Najszybsza babcia świata. Ma 75 lat i biega w maratonach

Nazywają ją Najszybszą babcią świata bo w maratonach wyprzedza zawodników o kilka dekad od niej młodszych. Barbara Prymakowska ma 75 lat, w swojej karierze przebiegła ponad 50 maratonów, w tym także tych światowych w Tokio, Nowym Jorku czy Berlinie.
Spis treści

Najszybsza babcia świata

Barbara Prymakowska, czyli Najszybsza babcia świata jest absolwentką AWF-u w Krakowie i od zawsze kochała sport. W młodości uprawiała narciarstwo zjazdowe, pływała i jeździła na łyżwach, później została nauczycielem wychowania fizycznego. Biegać zaczęła dopiero koło 50-tki. Jej debiut to bieg w Mistrzostwach Polski Weteranów w Myszkowie na dystansie 10 km, podczas którego ustanowiła rekord Polski na tym dystansie w swojej kategorii wiekowej.

Wzięła udział w ponad 50 maratonach

Pierwszy maraton przebiegła mając 58 lat podczas pierwszej edycji Cracovia Maraton! Łącznie w ciągu 17 lat kariery sportowej wzięła udział w 56 maratonach. Jest aktualną mistrzynią Polski Masters na dystansie 10 km w półmaratonie maratonie i w biegu górskim na dystansie 10 km stylem alpejskim. Biegała maratony w kraju, ale też zagranicą m.in. w Tokio, Berlinie, Paryżu, Londynie, Frankfurcie, Wiedniu, Nowym Yorku, Lahti, Rzymie i Atenach.

Najszybsza babcia świata Barbara Prymakowska

- Nie wyobrażam sobie życia bez sportu. Sport to zdrowie, ale też niezwykła szkoła charakteru – mówi Barbara Prymakowska. – Sport nauczył mnie pokory, szybkiego działania i podejmowania decyzji, współżycia z ludźmi i obcowania z naturą. Poznałam dzięki niemu wiele nowych miejsc, wielu ludzi i wiele kultur.

Najszybsza babcia świata w Internecie

Pani Barbara aktywnie działa na Facebooku, zachęcając do sportu i wszelkiej aktywności fizycznej. Od swoich fanów zawsze może liczyć na wyrazy uznania i gratulacje.

Najszybsza babcia świata Barbara Prymakowska

Kilka dni temu na Pani Barbara udostępniła zdjęcie z wyprawy na Mont Blanc. Wchodząc na szczyt miała 68 lat i jednocześnie była najstarszą Polką, która zdobyła tę górę. „Tego nigdy nie zapomnę! Dzisiaj mija siódma rocznica mojego wejścia na Mont Blanc - moje największe osiągnięcie sportowe.” – napisała pod zdjęciem.

Najszybsza babcia świata w TVN

Niedawno wywołała burzę w Internecie wstawiając na swój profil facebookowy zdjęcie, zrobione w górach podczas przygotowań do biegu w Szwajcarii. Na fotografii za plecami biegnącej Pani Barbary jedzie wóz ciągnięty przez konie, w którym siedzą młodzi ludzie.

Najszybsza babcia świata Barbara Prymakowska

„Furmanki z młodzieżą - wstydliwa aktywność, tylko koni żal” – skomentowała Pani Barbara. A zdjęcie zostało okrzyknięte „Biegową fotą roku” i okazało sie dobrym pretekstem do dyskusji o jakości turystki górskiej. Pani Barbara została zaproszona do „Pytania na śniadanie” w telewizji TVN, w którym opowiadała o swojej miłości do sportu. - Wysiłek fizyczny jest nam bliski od samego początku i powinien zostać do samego końca. Bez aktywności rdzewiejemy – śmiała się Pani Barbara. – A później pojawiają się problemy ze zdrowiem.

Pani Barbara skończyła 75 lat, co nie przeszkadza jej w aktywnym życiu i rozwijaniu swoich pasji. Stale biega, stale wygrywa i stale podkreśla, że trzeba mieć marzenia i że nigdy nie jest za późno na realizację.

Najszybsza babcia świata - wywiad

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Najszybszą babcią świata, przeprowadzonego w radiu Kraków.


źródło fot. Facebook - Barbara Prymakowska 

 

Czytaj również
Więcej z kategorii Sport
10 najprzystojniejszych trenerów MŚ 2018 po 50-tce
5 prostych ćwiczeń przy biurku - w pracy też możesz się gimnastykować
Sposoby na nietrzymanie moczu – sport jest ważny
Mężczyzna odpoczywa pod drzewem po jeździe na rowerze
Powiązane artykuły
Najszybsza babcia świata. Ma 75 lat i biega w maratonach
Emerytura olimpijska - za jaki medal i ile wynosi?
Gimnastyka dla seniorów: ćwiczenia na kręgosłup
Jazda na rowerze
Nietrzymanie moczu – sprawdź, jakie sporty możesz uprawiać
Ćwiczenia na kręgosłup – szyjny, lędźwiowy i piersiowy