500 plus dla seniorów - kiedy? Jakie warunki trzeba spełnić?

500 plus dla seniorów? Okazuję się bowiem, że 500 plus dla niepełnosprawnych obejmuje także osoby starsze. Seniorzy muszą jednak spełnić pewne kryteria. Jakie? O dodatek mogą starać się osoby starsze, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny. 500 plus dla seniorów wypłacane będzie również w 2020 roku.
Starszy mężczyzna rozmawiający z lekarką
Źródło: 123rf
Spis treści

O dodatek mogą starać się osoby starsze, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny.

Pięćset plus dla seniora – wnioski

Wnioski można składać od 1 października 2019 roku. Do wniosku należy dołączyć:

  • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji,
  • dokumentację medyczną,
  • inne dokumenty jak np. karta rehabilitacji leczniczej.

Wszystkie dokumenty należy złożyć do instytucji, która wypłaca emeryturę bądź rentę – ZUS lub KRUS. Szansę na świadczenie mają też osoby, które nie posiadają orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji, ale ukończyły 75 lat i pobierają zasiłek pielęgnacyjny. W takim wypadku, oprócz wniosku należy doręczyć także:

  • dokumentacje medyczną,
  • zaświadczenie  o stanie zdrowia lub np. kartę rehabilitacji leczniczej.

500 plus dla emerytów kiedy pierwsze wypłaty?

500 plus dla emerytów od kiedy jest wypłacane? Wypłaty świadczeń mają rozpoczęły się już w listopadzie 2019 roku. Pełną kwotę dodatku otrzymają jednak tylko ci, których miesięczny dochód nie przekracza 1100 zł brutto. W przypadku kiedy dochody przewyższają tę kwotę, stosuje się zasadę „złotówka za złotówkę”. Oznacza to, że jeżeli osoba zarabia o złotówkę więcej niż maksymalny dochód (1101 zł), to dostanie o złotówkę mniej świadczenia (499 zł) i analogicznie: jeśli dochód wynosi 1500 zł, wtedy dodatek wyniesie zaledwie 100 zł.

500 plus dla emerytów w 2020 roku

Prawo i Sprawiedliwość wniosło poprawki do projektu, a Senat je zaakceptował. Limit dochodu, by uzyskać świadczenie 500 plus dla seniorów został zwiększony z 1100 zł na 1600 zł. Osoby, które pobierają zasiłek pielęgnacyjny lub nie są zdolne do samodzielnej egzystencji mogą otrzymać nawet 1500 zł, ale muszę zmieścić się w wyznaczonym limicie dochodów. Ponownie wnioski można składać, tak jak w zeszłym roku w ZUS lub KRUS (rolnicy).

Czytaj także:

Ogólnopolska Karta Seniora - wniosek i dostępne zniżki

Aktualna lista leków refundowanych dla seniorów – wykaz

Świadczenia honorowe: najstarszy beneficjent ZUS-u ma 112 lat