Idą wakacje: jak zapewnić opiekę zwierzętom?

Zbliżają się wakacje, czyli czas, kiedy właściciele psów, kotów i innych zwierzaków zastanawiają się, co z nimi zrobić. Oddać pod opiekę rodzinie lub znajomym, zapewnić miejsce w specjalnym hotelu, a może zatrudnić profesjonalnego petsittera? Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy przegląd pomysłów na wakacyjną opiekę nad zwierzętami.

Możliwości jest wiele, najważniejsze, by nie zostawiać zwierząt bez opieki. Niestety, co roku wiele osób porzuca swoje psy, koty, króliki czy chomiki, żeby tylko móc wyrwać się na urlop. Widok psa biegnącego za odjeżdżającym samochodem lub przywiązanego do drzewa w lesie łamie serce. Złamane serce będzie mieć przede wszystkim porzucone zwierzę. W dodatku, wyrzucanie zwierząt jest nielegalne i uznawane za znęcanie się nad nimi zgodnie z najnowszą ustawą o ochronie zwierząt. Prawie w każdej polskiej rodzinie, bliższej lub dalszej, znajduje się pies lub kot. Jak zapewnić im opiekę na czas urlopu opiekunów?

kot

Czytaj także: Co robić, gdy znajdziemy porzuconego psa lub kota?

W rodzinie i znajomych siła

Jednym z najlepszych (a także najtańszych) sposobów na zapewnienie opieki zwierzakowi jest oddanie go na czas urlopu w ręce rodziny lub znajomych. Najlepiej, gdy zwierzę zna i lubi ludzi, z którymi będzie przebywać. Zdecydowanie lepiej zniesie rozstanie ze swoimi opiekunami. W przypadku kotów, ptaków, królików, chomików i innych małych zwierząt wystarczy poprosić bliskich o odwiedzanie zwierząt w domu. Raz lub dwa razy dziennie w zupełności wystarczy, by zapewnić im opiekę na czas wyjazdu właścicieli. Co w sytuacji, gdy rodzina lub znajomi niechętnie przychylają się do tego pomysłu? Ktoś z rodziny może także po prostu zamieszkać na ten czas w naszym mieszkaniu (to lepsze dla zwierząt, a czasem także po prostu praktyczniejsze!). Może przy okazji odpocznie od swojego otoczenia, a jeśli na co dzień mieszka w innej miejscowości czy mieście, może akurat sobie trochę pozwiedza?

Jeśli nie mamy nikogo takiego wśród najbliższej rodziny, a dobrzy znajomi, których wypada prosić o taką przysługę, nie mają czasu – można może poszukać wśród ich dzieci: młodzież i studenci czasem w wakacje się nudzą, chętnie wyrwaliby się z domu lub – jeśli i tak w nim siedzą – chętnie sobie dorobią odrobinę na wyprowadzaniu zaprzyjaźnionego psa czy dokarmianiu kotów. Koszty będą z pewnością mniejsze (lub nawet symboliczne) niż w przypadku wynajmowania osoby zajmującej się takimi sprawami zawodowo. Trzeba jednak upewnić się, że wyprowadzający to osoba odpowiedzialna i najlepiej upewnić się także u jego rodziców, czy taka forma dorabiania będzie przez nich akceptowana.

Czytaj więcej: Jak szukać domu dla znalezionego psa lub kota?

Petsitter, czyli profesjonalny opiekun zwierząt

Petsitter, czyli profesjonalny opiekun zwierząt, sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku kotów. Koty często przywiązują się nie tylko do ludzi, ale także do miejsc. Petsitter może odwiedzać zwierzęta w domu nawet kilka razy dziennie, w zależności od potrzeb. Kotom i małym zwierzętom, takim jak chomiki, szczury, żółwie, wystarczy nawet jedna wizyta na dobę. Natomiast psy potrzebują co najmniej dwóch wizyt w ciągu dnia. Profesjonalny petsitter nakarmi je, wyprowadzi na spacer, pobawi się z nimi, a w razie potrzeby zabierze do weterynarza. Ceny całodobowej opieki zaczynają się już od około 40-50 zł za dzień.

chihuahua

Hotel dla zwierząt

Jeśli w okolicy nie ma profesjonalnych petsitterów, warto poszukać hotelu dla zwierząt. Cena dobowego pobytu w takim miejscu jest podobna do kosztów zatrudnienia profesjonalnego opiekuna. Niektóre hotele dla zwierząt przyjmują nie tylko psy, ale także koty, króliki, ptaki i zwierzęta egzotyczne. Warto przyjrzeć się warunkom, jakie oferuje dana placówka: czy dla psów są przewidziane domki na zewnątrz, czy kojce w budynku, czy koty mają do dyspozycji drapak, budkę i zabawki, a egzotyczne gatunki zwierząt - specjalistyczną opiekę, dostosowaną do ich potrzeb.

A może… zabrać ze sobą?

Coraz więcej osób decyduje się jednak na wspólne wakacje razem ze swoimi zwierzakami. Jest to dobry pomysł, jeśli zwierzę lubi podróże i jest do nich przyzwyczajone. Jeśli nie, warto zacząć uczyć je podróżowania od krótkich weekendowych wypadów. Wakacyjny wyjazd z psem nad morze, jezioro czy w góry może być niezapomnianym przeżyciem dla całej rodziny. Także niektóre koty czerpią radość z podróży. Coraz więcej ośrodków, pensjonatów i hoteli zaprasza gości razem ze zwierzętami i ma dla nich specjalną ofertę. Najważniejsze, że właściciele nie rozstają się ze swoim ukochanym zwierzakiem, a mogą jednocześnie wyjechać na urlop.

Wakacje z psem!

Czytaj także: Zaadoptuj psa lub kota - dla zdrowia!

Więcej z kategorii Podróże
Wakacje dla seniora: gdzie szukać odpowiednich ofert?
Wirtualne muzeum: Luwr
Jak korzystać z bankomatu za granicą
Powiązane artykuły
Turnusy świąteczne dla seniorów - wczasy dla emerytów
Wczasy dla seniora - tanie, w górach, nad morzem
Ulgi i zniżki dla seniorów, sprawdź co Ci się należy
20 miejsc przyjaznych seniorom w Poznaniu
Polska w panoramie: Projekt QTVR