Co to jest lek innowacyjny?

Lek innowacyjny (oryginalny) to każdy nowy produkt leczniczy wprowadzony do obrotu, który jest lekiem referencyjnym. Oznacza to, że w momencie zarejestrowania nie posiada odpowiednika w postaci leku generycznego.
Spis treści

Lek innowacyjny może zostać dopuszczony do obrotu na podstawie pełnej dokumentacji. Jest chroniony patentem w zakresie formuły i procesu wytwarzania (czas wygaśnięcia ochrony definiuje prawo patentowe). Zwykle jest to lek zawierający substancję czynną lub mieszaninę substancji czynnych, które nie zostały dopuszczone wcześniej do obrotu w danym kraju.

Wyższa cena, większy postęp

Odpowiednikiem referencyjnego produktu leczniczego jest lek generyczny, czyli zamiennik (produkt odtwórczy). Lek oryginalny jest znacznie droższy od leku generycznego, bowiem złożone i wieloetapowe badania nad stworzeniem leku innowacyjnego trwają wiele lat. Do tego dochodzą koszty rejestracji i marketingu, co także znajduje swoje odzwierciedlenie w cenie. Taka praktyka ma jednak pewne plusy - choć cena jest wyższa, to właśnie firmom, które inwestują w leki innowacyjne, zawdzięczamy postęp w medycynie.

Lek innowacyjny - pacjentowi przysługuje wymiana

W gabinecie lekarz wypisujący receptę powinien poinformować pacjenta o możliwości zakupu leków generycznych, czyli tańszych zamienników. Pacjent nie powinien mieć wątpliwości, że terapia zarówno lekami oryginalnymi, jak i zamiennikami przyniesie oczekiwany skutek.

Jeśli jednak przepisany nam zostanie lek innowacyjny, o ewentualnej zamianie na lek generyczny dowiemy się w aptece. Od 1 stycznia 2012 roku farmaceuci maja bowiem obowiązek informować pacjenta o możliwości nabycia tańszych zamienników.

Więcej z kategorii Choroby
Dalekowzroczność - na czym polega? Okulary dalekowidza
Choroba Alzheimera – jak rozwija się demencja?
Zaburzenia i choroby słuchu - przyczyny, objawy i leczenie
Powiązane artykuły
Skala Norton - ocena stopnia odleżyn. Tabela skali
Skala Barthel - czym jest? Klasyfikacja pacjenta
Młoda kobieta pocieszająca starszą kobietę
Czy zły cholesterol może być przyczyną wczesnego Alzheimera?
Lek a suplement - czym się różnią?
Ubytek słuchu - w decybelach, renta, odszkodowanie