Zamiast leków... karnet na basen!

Spis treści

Od początku roku we Francji lekarze mogą przepisywać pacjentom... zajęcia sportowe. Za wszystko zapłaci tamtejszy odpowiednik naszego NFZ!

Od początku roku francuska Krajowa Kasa Chorych zwraca pacjentom pieniądze za karnety na siłownię, basen czy inne zajęcia poprawiające kondycję, które przepisze lekarz. Pomysł ma spowodować, że państwowy fundusz na tym zaoszczędzi. Francuzi liczą bowiem, że dzięki lepszej ogólnej kondycji obywatele będą rzadziej chodzić do lekarza. I sport kosztować będzie mniej niż specjalistyczne leczenie chorób, wynikających z siedzącego trybu życia.

 

Biarritz testuje, Francja wdraża


Wcześniej na podobny pomysł wpadły władze nadmorskiego kurortu Biarritz, które przeprowadziły pilotażowy program w 2015 roku, o którym pisał brytyjski „Telegraph”. Lekarze w tym miasteczku mogli przepisać pacjentom na przykład 12-tygodniowy kurs treningowy. Najpopularniejsze były zajęcia z surfingu, ale w grę wchodziły też bardziej klasyczne aktywności, jak pływanie czy nordic walking.

Czytaj więcej w CafeSenior: Ruch to zdrowie! To nie slogan, to prawda >>

nordic-walking

System ubezpieczeń społecznych na pomyśle nie ucierpiał ani trochę. Program, którego koszty oszacowano na ok. 300 tys. euro, został pokryty ze środków własnych Biarritz, dołożyły się również dwa prywatne stowarzyszenia. Pacjenci musieli tylko zapłacić 10 euro za osobę.

Czytaj więcej w CafeSenior: Co da ci pływanie? >>

- „Po sześciu miesiącach już widzimy pozytywne efekty naszej akcji” - mówił pod koniec 2015 roku Nicolas Guillet z miejskiego urzędu. – „Mało kto rezygnował w pół drogi. Niemal wszyscy, którzy przetrwali 12 tygodni, kontynuowali aktywność sportową również później”. Jak pisał „Telegraph”, do urzędników z Biarritz zgłosili się wówczas przedstawiciele ponad 20 innych miast we Francji, żeby zapytać o wskazówki dotyczące programu. Dziś został on rozszerzony na cały kraj.

Chcieliby Państwo takiego rozwiązania także i w Polsce?

 

Więcej z kategorii Sport
Nietrzymanie moczu – sprawdź, jakie sporty możesz uprawiać
Jazda na rowerze
Sposoby na nietrzymanie moczu – sport jest ważny
Mężczyzna odpoczywa pod drzewem po jeździe na rowerze
Najstarsza kulturystka świata skończyła 82 lata - Ernestine Shepherd
Powiązane artykuły
Emerytura olimpijska - za jaki medal i ile wynosi?
Najszybsza babcia świata. Ma 75 lat i biega w maratonach
Gimnastyka dla seniorów: ćwiczenia na kręgosłup
Ćwiczenia na kręgosłup – szyjny, lędźwiowy i piersiowy
5 prostych ćwiczeń przy biurku - w pracy też możesz się gimnastykować