Leki a pora dnia

Czy pora dnia, jaką wybieramy na zażycie naszych leków, ma znaczenie w farmakoterapii? Jak prawidłowo zażywać leki, radzi nasza specjalistka – mgr farm. Anna Łątka.

Spis treści

Pamiętaj, aby leki zażywać o stałej porze dnia. Zapewni to optymalną terapię.

Antybiotyki

Antybiotyki zażywa się również o określonych godzinach, z przysłowiowym zegarkiem w ręku. Jeśli lekarz zapisze: jedna tabletka co osiem godzin, to nastawiamy w ten sposób zegarek. Lepiej dobrze sobie to obliczyć, żeby nie wstawać np. o 3 nad ranem. Stała pora zażywania antybiotyków zapewnia odpowiednie stężenie leku we krwi, co jest niezbędne do ostatecznego zwalczenia bakterii.

Leki osłonowe

Leki osłonowe (probiotyki lub leki z prebiotykami) zażywaj przynajmniej godzinę po antybiotyku. Większość antybiotyków przyjmowanych doustnie działa nie tylko na bakterie patogenne, ale równeiż na florę bakteryjną występującą w przewodzie pokarmowym każdego zdrowego człowieka. Flora ta jest odpowiedzialna za prawidłowe trawienie pokarmów oraz odporność organizmu. Z każdą podażą antybiotyku następuje zniszczenie części flory, dlatego tak ważne jest jej uzupełnianie. Jeśli tego nie zrobimy, to możemy być narażeni na grzybicę układu pokarmowego oraz biegunki, wzdęcia lub problemy z trawieniem.

Leki na obniżenie cholesterolu

Wszystkie statyny (leki stosowane w celu obniżenia cholesterolu) stosujemy wieczorem, najlepiej przed pójściem spać. Jest to uzasadnione tym, że statyny zaburzają produkcję energii w mięśniach, co w dalszym stopniu może wpływać na ich bóle i miopatie. Podczas snu mięśnie są w stanie spoczynku, więc nie jest potrzebna energia do ich pracy.

Na czczo, czyli kiedy?

Jeśli lekarz zapisał ci jakiś lek na czczo, to oznacza, że powinieneś go przyjąć przynajmniej pół godziny przed śniadaniem. Dotyczy to głównie leków hamujących wydzielanie kwasu żołądkowego (omeprazol, pantoprazol), leków stosowanych w chorobach tarczycy (lewotyroksynę) czy stosowanych w leczeniu osteoporozy (kwas alendronowy).

Czytaj także:

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

17905
Pytanie: Kiedy najczęściej sięgasz po suplementy wzmacniające organizm?

  W okresie wzmożonych zachorowań

  Po chorobie

  Suplementuję profilaktycznie cały rok

  Nie stosuję suplementów

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij