Pieluchomajtki, pampersy, wkładki – nietrzymanie moczu

Pieluchomajtki dla dorosłych, pampersy dla dorosłych, wkładki na nietrzymanie moczu oraz podkłady higieniczne to wszystko środki pomocnicze stosowane przy problemie popuszczania moczu. Warto wiedzieć jak je dobrać adekwatnie do stopnia schorzenia oraz jakie parametry powinny spełniać.
Lekarka pokazuje mężczyźnie wkładki urologiczne na nietrzymanie moczu
Źródło: 123rf
Spis treści

Nietrzymanie moczu – czym jest?

Nietrzymanie moczu to niekontrolowane popuszczanie moczu, które występuje w dzień i w nocy lub w jednej z części doby. Dolegliwość ta dotyka przede wszystkim kobiety, jednak cierpią na nią także mężczyźni.

Wiek stanowi ważny czynnik determinujący pojawienie się tego schorzenia, jednak nie najważniejszy i jedyny. Innymi przyczynami bezwiednego oddawania moczu są m.in.: ciąża, poród, przebyte operacje w obrębie brzucha oraz na przerost gruczołu krokowego u mężczyzn, choroby neurologiczne i metaboliczne występujące w ustroju (np. choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, czy cukrzyca), menopauza.
Na nietrzymanie moczu mogą mieć także wpływ niektóre leki, nadużywanie alkoholu, zła dieta, nadwaga, brak ruchu, itp.
Wyróżnia się trzy stopnie nasilenia tego problemu: od lekkiego, kiedy pacjent popuszcza kilka kropli moczu, poprzez średni, w którym traci nieco więcej uryny, np. w sytuacji kaszlnięcia, kichnięcia, czy dźwignięcia cięższego przedmiotu, a na ciężkim skończywszy, kiedy niekontrolowany wypływ moczu następuje w czasie siedzenia, leżenia, czy stania.

Środki na nietrzymanie moczu

W takiej sytuacji niezbędne okazują się środki pomocowe na nietrzymanie moczu, takie jak pieluchomajtki dla dorosłych, wkładki anatomiczne, różnego rodzaju podkłady na łóżko, czy pieluchy.
Podkłady higieniczne to specjalne maty, które można rozłożyć na łóżku osoby cierpiącej na nietrzymanie moczu, po to by nie musieć zmieniać pościeli przy każdym incydencie związanym z popuszczeniem moczu.
Pozostałe artykuły: wkładki dla osób nietrzymających moczu, pieluchomajtki oraz pieluchy dla dorosłych są produktami, których używa się przyklejając do bielizny lub stosuje się zamiast bielizny. Ważne jest aby spełniały one wymagane parametry, takie jak:

  • odpowiednia chłonność,
  • pochłanianie zapachów,
  • dobra przyczepność
  • i komfort użytkowania.

Na wszystkie wymienione środki przysługuje refundacja z Narodowego Funduszu Zdrowia, w wysokości uzależnionej od rodzaju schorzenia, na które cierpi pacjent. Podstawą do pokrycia kosztów tych produktów jest ważne ubezpieczenie oraz skierowanie od lekarza właściwej specjalizacji.

Pieluchomajtki dla dorosłych

Majtki na nietrzymanie moczu czyli pieluchomajtki to środek niezbędny w przypadku pacjentów, którzy borykają się ze średnim oraz ciężkim stopniem nietrzymania moczu. Zwłaszcza aktywne osoby mogą docenić walory pieluchomajtek, gdyż łatwo je założyć i zmienić w razie potrzeby, i nie ma obawy, że się przesuną podczas ruchu.
W zależności od modelu występują majtki chłonne wielokrotnego użytku oraz jednorazowe, a ponadto wkładane jak zwykłe majtki oraz takie, które są zapinane na rzepy. W tym ostatnim przypadku siła przyczepu rzepa jest bardzo istotna. To świetne rozwiązanie dla osób trwale leżących i obłożnie chorych.
Dobre pieluchomajtki dla dorosłych powinny być dopasowane rozmiarowo do konkretnej osoby, ponadto powinny wyróżniać się dużą chłonnością moczu oraz wysoką pochłanialnością nieprzyjemnych woni.
Tworzywo, z którego są wykonane majtki chłonne dla dorosłych powinno mieć potrzebne atesty zdrowotne, dermatologiczne i alergologiczne.

Pampersy, pieluchy na nietrzymanie moczu

Pampersy dla dorosłych  to produkt, z którego zadowoleni będą pacjenci, których nietrzymanie moczu dotyka w stopniu średnim ale przede wszystkim w stopniu ciężkim. Wyróżniają się one wysoką chłonnością, oprócz uryny utrzymują także wewnątrz pieluchy ewentualne fekalia.

Ten rodzaj środka chłonnego dobrze aby posiadał mocne przylepce, a poza tym wysoką ochronę przed przeciekaniem oraz przedostawaniem się zapachów na zewnątrz. Rozmiar pieluch należy dobrać do rozpiętości bioder pacjenta, budowy anatomicznej krocza oraz komfortu chorego.
Pampersy dla osób nietrzymających mocz powinny być wykonane z materiału przyjaznego dla skóry, tak aby ryzyko wystąpienia odleżyn i odparzeń zmniejszyć do minimum.

Wkładki na nietrzymanie moczu

Wkładki na nietrzymanie moczu nadają się przede wszystkim dla osób, które mają lekki stopień popuszczania uryny, tzn. że w czasie niekontrolowanej mikcji tracą zaledwie kilka kropli moczu.
Mimo, iż w odniesieniu do tego środka określa się go jako podpaski na nietrzymanie moczu, warto wiedzieć, że nie powinno się w przypadku popuszczania moczu stosować zwykłych podpasek, gdyż mogą one przepuścić zarówno mocz, jak i niemiły zapach.
Na rynku dostępne są zarówno wkładki higieniczne dla mężczyzn, jak i dla kobiet, różniące się od siebie kształtem, odpowiadającym budowie krocza u danej płci.
Materiał, z którego składają się wkładki anatomiczne powinien być naturalny i neutralny dla skóry, o ph 5,5. Ponadto sposób montażu wkładki, jej przyczepność, szczelność oraz odprowadzanie wilgoci i zapachów również powinny stanowić ważne elementy w przypadku wyboru konkretnego produktu.
 

Artykuł zawiera lokowanie produktu 

 

Sprawdź: