Co zrobić, żeby długo żyć? Naukowcy odkrywają sekrety długowieczności

Kilka lat temu Dan Buettner wraz ze współpracownikami zbadał najdłużej żyjące społeczności na świecie. Czy ci ludzie posiedli wiedzę o tym, co trzeba zrobić, żeby długo żyć? I czym się wyróżniają?
Spis treści

Wpływ genów na długie życie. Jest, ale nie taki wielki

Jaki wpływ na długość życia mają geny? Naukowiec postanowił sprawdzić to, prowadząc szerokie badania bliżniaków jednojajowych. Okazało się, że wpływ genów występuje, ale jest ograniczony do 10%. Oznacza to, że 90% czynników decydujących o długowieczności związanych jest ze sposobem życia.

Mity o długowieczności i niewykorzystany potencjał

Niestety obecny stan medycyny nie gwarantuje ponadstuleniego życia każdej osobie, która dba o swoje zdrowie i życie. Statystycznie rzecz biorąc - nawet w USA może się to udać tylko jednej na 5000 osób. Nie ma leków, które powstrzymają starzenie. Wiele znanych i polecanych diet nie ma żadnego wpływu na długość życia. Organizm większości ludzi dostosowany jest natomiast do życia ok. 90 lat. Przeżycie stu lat uzależnione jest od genów.
Mimo tych ogromnych możliwości, średnia światowa długość życia wynosi 70 lat (oczekiwana długość życia dla urodzonych w 2011 r.). W takich krajach jak Japonia, Szwecja, Szwajcaria, Australia czy Francja ma być to nawet ponad 80 lat. W Polsce - 78. Co sprawia, że potencjał organizmu nie jest wykorzystany w pełni?

Cechy długowiecznych społeczności

Dan Buettner wraz ze swoim zespołem bada społeczności na świecie, w których ludzie najczęściej dożywają sędziwego wieku. Należą do nich: społeczność na wybrzeżu Sardynii (Włochy), archipelagu Okinawa (Japonia) czy Adwentyści Dnia Siódmego w Loma Linda (USA).
Badania potwierdziły genetyczne uwarunkowanie długowieczności, ale pozwoliły też zidentyfikować wiele innych cech charakterystycznych tych społeczności. Ich członkowie są stale aktywni fizycznie, ale wykonują mało obciążające czynności (np. wypas owiec), są przy tym aktywni przez całe życie, znajdując jednak zawsze czas na odpoczynek i wyciszenie. Powszechnie uprawiają ogródki. Dieta w długowiecznych społecznościach jest oparta o tradycyjne produkty, często jarska, a posiłki są niewielkie. Dan Buettner zwraca też uwagę na to, w jaki sposób traktuje się w tych wspólnotach osoby starsze. Wyróżniają się szacunkiem dla ich wieku i mądrości.
Naukowcy odkryli ponadto, że świetne działanie ma wspólne mieszkanie całej, wielopokoleniowej rodziny. Seniorom daje aż 6 dodatkowych lat życia, zmniejsza też śmiertelność i zachorowalność dzieci. Przy tym ludzie żyjący ponad 100 lat mają zwykle wokół siebie przyjaciół, z którymi dzielą pasje i sposób życia aż od dzieciństwa.
Wśród długowiecznych społeczności wyróżniają się Adwentyści Dnia Siódmego z Kaliforni. Stanowią oni społeczność bardzo zróżnicowaną pod względem pochodzenia, łączą ich jednak właśnie wspólne wartości i podejście do życia. Są osobami uduchowionymi, aktywnymi społecznie, otwartymi, a ponadto - wegetarianami.

Najstarsi ludzie na świecie

Obecnie najstarszą osobą na świecie jest Misao Ōkawa, Japonka urodzona 5 marca 1898 r. Równo za miesiąc będzie mieć 116 lat. Wśród setki zweryfikowanych, najstarszych osób w historii są aż 93 kobiety i tylko 7 mężczyzn. Aż połowa z nich to mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. Silną reprezentację w tej grupie ma też Japonia. Najdłużej żyła jednak Francuzka - Jeanne Calment, która zmarła w 1997 roku w wieku 122 lat i 164 dni.

Podsumowanie

Jak więc wynika z badań naukowców, nie ma jednego sposobu na długowieczność. Nie pomagają krótkotrwałe programy treningowe ani diety. Społeczności ludzi dożywających sędziwego wieku wiodą spokojne życie, w gronie zaufanych ludzi, pełne codziennych zajęć i rytuałów. Czy nie jest to zarazem recepta na życie szczęśliwe?

Dan Bauttner o swoich badaniach

Inspiracją i głównym źródłem informacji zawartych w artykule było wystąpienie Dana Buettnera na TEDxTC.

 

 

fot. ozycan, www.ozycan.deviantart.com/art/long-life-145303567

Czytaj także: 

Trzy najstarsze osoby na świecie. Urodziły się w XIX wieku! Jaki jest ich sekret długowieczności?

Mistrzostwa świata 2018 - najstarszy zawodnik w historii

 

Więcej z kategorii Psychologia
Gerontologia - przyczyny i procesy starzenia się
Nietrzymanie moczu a depresja. Jak pozostać aktywnym towarzysko?
Starsza kobieta smutno spoglądająca przez okno
Jak sobie radzić z poczuciem bycia niepotrzebnym?
Powiązane artykuły
Kiedy senior naprawdę staje się seniorem?
Sen o zmarłej osobie - co może oznaczać taki sen?
Rozwód po 50-tce. Dlaczego seniorzy się rozwodzą?
Kryzys wieku średniego - u kobiet, mężczyzn. Ile trwa?
Zegar biologiczny - co to jest? Jak go przestawić?