Darmowe leki dla seniorów - informator

Spis treści
Od 1 września 2016 roku wszyscy seniorzy, którzy ukończyli 75. rok życia dostali prawo do otrzymania darmowych leków. Obecnie lista leków refundowanych to ponad 1200 pozycji. Jest ona sukcesywnie rozszerzana o nowe substancje czynne i choroby, z którymi mogą pomóc walczyć. Szacuje się, że te leki dla seniorów pokrywają ponad 81% zapotrzebowania pacjentów. Według danych rządu od początku działania programu skorzystało z niego już 2 miliony pacjentów. Wciąż jednak pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące darmowych leków dla seniorów, dlatego warto zapoznać się z poniższym poradnikiem. Umieszczono w nim najważniejsze informacje dotyczące refundacji leków dla seniorów.Artykuł sponsorowany

Refundacja leków dla seniorów, czyli dla kogo?


Często pojawiające się pytanie dotyczy tego, komu przysługują leki dla seniorów. Według programu rządowego leki przysługują każdemu, kto w dniu wypisania recepty ukończył 75. rok życia. O wieku świadczy numer PESEL, a jeśli pacjent go nie posiada, to wiek można udowodnić dowolnym dokumentem tożsamości. Nie ma od tego żadnych wyjątków i nikomu przed 75. urodzinami leki dla seniorów nie przysługują.

Kto może wystawić receptę na leki dla seniorów?


Nie każdy lekarz może wystawić receptę na leki refundowane dla seniorów. Ustawodawca przewidział, że może ją wystawić tylko lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarz wystawiający receptę dla siebie lub dla rodziny. Żaden inny lekarz lub pracownik służby zdrowia nie jest uprawniony do wypisania recepty na darmowe leki dla seniorów.

Bardzo ważne jest to, że leku refundowanego nie może wypisać lekarz specjalista. Jeśli uzna, że pacjent powinien zażywać specyfik z listy leków refundowanych, powinien on przekazać pisemną informację o tym lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej. Dopiero ten będzie mógł wystawić odpowiednią receptę.

Jeśli zdarzy się tak, że wybrany przez pacjenta lekarz podstawowej opieki zdrowotnej z różnych przyczyn nie będzie mógł wystawić recepty, to zamiast niego będzie mógł to zrobić inny lekarz, który pracuje w tej samej przychodni.

Trzeba też pamiętać o tym, że lekarz może wystawić receptę na leki dla seniora tylko podczas wykonywania swoich obowiązków, jako lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Jeśli pracuje w dwóch przychodniach lub innych placówkach medycznych, to receptę dla danego seniora może wystawić tylko w tej, w której zapisany jest pacjent.

Recepta na darmowe leki dla seniora – jak powinna wyglądać?


Recepta na darmowe leki dla seniora nie różni się zasadniczo od innych recept. Muszą znaleźć się na niej jednak koniecznie dwie informacje. Po pierwsze numer PESEL, który jest poświadczeniem, że pacjent ukończył 75 lat i przysługuje specyfik z listy leków refundowanych. Drugim wymogiem jest oznaczenie symbolem „S” w polu „kod uprawnień dodatkowych”. Jeśli jednego z tych elementów zabraknie lub zostaną wpisane niepoprawnie, to niestety refundacja nie przysługuje i należy udać się ponownie do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej po właściwie wypisaną receptę. Poprawek na receptę nie mogą wprowadzać również farmaceuci.

Warto pamiętać też, że na jednej recepcie mogą znajdować się leki bezpłatne, leki refundowane na zasadach ogólnych, leki przysługujące na podstawie innych uprawnień, jak również te w pełni odpłatne. Leki z listy leków refundowanych nie muszą być wypisane na oddzielnej recepcie.

Wykaz leków refundowanych – gdzie szukać?


Lista leków refundowanych obejmuje obecnie ponad 1200 specyfików. Ich listę można znaleźć w wielu miejscach w Internecie. Warto regularnie sprawdzać czy dany specyfik jest już dostępny za darmo dla seniorów, bo lista jest sukcesywnie poszerzana o kolejne leki. Wygodnym narzędziem do tego jest wyszukiwarka w serwisie GdziePoLek, która nie tylko pozwala sprawdzić czy dany lek jest na liście leków refundowanych, ale również pokazuje listę aptek w pobliżu, gdzie poszukiwane lekarstwo jest dostępne. Wyszukiwarkę można znaleźć pod linkiem - https://www.gdziepolek.pl/wykaz-darmowych-lekow-dla-seniorow-75-plus.

Darmowe leki dla seniorów – coraz bardziej potrzebne


Szacuje się, że w Polsce żyje ponad 2,7 miliona osób powyżej 75. roku życia. Według danych rządowych ponad 2 miliony z nich skorzystało z programu leków dla seniorów. Liczba takich osób będzie wzrastać, bo statystycznie Polacy żyją coraz dłużej. W związku z tym również coraz większe środki będą przeznaczane na darmowe lekarstwa. Według wyliczeń Ministerstwa Zdrowia w 2017 roku na te cel zostanie przeznaczonych 517 mln zł. W 2018 – ponad 643 mln zł. Szacunki ministerialne przewidują, że do 2025 roku kwota ta urośnie do aż 1 miliarda 200 milionów złotych.

Więcej z kategorii Oszczędzanie
Jak łapać deszczówkę?
Karta kredytowa do kredytu hipotecznego - czy to się opłaca?
Karta kredytowa
10 sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej
Powiązane artykuły
Wózek inwalidzki - dofinansowanie z PFRON i NFZ. Zasady
Dofinansowanie do okularów - z NFZ, od pracodawcy. Zasady
Odwrócona hipoteka - czym jest i czy się opłaca?
Kredyt hipoteczny dla emeryta. Pożyczka dla seniora
Przedawnienie długu - kredytu, u komornika, czynszu