Praca sezonowa dla seniora? Czemu nie! Praca sezonowa za granicą, czy praca sezonowa nad morzem, stereotypowo kojarzą się z ludźmi młodymi. Tymczasem coraz niższe bezrobocie sprawia, że w wielu miejscach, gdzie tradycyjnie można się nająć do pracy sezonowej, zaczyna brakować rąk do pracy, dlatego przedsiębiorcy częściej dają szansę dorobienia również emerytom.

Przeczytaj też: Limity zarobków emerytów

Praca sezonowa

Pojęcia praca sezonowa, nie jest definiowane przez Kodeks Pracy. W praktyce, w Polsce osoby do pracy sezonowej zatrudnia się na podstawie umów okresowych, ewentualnie opierając się o zapisy ustawy o pracownikach tymczasowych, zatrudnianych przez agencje pracy tymczasowej.

Sprawdź: Ile można dorobić do renty? Renta a praca

Oferty pracy sezonowej

Praca sezonowa dla seniora polega na tym, że świadczona jest tylko w pewnym okresie, ściśle związanym ze specyfiką branży, na przykład w czasie kiedy odbywają się zbiory określonych owoców czy warzyw, w czasie wakacji, ferii, świąt, i tak dalej.

Oferty pracy sezonowej najłatwiej znaleźć w takich branżach, jak:

 • rolnictwo,
 • turystyka,
 • budownictwo,
 • handel,
 • produkcja i przetwórstwo.

Zobacz: Ile może dorobić emeryt? Praca dodatkowa na emeryturze

Praca na sezon

Praca sezonowa w Polsce może być dla wielu osób wygodna ze względu na bliskość miejsca zamieszkania, trzeba się jednak liczyć z niskimi zarobkami. Dużo więcej zarobić można decydując się na pracę sezonową za granicą.

Praca sezonowa Niemcy

Mimo, że najliczniejsza rzesza Polaków w ostatnich latach wyemigrowała na Wyspy Brytyjskie, największa ilość ofert pracy sezonowej za granicą dotyczy Niemiec. A to z racji zarówno bliskości geograficznej, jak i płytkości tamtejszego rynku, na którym brakuje rąk do pracy, zwłaszcza przy robotach niewymagających wysokich kwalifikacji. Praca sezonowa w Niemczech ma swoją specyfikę. Osoby wyjeżdżające do pracy za zachodnią granicę, powinny pamiętać, że:

 • pracę sezonową w Niemczech Polacy mogą wykonać legalnie i bez żadnych formalności do 4 miesięcy w roku,
 • od 2017 roku w Niemczech wprowadzono minimalną stawkę godzinową, która obowiązuje także w przypadku pracy sezonowej. Podejmując legalne zatrudnienie, nie można pracować za mniej niż 8,84 euro za godzinę. To równowartość około 37 złotych. Dodatkowo jest szereg branż, w których minimalne stawki są jeszcze wyższe, a także – dodatkowo – zróżnicowane w zależności od tego, czy dotyczą landów wschodnich, czy zachodnich. I tak, np. trudniąc się opieką nad osobami starszymi zarabia się minimalnie 9,10 (wschód) lub 10,20 (zachód) euro za godzinę. O kilka centów niższe są stawki dla osób sprzątających budynki. Co ciekawe, w rolnictwie minimalna stawka wynosi 8,60 euro, czyli mniej niż stawka ogólna w Niemczech, ale już od listopada ma ona zostać podniesiona do minimum 9,10 euro za godzinę.
 • najłatwiej pracę sezonową w Niemczech można znaleźć w rolnictwie, hotelarstwie i gastronomii,
 • aby uniknąć problemów prawnych i formalnych, lepiej jest skorzystać z usług wyspecjalizowanej agencji zajmującej się organizacją pracy sezonowej w Niemczech,
 • aby nie dać się oszukać, należy sprawdzić, czy dana agencja działa legalnie, można to zrobić na stronie stor.praca.gov.pl,
 • wyjeżdżając na własna rękę i podpisując umowę z niemieckim pracodawcą, bezwzględnie należy się upewnić, czy zrozumieliśmy dokładnie treść umowy, na podstawie której będziemy świadczyć pracę sezonową.

Czytaj też: Senior na rynku pracy. Jakie masz atuty?

Praca sezonowa dla seniora Norwegia

Mityczne zarobki w Norwegii kuszą. Zatrudnieni przy zbiorach truskawek mogą liczyć na stawki rzędu 110-160 koron za godzinę. To nawet około 70 zł za 60 minut pracy. Jednak ze względu na odległość i bardzo wysokie koszty życia, w poszukiwaniu pracy sezonowej w Norwegii, należy zachować rozwagę.

 • Zainteresowanym podjęciem pracy sezonowej w Norwegii, zazwyczaj radzi się, aby w pierwszej kolejności skorzystali z pomocy tamtejszego urzędu ds. zatrudnienia – ofert można szukać poprzez stronę www.nav.no. Jest prowadzona w języku angielskim. Można też korzystać z usług prywatnych agencji pracy.
 • Językiem, którego znajomości bezwzględnie wymaga się w Norwegii od szukających pracy sezonowej, jest angielski – i to w przypadku nawet najprostszych prac. Coraz częściej pracodawcy są zainteresowani znajomością choćby podstaw języka norweskiego, także wtedy, jeśli chodzi o prostą pracę fizyczną.
 • To trzeba pamiętać: Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej. Szukając pracy sezonowej w Norwegii musimy mieć ważny paszport.
 • Jeżeli planujemy pobyt dłuższy niż trzy miesiące, należy się zarejestrować. Można to zrobić na posterunku policji.
 • W lokalnym urzędzie podatkowym Skattetaten musimy uzyskać tzw. D-nummer, odpowiednik polskiego numeru PESEL.
 • Osoby trudniące się pracą sezonową w Norwegii płacą preferencyjny podatek w wysokości 10 proc.

Czy wiesz, że: Praca spowalnia starzenie się mózgu

Praca sezonowa dla seniora Holandia

Przyjeżdżając do pracy sezonowej w Holandii należy zarejestrować swój pobyt, można to zrobić w lokalnym urzędzie gminy.  Otrzyma się wówczas numer BSN, czyli nasz PESEL. Z tego powodu trzeba mieć ze sobą dowód osobisty albo paszport.

 • W Holandii obowiązują minimalne stawki godzinowe, także w przypadku pracy sezonowej. W zależności od wieku, są one zróżnicowane.
 • Średnie zarobki w przypadku pracy sezonowej w Holandii są znacznie wyższe niż w Polsce, za godzinę pracy w rolnictwie można zarobić około 9 euro, czyli 37 zł. Za dzień pracy zainkasujemy około 300 zł.
 • Pracy można szukać na miejscu, ale także w Polsce portale ogłoszeniowe są pełne ofert pracy sezonowej dla Polaków wybierających się do Holandii.

Zobacz też: Odprawa emerytalna – jak obliczyć jej wysokość

Czytaj także: Dodatkowa praca w weekendy – jak dorobić