Porady zza lady – szczepionki i leki bez konserwantów

Porady zza lady to rubryka opracowana przez doktor nauk medycznych i magister farmacji – Justynę Wodowską. Tym razem przekonacie się że, warto pytać lekarza lub farmaceutę o skład leków przeciwjaskrowych i dopytywać o szczegóły odnośnie szczepień.

Spis treści

Szczepionki - bezpieczeństwo i kontrowersje

Szczepienia ochronne są uznaną metodą profilaktyki chorób zakaźnych. Ostatnio jednak kwestia ich bezpieczeństwa budzi kontrowersje. Rezygnacja ze szczepień wynika zwykle ze złego zbilansowania korzyści i potencjalnego ryzyka reakcji niepożądanych. Nie bójmy się rozmawiać o swoich obawach z lekarzami i farmaceutami. Pamiętajmy, że informacje w Internecie nie bazują na podstawach naukowych.

Leki bez konserwantów - przeciw jaskrze

Choć na rynek stopniowo są wprowadzane preparaty przeciwjaskrowe bez konserwantów, to zdecydowana większość produktów tego typu ma w swoim składzie środek konserwujący – chlorek benzalkoniowy. Biorąc pod uwagę fakt, że krople te są nierzadko stosowane przez całe życie, warto zapytać lekarza okulistę o alternatywę. Część preparatów (niestety nie jest to jeszcze zbyt liczna grupa) może nie zawierać konserwantów – leki mają zwykle postać minimsów, czyli pojemników polietylenowych jednorazowego użytku, a ich stosowanie wcale nie jest skomplikowane.

Porady zza lady opracowała: dr nauk medycznych, magister farmacji - Justyna Wodowska


Czytaj też:

Magister farmacji radzi

Darmowe leki dla seniorów - informator 

 

Źródło: Magazyn 60+

porady zza lady

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

17766
Pytanie: W jakiej formie najczęściej stosujesz suplementy diety?

  Tabletki

  Syrop

  Proszek do rozpuszczania

  Krople

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!