Seniorzy wydają mniej na leki – kontrola NIK

Według ostatniej kontroli Najwyższej Izby Kontroli – program Leki 75+ poprawił dostęp seniorów do produktów leczniczych. W 2017 r. seniorzy wydali na leki refundowane mniej niż w 2015 r., gdy program jeszcze nie działał. Mimo to NIK ma pewne zastrzeżenia dotyczące tworzenia wykazów darmowych produktów.
Starsza para z receptą i lekami
Żródło: 123rf
Spis treści

Starzejące się społeczeństwo

Na przestrzeni ostatnich lat w Polsce wzrosła liczba osób powyżej 75 roku życia, obecnie ich udział w ogóle społeczeństwa wynosi 7%. Oznacza to że, że naszym kraju pogłębia się proces starzenia ludności.

Program Leki 75+ miał poprawić dostęp do produktów leczniczych osobom starszym. Projekt zakłada bezpłatny dostęp do leków, środków specjalnego przeznaczenia oraz wyrobów medycznych dla osób powyżej 75 roku życia. Jego realizacja w latach 2016-2025 to koszt ponad 8 mld złotych.

Wykaz wszystkich produktów jest ogłaszany i aktualizowany co dwa miesiące. Seniorzy mogą odbierać bezpłatne leki tylko na podstawie recept oznaczonych kodem „S”, do których wystawienia uprawnieni są przede wszystkim lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.

Listę leków refundowanych znajdziesz pod linkiem: Aktualna lista leków refundowanych dla seniorów – wykaz

Program Leki 75+

Według ostatniej kontroli Najwyższej Izby Kontroli Program przyniósł spore oszczędności w domowych budżetach polskich seniorów.

Program Leki 75+ poprawił dostęp seniorów do produktów leczniczych. W ich budżetach domowych spadły wydatki na leki.

Wśród seniorów korzystających z Programu przeprowadzono badanie ankietowe. 61 proc. z nich zadeklarowało spadek miesięcznych wydatków na realizację recept. Skala miesięcznych oszczędności u ponad połowy respondentów nie przekraczała 50 zł, a ponad jedna czwarta ankietowanych seniorów wskazała na spadek wydatków oscylujący w granicach od 50 do 100 zł.

Wykaz leków refundowanych - jak jest tworzony?

Jednak mimo wyników badań NIK zastrzega, że „nie można jednoznacznie stwierdzić, czy potrzeby seniorów, poprzez odpowiedni dobór produktów na listę leków bezpłatnych, uwzględniono w sposób optymalny”.  I wnioskuje do Ministra Zdrowia o konieczność wypracowania trybu gwarantującego przejrzystość doboru produktów przysługujących bezpłatnie seniorom oraz uwzględniającego stosowanie wszystkich ustawowych kryteriów.

Co to oznacza? W Ministerstwie Zdrowia nie wypracowano jeszcze sposób doboru produktów przysługujących bezpłatnie seniorom.

O tym, czy dany lek znajdzie się w wykazie darmowych produktów decyduje Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Tymczasem w Ministerstwie Zdrowia nie został określony transparentny sposób kwalifikowania produktów do oceny dokonywanej przez Agencję. Nie wiadomo dokładnie, na podstawie jakich analiz i algorytmów wybierano te objęte refundacją.

Dlatego NIK nie ma wątpliwości, że należy poprawić tworzenie wykazów darmowych produktów, tak by optymalnie odpowiadały potrzebom seniorów.

Czytaj także: 

Emeryci ratują polską służbę zdrowia i edukację

Waloryzacja emerytur w 2019. Sprawdź, ile wyniosą nowe stawki

Polscy seniorzy to optymiści. Nawet mimo złych warunków

Polscy seniorzy zadłużeni na ponad 7 mld złotych

Bibliografia

  • https://www.nik.gov.pl
Więcej z kategorii Leki
Termin ważności leków - data przydatności
Jak cieszyć się udanym życiem seksualnym jak najdłużej?
Zasady refundacji leków NFZ
Powiązane artykuły
Starszy mężczyzna w aptece
Aktualna lista leków refundowanych dla seniorów – wykaz
Ważność recepty - Ile ważna jest recepta?
HTZ - zastępcza terapia hormonalna - w menopauzie. Na czym polega?
Porady zza lady - poprawki na recepcie
Kto ma pierwszeństwo w aptece?