Trzy najstarsze osoby na świecie. Urodziły się w XIX wieku! Jaki jest ich sekret długowieczności?

Spis treści
Urodziły się w tym samym stuleciu, kiedy tworzył Mickiewicz czy Chopin. W tym samym, kiedy odkryto telefon, żarówkę, radio czy samochód. Na świecie do dziś żyje jeszcze kilka osób, które urodziły się w XIX wieku. Jakie mają sekrety długowieczności?

Misao Ōkawa


5 marca 1898 r. urodziła się Misao Ōkawa - obecnie najstarszy żyjący człowiek na świecie. Aż do ukończenia 110 roku życia była w stanie samodzielnie chodzić - dopiero w ostatnich latach zaczęła używać wózka, żeby nie narazić się na upadki. Wciąż jednak ten wózek potrafi sama pchać. Misao Ōkawa uważa, że to, co sprawia, że żyje tak długo to jedzenie i sen. Szczególnie lubi popularne w Japonii sushi. Dba o regularność posiłków i każdej nocy śpi co najmniej 8 godzin. Zwraca też uwagę, że trzeba umieć się odprężyć. Obecnie mieszka w domu spokojnej starości w Osace.

Gertrude Weaver


Drugim najstarszym człowiekiem świata jest Gertrude Weaver z USA (Arkansas). Urodziła się ona w dniu amerykańskiego święta narodowego: 4 lipca 1898 r. Superstulatka cieszy się wyjątkowym zdrowiem, omijają ją szerokim łukiem przewlekłe choroby charakterystyczne dla ludzi w jej wieku. Gertrude dobrze sypia i nie pije ani nie pali. W wywiadzie dla Associated Press powiedziała, że swoją długowieczność zawdzięcza trzem czynnikom: wierze w Boga, ciężkiej pracy i miłości do ludzi. W innej wypowiedzi zaznaczyła ponadto, że zawsze było dla niej ważne, by robić wszystko najlepiej jako potrafi. Od kilku lat mieszka w domu opieki, ale wciąż pozostaje aktywna.

Jeralean Talley


23 maja 1899 r. w stanie Georgia urodziła się Jeralean Talley - druga najstarsza mieszkanka USA. Miała aż dziesięcioro rodzeństwa, a swoją młodość spędziła na farmie. Na starość pozostaje aktywna: wciąż szyje sukienki, robi kołdy, a nawet gra na automatach w kasynie. Grała również przez długi czas w bowling, ale w wieku 104 lat musiała zrezygnować z tej rozrywki ze względu na słabe nogi. Wciąż jednak wybiera się raz w roku na ryby i uwielbia bawić się z praprawnukami. Jeralean kieruje się w życiu złotą zasadą: "Traktuj innych tak, jak sam chcesz być traktowany". Powszechnie znana jest ze swojej mądrości i dowcipu - i wielu ludzi zwraca się do niej z prośbą o radę w trudnych sytuacjach.


fot. screen ze strony www.guinnessworldrecords.com
Więcej z kategorii Ludzie
84-letnia Polka podbija świat autostopem!
5 seniorek, które podbiły serca rzesz fanów
Za co kochamy Danutę Szaflarską?
Powiązane artykuły
Tej 90-latki życie nie oszczędzało. Ale ostatnio spotkało ją coś cudownego!
W czym tkwi sekret udanego związku?
Byli niemal 90 lat małżeństwem. Jakie mieli rady dla innych?
Telefon wsparcia dla Seniorów
DOZ Fundacja uruchomiła telefon wsparcia dla Seniorów
85-letni Japończyk Hiromu Inada ukończył triatlon Ironmana