Mindfullness, czyli trening uważności

W kręgu osób interesujących się rozwojem osobistym coraz bardziej popularna jest metoda zwana mindfulness, czyli trening uważności. Wiele szkół psychoterapii proponuje uważność, jako sposób na polepszenie kontaktu z własnym ciałem i otoczeniem zewnętrznym. Trening uważności nie jest metodą relaksacyjną, ale może nam pomóc pełniej doświadczać świata i cieszyć się z jego uroków, a także ze spokojem przyjmować przeciwności losu.

Jon Kabat Zin to osoba, która korzystając z filozofii obecnej w buddyzmie wprowadziła trening uważności jako metodę redukowania stresu, którą można połączyć z osobistym rozwojem lub psychoterapią. To propozycja, która jest sporym wyzwaniem dla współczesnego, żyjącego w pędzie człowieka, który ciągle gdzieś goni. Uważność to bowiem umiejętność bycia po prostu tu i teraz, ani w przyszłości, ani w przeszłości. Będąc uważnymi jesteśmy świadomi doświadczenia tej sekundy, tej minuty.

Doświadczenie osób, które wykorzystują trening uważności pokazuje, że daje on umiejętność większego skupiania się na drobnych przyjemnościach życia codziennego.  Gdybyśmy nie spieszyli się aż tak bardzo, moglibyśmy doświadczyć wielu przyjemnych odczuć, na przykład  powiewu wiatru, widoku rozkwitającego w ogrodzie krokusa czy też porannego, ciepłego blasku słońca. Niejednokrotnie nie zauważamy  drobnych chwil szczęścia, bo myślimy o tym co będzie za chwilę, bądź rozpamiętujemy to co było godziny, dni, czy tygodnie temu. Uważność pomaga nam się zatrzymać i po prostu być, akceptując wszystko co nam się przydarza.


Osoby, które chorują na różnego rodzaju dolegliwości fizyczne wskazują, że trening uważności pomaga im w zredukowaniu odczuwania bólu, ponieważ akceptujące przyjęcie tego, czego nie możemy zmienić, nie dokłada nam bólu wynikającego z napięć mięśniowych, będących skutkiem stresu.

Istnieje wiele możliwości uprawiania treningu uważności, tak naprawdę możemy wykorzystywać każdą chwilę życia do ćwiczenia się w byciu tu i teraz, starając się przywoływać w naszej świadomości odczucia i obrazy, które są naszym obecnym doświadczeniem. Możemy powoli pić kawę, starając się dokładnie poczuć jej zapach, wygląd i smak. Powolne spożywanie posiłku pomoże nam docenić smak każdej potrawy i potraktować tę chwilę jako moment, w którym troszczymy się o siebie.

Wśród ćwiczeń, które są proponowane w treningu uważności jest także tak zwane skanowanie ciała, czyli przeznaczenie około pół godziny, w ciągu każdego dnia na skupienie się na poszczególnych częściach ciała, spokojnie przeglądając w wyobraźni poszczególne obszary organizmu. Gdyby myśli uciekały nam do innych tematów, zauważymy to i spokojnie powrócimy uwagą do odpowiedniej części naszego ciała.

Trening uważności jest wskazany dla każdego, kto chce żyć bardziej „tu i teraz”. Można go praktykować w specjalnej grupie, ale także samemu, każdego dnia. Pozwala na zatrzymanie trochę pędu naszego życia i odnalezienie harmonii z własnym ciałem i otoczeniem. Być może dzięki uważności zauważymy szczęście, zanim zniknie gdzieś za rogiem ulicy.


 

Czytaj również
Więcej z kategorii Mózg
Mózg rodzi nowe neurony nawet po 70-tce!
starszy mężczyzna w okularach zastanawia się i podpiera ręką twarz
Fazy snu - poznaj fazy snu i ich charakterystykę
Szczepionka na Alzheimera? Badania są obiecujące
Lekarz szczepi kobietę
Powiązane artykuły
Krzyżówka panoramiczna – świetny sposób na nudę i pamięć!
Demencja starcza, czyli otępienie starcze - objawy, opieka i etapy
Produkty wspomagające pamięć i dobrze wpływające na mózg
Dieta dobra na pamięć. Co uwzględnić w menu?
Trenuj mózg!
Problemy ze snem – przyczyny i sposoby na bezsenność