Kofeina chroni seniorki przed demencją

Filiżankę kawy? A może dwie? Dojrzałe kobiety regularnie pijące kawę, mają niższe ryzyko zachorowania na demencję i doświadczenia zaburzeń poznawczych! Czytaj więcej o najnowszym odkryciu naukowców.

Chcesz utrzymać dobrą pamięć czy orientację w przestrzeni? Pij kawę. Kofeina pomoże ci cieszyć się dobrą sprawnością umysłową także w starszym wieku.

Naukowcy z University of Wisconsin-Milwaukee przeanalizowali zbierane przez ponad 10 lat dane dotyczące kobiet po 65 roku życia. Ustalili, że panie dostarczające sobie ponad 261 miligramów kofeiny dziennie (2-3 filiżanki kawy lub 5-6 filiżanek herbaty) były mniej narażone na rozwój demencji lub osłabienia zdolności poznawczych niż panie serwujące sobie mniej kawy.

Naukowcy wskazują, że wyników nie można jeszcze określić w kategoriach związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy kofeiną i możliwościami poznawczymi kobiet, ale są one zgodne z dotychczasowymi ustaleniami. Kolejne testy są potrzebne, by móc ogłosić, że kofeina bezpośrednio wpływa na utrzymanie dobrego poziomu zdolności poznawczych.

kawa

Coraz liczniejsze są dowody na to, że spożycie kofeiny może chronić przed zaburzeniami poznawczymi, co jest szczególnie ważne, biorąc pod uwagę fakt, że kofeina jest łatwo modyfikowalnym czynnikiem dietetycznym, oceniają autorzy badań.

Ochronny efekt kofeiny pozostał w mocy także, gdy wzięto pod uwagę ważne czynniki mające wpływ na rozwój zaburzeń poznawczych, takie jak: terapia hormonalna, wiek, poziom wykształcenia, wskaźnik masy ciała, jakość snu, palenie papierosów, spożycie alkoholu oraz obecność depresji, nadciśnienia, choroby układu sercowo-naczyniowego lub cukrzycy.

Źródło: Journals of Gerontology Series, A Biological Sciences and Medical Sciences.

Czytaj więcej w CafeSenior: 1001 sposobów na wykorzystanie fusów po kawie

Czytaj też: Demencja starcza, czyli otępienie starcze – objawy, opieka i etapy

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!