string(8) "szukanie" Co to jest lek innowacyjny?

Co to jest lek innowacyjny?

Lek innowacyjny (oryginalny) to każdy nowy produkt leczniczy wprowadzony do obrotu, który jest lekiem referencyjnym. Oznacza to, że w momencie zarejestrowania nie posiada odpowiednika w postaci leku generycznego.

Spis treści

Lek innowacyjny może zostać dopuszczony do obrotu na podstawie pełnej dokumentacji. Jest chroniony patentem w zakresie formuły i procesu wytwarzania (czas wygaśnięcia ochrony definiuje prawo patentowe). Zwykle jest to lek zawierający substancję czynną lub mieszaninę substancji czynnych, które nie zostały dopuszczone wcześniej do obrotu w danym kraju.

Wyższa cena, większy postęp

Odpowiednikiem referencyjnego produktu leczniczego jest lek generyczny, czyli zamiennik (produkt odtwórczy). Lek oryginalny jest znacznie droższy od leku generycznego, bowiem złożone i wieloetapowe badania nad stworzeniem leku innowacyjnego trwają wiele lat. Do tego dochodzą koszty rejestracji i marketingu, co także znajduje swoje odzwierciedlenie w cenie. Taka praktyka ma jednak pewne plusy - choć cena jest wyższa, to właśnie firmom, które inwestują w leki innowacyjne, zawdzięczamy postęp w medycynie.

Lek innowacyjny - pacjentowi przysługuje wymiana

W gabinecie lekarz wypisujący receptę powinien poinformować pacjenta o możliwości zakupu leków generycznych, czyli tańszych zamienników. Pacjent nie powinien mieć wątpliwości, że terapia zarówno lekami oryginalnymi, jak i zamiennikami przyniesie oczekiwany skutek.

Jeśli jednak przepisany nam zostanie lek innowacyjny, o ewentualnej zamianie na lek generyczny dowiemy się w aptece. Od 1 stycznia 2012 roku farmaceuci maja bowiem obowiązek informować pacjenta o możliwości nabycia tańszych zamienników.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij