli dodatkowa pamięć, która powstaje podczas doświadczeń życiowych takich jak edukacja i praca.

W badaniach przeprowadzonych przez naukowców z Wisconsin Alzheimer's Disease Research Center wzięły udział 284 osoby w średnim wieku. Za pośrednictwem skanów MRI sprawdzono poziom zmian istoty białej mózgu (White Matter Hyperintense - WMH), ich znaczna ilość wskazuje na chorobę naczyń mózgowych. Wiadomo też, że WMH przyczyniają się do spadku funkcji mózgu, ale nie każdy, u kogo występują, w istocie doznaje takiego osłabienia.

Czytaj też: Demencja starcza, czyli otępienie starcze – objawy, opieka i etapy

Jakie były wyniki badań? Okazało się, że u osób pracujących umysłowo i mających w pracy kontakty z innymi ludźmi, podwyższona ilość istoty białej w mózgu,  nie wpływała negatywnie na pamięć i inne funkcje mózgu. Niemniej jednak praca ta musiała obejmować interakcje z ludźmi, bo jeśli dotyczyła tylko przetwarzania danych, nie miała takich funkcji ochronnych. Za zawody najbardziej sprzyjające ochronie przed demencją uznano m. in. lekarzy, pracowników socjalnych i pedagogów szkolnych.

Czytaj też: Uniwersytet Otwarty UW - poszerz wiedzę

Więcej z kategorii Umysł
Przeczytaj artykuł
Choroba Alzheimera – jak rozwija się demencja?
Przeczytaj artykuł
Jak emocje wpływają na pamięć?
Przeczytaj artykuł
Co to ja chciałem…? Zapomnij o zapominaniu!
Powiązane artykuły
Nadzieja na pokonanie alzheimera
Alzheimera można wykryć tanio i szybko. Metoda wrocławskich naukowców
Praca spowalnia starzenie się mózgu
Krzyżówka panoramiczna – świetny sposób na nudę i pamięć!

Reklama


Darmowe badanie słuchu!
Umów badanie online