Dzień wszystkich ojców

Spis treści
Dzień Matki? Wiadomo powszechnie: 26 maja. A Dzień Ojca, proszę wycieczki? Czy ktoś wie, kiedy jest Dzień Ojca? Pani nie wie, pan nie wie… Proszę? Kto powiedział, że 23 czerwca? No brawo, zgadza się!

To dość zastanawiające, że o ile termin pierwszego z tych świąt znają wszyscy, o tyle drugiego – tylko niektórzy, żeby nie powiedzieć: bardzo nieliczni niektórzy. Dziwne to tym bardziej, że oba są równie, by tak rzec, szacowne: liczą sobie ponad sto lat, przy czym to ojcowskie jest ledwie trzy lata młodsze od matczynego. I choć zapewne rzecz ma swoje racjonalne wyjaśnienie, mężczyźni niewątpliwie, nolens volens, rzadziej mogą liczyć na uroczyste potraktowanie swoich rodzicielskich zasług.

Skąd to święto?


Jak nietrudno zgadnąć – podobnie jak Halloween czy Walentynki – święto ojca przywędrowało do nas zza oceanu. Narodziło się w Spokane, mieścinie położonej na północnym zachodzie USA, w stanie Waszyngton. Pomysłodawczynią była Sonora Smart Dodd, córka weterana wojny secesyjnej, Williama Smarta. Usłyszawszy o ustanowieniu w 1907 roku Dnia Matki, zadała sobie pytanie, dlaczegóżby nie uczcić także, w podobny sposób, niewątpliwych dokonań ojców na jakże trudnym poletku wychowania progenitury. Za światły przykład posłużył jej własny rodzic, który od chwili śmierci żony dzielnie dawał sobie radę z samodzielnym wychowaniem szóstki dzieci. Czerpiąc inspirację z tak bliskiego sercu wzorca, Sonora zaproponowała, aby obchodzić to święto w dniu urodzin jej ukochanego staruszka, 5 czerwca. Miejscy radni pomysł zaaprobowali, ale – mając zapewne ku temu jakieś istotne powody – daty już nie: czas corocznych obchodów wyznaczyli na trzecią niedzielę tegoż miesiąca.

Po raz pierwszy zorganizowano je 19 czerwca 1910 roku. Czternaście lat później ideę zaaprobował prezydent Calvin Coolidge, w 1966 roku prezydent Lyndon B. Johnson nadał Dniu Ojca status święta państwowego, ale dopiero po kolejnych sześciu latach – oficjalnie, na szczeblu federalnym, zaakceptowano ustanowiony przez radnych z dalekiego Spokane termin harców i uroczystości z tej okazji.

Dziwna sprawa, niemniej – o ile w przypadku świąt, które rozprzestrzeniły się po świecie, początek swój mając w Ameryce, udało się wszędzie zachować tę samą datę obchodów, o tyle Dzień Ojca rozsypał się po narodowych kalendarzach niczym gwiazdy po niebie. Tylko niektóre – m.in. Holandia i Wielka Brytania – zaadaptowały co do joty ruchomy wariant amerykański. Litwa postawiła na pierwszą, a Austria – na drugą niedzielę czerwca, Finlandia, Norwegia oraz Szwecja na drugą niedzielę listopada, Niemcy zaś – na Zielone Świątki. W Hiszpanii, Portugalii czy we Włoszech uznano, że najlepiej będzie połączyć te obchody z imieninami św. Józefa, przypadającymi na 19 marca. Dania zdecydowała się na 5 czerwca. W Polsce – przy czym warto dodać, że obecne jest to święto u nas od 1965 roku – przypisano je do 23 czerwca. Identycznie jak w… Nikaragui.

W przywołanych przed chwilą Niemczech Dzień Ojca z czasem przerodził się w Dzień Mężczyzn. I kto wie – może ma to sens? Tatą nie w każdym przypadku bywa przecież ten dżentelmen, który spłodził dziecko. Jak wynika z – dosyć ogólnych, siłą rzeczy – szacunków, nie swoje potomstwo wychowuje mniej więcej osiem procent ojców, przy czym ponad połowa z nich nie ma o tym najmniejszego pojęcia!

Senior z tytułem szczególnym


Ponieważ jesteśmy tu w gronie ludzi w statecznym wieku, powiedzmy sobie szczerze, że seniorzy, właśnie seniorzy – także ci absolutnie bezdzietni – mają do Dnia Ojca prawo szczególne. Ktoś wie, dlaczego? Pani nie wie, pan nie wie… Proszę? Kto powiedział, że to z uwagi na tradycyjnie zajmowaną pozycję ojca rodziny? No brawo, zgadza się..! Co prawda ostatnio różnie z obsadą tej pozycji bywa, bo seniorki radzą sobie w roli aktywnych nestorek równie dobrze, albo nawet zdecydowanie lepiej, ale… zostawmy to w ten dzień świąteczny...

To co? Wszystkiego dobrego, Ojcowie!
Więcej z kategorii Historia i tradycje
Jak się spowiadać? Grzechy i regułka dla dorosłych
Konfesjonał
Savoir-vivre przy wielkanocnym stole
Rodzina przy stole, spożywająca posiłek
Koronka do krwawych łez Matki Bożej - jak odmawiać?
Pomnik Maryi
Powiązane artykuły
Msza za zmarłych - jak napisać intencje mszalne?
Suchy chleb i szklanka wody
Post w kościele katolickim – kogo i kiedy obowiązuje?
Ksiądz trzyma w dłoniach hostię
Części mszy świętej – główne i stałe. Najważniejsze
Ksiądz odprawiający mszę świętą
Msza święta krok po kroku – tekst, przebieg, części
Cerkiew prawosławna
Prawosławie a katolicyzm. Różnice, cechy i święta