Obywatelski niezbędnik seniora - co w nim znajdziesz?

Znalezienie konkretnej informacji, która poszerzy naszą wiedzę lub ułatwi wybór właściwego działania, często graniczy z cudem. Biuro Porad Obywatelskich wychodzi ze świetną inicjatywą, tworząc poradnik - Obywatelski niezbędnik seniora.
Spis treści

Trzeba mieć zdrowie, by się leczyć

Podstawowym prawem każdego człowieka jest prawo do ochrony zdrowia. Nie oznacza to oczywiście, że możemy ubiegać się o każde świadczenie zdrowotne. Brak znajomości praw pacjenta nieraz wykorzystywany jest jednak na jego niekorzyść. Warto wykorzystać wiedzę, jaką daje nam poradnik, i prześledzić swoje prawa, by z najbliższego spotkania z NFZ nie powrócić... na tarczy, a przynajmniej - zachować zdrowe zmysły.

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej

Zanim zdecydujemy się na wspólne mieszkanie z naszym partnerem, powinniśmy zapoznać się z obowiązującym prawem. Nie znając go, nie wiemy, kto i jak powinien płacić rachunki. Czym jest eksmisja? No i wreszcie… jakie kroki należy podjąć, gdy osoba, z którą mieszkamy, jest uciążliwa. Nie wszyscy więc w domu czują się najlepiej, a wszystko dlatego, iż w odpowiednim czasie nie poznali swoich możliwości prawnych. Miłość jest ślepa… może warto więc w porę przejrzeć na oczy i przewertować poradnik?

Żyję, więc jestem!

Zdarza się, że często w naszym życiu brakuje aktywności. Niby egzystujemy, mamy się dobrze, ale jakby nas nie było. Wybranie odpowiedniej formy działań, szczególnie u seniorów, jest często kluczowe. Jak jednak w tym wszystkim odnaleźć siebie? Może Twoje życiowe doświadczenie pozwoli Ci na sprawdzenie się w roli wolontariusza? A może drzemie w Tobie artystyczna dusza i pragniesz rozwijać się w tym kierunku? Wybierz coś dla siebie i pamiętaj, że: żeby być - trzeba żyć!

Z rodziną najlepiej na zdjęciu?

Z początku wszystko wydaje się być proste. Kochający mąż, odpowiedzialna żona, dojrzałe dzieci. Nagle okazuje się, że jeśli nie wiadomo, o co chodzi… to chodzi o pieniądze. Wtedy pozostaje zadać sobie podstawowe pytania, takie jak: co właściwie oznacza rozwód? Czym różni się on od separacji oraz w jakich przypadkach będziemy skazani na płacenie alimentów? No właśnie, w tym miejscu zaczynają się schody. I znów na pomoc wychodzi nasz niezbędnik. Nie tylko znajdziesz w nim wszystkie potrzebne odpowiedzi, ale również wzory pism. W każdym razie, oby w tym przypadku poradnik nigdy nie był potrzebny.

Obywatelski niezbędnik seniora znajdziesz TUTAJ. Dostępny jest bezpłatnie.

Czytaj także: 

Ogólnopolska Karta Seniora - wniosek i dostępne zniżki

Ulgi i zniżki dla seniorów, sprawdź co Ci się należy

Aktualna lista leków refundowanych dla seniorów – wykaz

 

 

Więcej z kategorii Wydarzenia
Koncert dla seniorów – „Bajgosie i Limerynie”
Uniwersytet Otwarty UW - poszerz wiedzę
Powstała Warszawska Rada Seniorów. Jaki ma skład?
Powiązane artykuły
Aktywny senior. Co robić w Białymstoku?
Cukrzyca oswojona – spotkanie dla seniorów w Łodzi
Koncert dla seniorów – muzyczne niespodzianki
Poznań: Latająca Poradnia Geriatryczna
Targi Seniora w Krakowie