Czy to prawda, że emerytów, którzy znaleźli dodatkową pracę, obowiązują jakieś ograniczenia zarobków? Jakie są limity zarobków emerytów?

Zobacz także: Ile można dorobić do renty? Renta a praca

Limity zarobków emerytów i rencistów

– Nie ma ograniczeń – można zarabiać ile się chce, czy też raczej: ile nam zechcą zapłacić. Ale są pewne limity, od których zależy los i wartość naszej emerytury oraz renty. Wybór zależy od nas.

Przeczytaj także: Zabezpieczenie majątku – jak to zrobić jeszcze za życia?

Jakie są limity zarobków emerytów i rencistów

Zacznijmy od tego, że owe limity dotyczą tylko tych osób, które nie osiągnęły jeszcze tzw. powszechnego wieku emerytalnego, tzn. 60 lat panie, 65 lat panowie. Po tych urodzinach ZUS nie interesuje się naszymi zarobkami. Ale dopóki nie skończymy owych 60 i 65 lat, “bezkarnie”, tzn. bez konsekwencji, można zarobić 70 proc. średniej krajowej płacy z poprzedniego kwartału. Od 1 grudnia 2012 r. do końca lutego 2013 r. jest to kwota 2457,20 zł. Powyżej 130 proc. owej średniej (tzn. ponad 4563,30 zł) ZUS zawiesi naszą emeryturę. Zaś przychody między tymi wartościami spowodują obniżenie emerytury lub renty. Warto wiedzieć, że do końca lutego ZUS nie może zabrać więcej niż:

  • 528 zł – emerytury i renty za całkowitą niezdolność do pracy,
  • 396,03 zł – renty za częściową niezdolność do pracy,
  • 448,83 zł – renty rodzinnej, do której uprawniona jest 1 osoba.

Czytaj także: Emeryt za granicą a jego emerytura? 

Owe średnie, a wraz z nimi wartość 70 i 130 proc. zmieniają się co kwartał. Następne zaczną obowiązywać od 1 marca do końca maja 2013 r. Do limitów wlicza się jedynie te zarobki, od których zwykle płaci się składki na ZUS, np. etat, zlecenie, własna działalność gospodarcza itd. Nie liczą się dochody np. z umów o dzieło, honorariów autorskich itd.

Dowiedz się również: