Jaki są przyczyny otyłości brzusznej i jak ją leczyć?

Otyłość brzuszna to najbardziej niebezpieczny dla zdrowia rodzaj otyłości, może on bowiem prowadzić do rozwoju wielu poważnych chorób. Jak pozbyć się otyłości brzusznej z pomocą diety i ćwiczeń? Podpowiadamy.
Mężczyzna otyłością brzuszną mierzy sobie obwód brzucha
Źródło:123RF
Spis treści

Czym jest otyłość brzuszna?

otyłości brzusznej, zwanej też androidalną, mówimy, gdy tkanka tłuszczowa odkłada się w powłokach brzusznych. Obwód pasa wynosi wówczas powyżej 94 cm u mężczyzny i więcej niż 88 cm u kobiety. W przeciwieństwie do nadwagi i otyłości uogólnionej, do diagnozy otyłości brzusznej nie używa się wskaźnika BMI - można bowiem mieć otyłość brzuszną przy prawidłowym BMI i odwrotnie. Otyłość brzuszna jest wyjątkowo niebezpieczna, ponieważ w jej przebiegu otłuszczeniu ulegają narządy wewnętrzne znajdujące się w jamie brzusznej. Dodatkowo zostaje zaburzona gospodarka lipidowa oraz przemiana materii. W konsekwencji może dojść do rozwoju chorób takich jak cukrzyca typu 2. czy nadciśnienie. Problemy z krążeniem krwi mogą z kolei poskutkować zawałem serca lub udarem mózgu

Otyłość brzuszna u mężczyzn i kobiet

Otyłość brzuszna występuje znacznie częściej u mężczyzn niż u kobiet. Zwykle jest to rezultat niezdrowego stylu życia - nieodpowiedniej diety i unikania ruchu. Otyłość brzuszna u kobiet może być także konsekwencją zmian hormonalnych - zarówno związanych z menopauzą, jak i schorzeniami takimi, jak zespół policystycznych jajników czy niedoczynność tarczycy. Jeśli więc otyłość brzuszna pojawia się u nas mimo zdrowych nawyków żywieniowych, powinniśmy udać się do lekarza - internisty lub endokrynologa. Jeśli jednak mamy na sumieniu tysiące pustych kalorii, nasza dieta zamiast w błonnik i białko obfituje w cukry i tłuszcze, a sport oglądamy jedynie w telewizji, czas na zmiany! Gruntowna modyfikacja codziennego jadłospisu i wprowadzenie aktywności fizycznej odwdzięczą się zauważalnymi efektami już po kilku tygodniach.

Pozostałe przyczyny otyłości brzusznej

Choć za główne przyczyny otyłości brzusznej uważa się niezdrową dietę i brak aktywności fizycznej, może mieć ona także podłoże genetyczne. Otyłość brzuszna bywa również związana z problemami psychicznymi - wówczas jest ona skutkiem podjadania na tle emocjonalnym. Osoby chore np. na depresję traktują czasami objadanie się jako drogę do poprawy nastroju. Niestety finalnie przynosi to znacznie więcej szkody niż pożytku. Niezależnie od przyczyn rozwoju otyłości brzusznej, jeśli dojdzie już do jej powstania należy jak najszybciej podjąć z nią walkę. Osoby dotknięte otyłością muszą uświadomić sobie, że jest to problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Za wysoki poziom cholesterolu oraz związane ze zbyt dużym obciążeniem kręgosłupa wady postawy i dolegliwości bólowe to kolejne pozycje na długiej liście schorzeń wynikających z otyłości brzusznej.

Dieta na otyłość brzuszną

Dieta na otyłość brzuszną to nie tylko spożywanie określonych produktów, ale też jedzenie odpowiednich ilości pożywienia o regularnych porach. Celem takiej diety jest nie tylko pozbycie się tkanki tłuszczowej, ale również poprawienie przemiany materii, która w przebiegu otyłości brzusznej znacząco zwalnia. Metabolizm wspomożemy jedząc mniej, a częściej. Układ pokarmowy znacznie lepiej poradzi sobie z pięcioma mniejszymi posiłkami niż trzema dużymi. Tempo przemiany materii przyspieszy także wypijanie codziennie na czczo szklanki ciepłej wody z sokiem z cytryny, oraz jedzenie śniadań maksymalnie do godziny od przebudzenia. Posiłki powinniśmy zjadać regularnie co około 
3 godziny, a kolację spożywać najdalej na dwie godziny przed planowanym pójściem spać. 
W codziennym jadłospisie osoby walczącej z otyłością brzuszną powinno znaleźć się sporo poprawiającego perystaltykę jelit błonnika. Znajdziemy go m.in. w otrębach pszennych, siemieniu lnianym, nasionach chia, suszonych śliwkach oraz wielu świeżych warzywach i owocach. W diecie nie powinno zabraknąć także jogurtów naturalnych oraz kefirów. Pamiętać trzeba o odpowiednim nawodnieniu organizmu. W diecie na otyłość brzuszną niezwykle istotne jest to, by wprowadzone zdrowe nawyki żywieniowe zostały z nami na stałe. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że problem już do nas nie wróci.

Otyłość brzuszna - ćwiczenia

Dieta na otyłość brzuszną z pewnością przyniesie dobre rezultaty, jednak będziemy mogli znacznie szybciej się nimi cieszyć, jeśli połączymy ją z regularną aktywnością fizyczną. Nie musimy od razu biec na siłownię - skuteczne ćwiczenia na otyłość brzuszną z powodzeniem będziemy mogli wykonywać na świeżym powietrzu lub w domu. Wystarczy wygodny strój i mata. Specjaliści zalecają wykonywanie treningu przynajmniej 4 razy w tygodniu przez 30-60 minut. Do tego czasu wliczają się jednak wszystkie formy aktywności fizycznej, nawet spacer. Szczególnie polecane przy otyłości brzusznej są ćwiczenia aerobowe, czyli wytrzymałościowe. W trakcie ich wykonywania krew dostarcza dużo tlenu do serca 
i płuc. W ten sposób nie tylko poprawiamy naszą kondycję, ale też wzmacniamy mięśnie. Do ćwiczeń aerobowych zaliczamy m.in. szybki marsz, bieganie, jazdę na rowerze, taniec, pływanie i zumbę. Dodatkowo raz w tygodniu dobrze jest wykonywać ćwiczenia typowo siłowe - dzięki nim rozbudujemy mięśnie, a im większe mięśnie, tym szybciej spalany jest tłuszcz. Podczas treningu siłowego szczególną uwagę warto poświęcić mięśniom brzucha. Pamiętajmy, że na początku ważniejsza od intensywności będzie systematyczność. Z czasem, gdy nasza forma stanie się lepsza, będziemy mogli pozwolić sobie na cięższe treningi.

Zobacz także:

 

Bibliografia

  • „Konsekwencje zdrowotne otyłości”, W. B. Szostak, D. Szostak-Węgierek, L. Kłosiewicz-Latoszek
  • „Otyłość brzuszna - ukryty zabójca”, dr M. Brack, dr A. Cocaul