Wieści z apteki: monakolina K – na problemy z cholesterolem

Zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi to zmora wielu z nas. Warto więc wiedzieć, że w aptekach pojawił się nowy sprzymierzeniec – monakolina K. Wykazano, że substancja ta bierze udział w blokowaniu syntezy cholesterolu w wątrobie i pomaga utrzymać go w normie.

Monakolinę K pozyskuje się z ryżu poddanego fermentacji z użyciem szczególnego szczepu czerwonych drożdży – Monascus purpureus. Oczywiście, niezależnie od dostępnych w aptece nowinek, nie zapominajmy o najważniejszych elementach profilaktyki – zdrowej diecie i ruchu.

Farmaceuta a tajemnica zawodowa

Często, by uzyskać fachową poradę od pracownika apteki, musimy powiedzieć mu o wstydliwym schorzeniu czy jakimś intymnym problemie. Warto więc wiedzieć, że farmaceutę, podobnie jak lekarza, obowiązuje tajemnica zawodowa. Jest to zapisane i uściślone w ustawie o izbach aptekarskich.

Lekarstwo na cito

Apteka ma obowiązek sporządzić lek recepturowy w ciągu 48 godzin od momentu przyjęcia recepty. Ale od tej reguły są wyjątki. Jeśli lekarz napisze na recepcie „cito” (po łacinie znaczy to „szybko, natychmiast”), preparat musi zostać wykonany przez farmaceutę w ciągu 4 godzin. Warto jednak podkreślić, że dopisek „cito” obowiązuje tylko w dniu wystawienia recepty.
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Recepty online - czym jest e-recepta i jak działa?
Lekarka trzyma w dłoni smartfon
Przeczytaj artykuł
Dieta na dobry cholesterol
Łosoś na desce
Przeczytaj artykuł
Aktualna lista leków refundowanych dla seniorów – wykaz
Starszy mężczyzna w aptece
Powiązane artykuły
Leki na nietrzymanie moczu – co warto wiedzieć?
Leki refundowane - aktualne ceny i lista refundacji leków
Ważność recepty - Ile ważna jest recepta?
Alergia - rodzaje, objawy i leczenie alergii

Reklama