Dbaj o zdrowie. Sprawdź swój cholesterol

Podwyższony cholesterol grozi zwiększeniem ryzyka wystąpienia chorób, zwłaszcza układu krążenia. Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy - ponad 60% Polaków ma hipercholesterolemię. Czy Twój sposób życia pozwoli Ci uniknąć tego zagrożenia?

Choć w mediach postulat kontroli poziomu cholesterolu pojawia się całkiem często, wiele osób go ignoruje. Nie dostrzegają one objawów, nie chcą zmieniać swoich ulubionych nawyków ani diety. Taka niefrasobliwość ma jednak nieodwracalne konsekwencje. Bo następstw podwyższonego poziomu cholesterolu nie da się cofnąć. Powoli i często bezobjawowo rozwija się miażdżyca. Pojawiających się czasami bóli czy duszności można w ogóle nie skojarzyć z tym problemem. Gdy jednak dochodzi do zawału serca, udaru mózgu lub niedowładu części ciała - na reakcję może być za późno.

Wobec tej wizji drobne zmiany w stylu życia nie są żadną niedogodnością. Zalecenia dotyczące cholesterolu są zresztą spójne z innymi - dotyczącymi zwykłego dbania o siebie. Chodzi oczywiście np. o dietę, uprawianie aktywności fizycznej, funkcjonowanie pod wpływem stresu oraz używki.

Udostępniliśmy właśnie test przygotowany przez Benecol, który pozwala każdemu sprawdzić, w jakim stopniu narażony jest na podwyższenie cholesterolu. Test składa się z 19 pytań. Na podstawie odpowiedzi przeczytać można uwagi specjalisty. Osoby znajdujące się w grupie ryzyka dowiedzą się więc lepiej, jakie działania powinny podjąć.

Niedawno na łamach CafeSenior dietetyczka Justyna Walerowska wyjaśniała, jak wyglądają badania poziomu cholesterolu i czemu służą. Warto odnotować, że w przypadku osób zdrowych badanie raz na 5 lat w zupełności wystarczy dla bezpieczeństwa. Samo badanie pozbawione jest dolegliwości i daje szybki wynik.
 

 

Źródło zdjęcia: www.commons.wikimedia.org/wiki/File:Relaci%C3%B3n_M%C3%A9dico_Paciente.png

 

Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Stanole roślinne – sposób na podwyższony cholesterol
Przeczytaj artykuł
Podwyższony cholesterol nie boli, czyli dlaczego warto się badać
Przeczytaj artykuł
Masz podwyższony cholesterol? Zobacz, co radzi Ci lekarz
Powiązane artykuły
Ubezpieczenie na wypadek cukrzycy – ile kosztuje?
Lek a suplement - czym się różnią?
Dieta na dobry cholesterol
Badanie na osteoporozę – gdzie zrobić i jak wygląda?

Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!