PORTAL DLA SENIORÓW
 

Aktualna lista leków refundowanych dla seniorów – wykaz

Starszy mężczyzna w aptece
Źródło:123rf
Lista leków refundowanych w ramach Programu 75+ jest aktualizowana i ogłaszana przez Ministra Zdrowia co dwa miesiące. W tym artykule znajdziesz aktualny wykaz bezpłatnych leków i wyrobów medycznych.

Leki refundowane w Polsce

Program Leki 75+ działa od września 2016 roku. Jego celem jest poprawa dostępu seniorów do leków i wyrobów medycznych. Seniorzy mogą odbierać bezpłatne leki na podstawie recept oznaczonych kodem „S”, do których wystawienia uprawnieni są przede wszystkim lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.

W ubiegłym roku 2,4 mln seniorów skorzystało z bezpłatnych leków w ramach projektu. Obecnie na liście znajduje się ponad 2 tysiące produktów.

Wykaz wszystkich leków refundowanych znajdziesz pod linkiem:

Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 1 lipca 2019 r. w sprawie wykazu leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego.

Program Leki 75+ - dla kogo?

Kto może otrzymać bezpłatne leki? Program obejmuje każdego pacjenta, który:

  • skończył 75 lat,
  • posiada receptę oznaczoną kodem „S” w polu „kod uprawnień dodatkowych” wypisaną przez uprawnione osoby (tj. lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej, lekarza dowolnej specjalności, który posiada prawo wykonywania zawodu, ale zaprzestał jego wykonywania (wyłącznie recepty dla siebie i dla rodziny);
  • posiada receptę na lek uwzględniony w wykazie bezpłatnych leków,
  • ma wskazanie objęte refundacją (leki refundowane przysługują pacjentom o określonych schorzeniach, lista dostępna pod linkiem: A1 obwieszczenia refundacyjnego o wskazaniach objętych refundacją).

 

Bibliografia

  • http://dziennikmz.mz.gov.pl
  • http://75plus.mz.gov.pl/

Oceń artykuł

(liczba ocen 2)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA