Zamiast leków... karnet na basen!

Spis treści

Od początku roku we Francji lekarze mogą przepisywać pacjentom... zajęcia sportowe. Za wszystko zapłaci tamtejszy odpowiednik naszego NFZ!

Od początku roku francuska Krajowa Kasa Chorych zwraca pacjentom pieniądze za karnety na siłownię, basen czy inne zajęcia poprawiające kondycję, które przepisze lekarz. Pomysł ma spowodować, że państwowy fundusz na tym zaoszczędzi. Francuzi liczą bowiem, że dzięki lepszej ogólnej kondycji obywatele będą rzadziej chodzić do lekarza. I sport kosztować będzie mniej niż specjalistyczne leczenie chorób, wynikających z siedzącego trybu życia.

 

Biarritz testuje, Francja wdraża


Wcześniej na podobny pomysł wpadły władze nadmorskiego kurortu Biarritz, które przeprowadziły pilotażowy program w 2015 roku, o którym pisał brytyjski „Telegraph”. Lekarze w tym miasteczku mogli przepisać pacjentom na przykład 12-tygodniowy kurs treningowy. Najpopularniejsze były zajęcia z surfingu, ale w grę wchodziły też bardziej klasyczne aktywności, jak pływanie czy nordic walking.

Czytaj więcej w CafeSenior: Ruch to zdrowie! To nie slogan, to prawda >>

nordic-walking

System ubezpieczeń społecznych na pomyśle nie ucierpiał ani trochę. Program, którego koszty oszacowano na ok. 300 tys. euro, został pokryty ze środków własnych Biarritz, dołożyły się również dwa prywatne stowarzyszenia. Pacjenci musieli tylko zapłacić 10 euro za osobę.

Czytaj więcej w CafeSenior: Co da ci pływanie? >>

- „Po sześciu miesiącach już widzimy pozytywne efekty naszej akcji” - mówił pod koniec 2015 roku Nicolas Guillet z miejskiego urzędu. – „Mało kto rezygnował w pół drogi. Niemal wszyscy, którzy przetrwali 12 tygodni, kontynuowali aktywność sportową również później”. Jak pisał „Telegraph”, do urzędników z Biarritz zgłosili się wówczas przedstawiciele ponad 20 innych miast we Francji, żeby zapytać o wskazówki dotyczące programu. Dziś został on rozszerzony na cały kraj.

Chcieliby Państwo takiego rozwiązania także i w Polsce?

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij