Lek innowacyjny może zostać dopuszczony do obrotu na podstawie pełnej dokumentacji. Jest chroniony patentem w zakresie formuły i procesu wytwarzania (czas wygaśnięcia ochrony definiuje prawo patentowe). Zwykle jest to lek zawierający substancję czynną lub mieszaninę substancji czynnych, które nie zostały dopuszczone wcześniej do obrotu w danym kraju.
Wyższa cena, większy postęp
Odpowiednikiem referencyjnego produktu leczniczego jest lek generyczny, czyli zamiennik (produkt odtwórczy). Lek oryginalny jest znacznie droższy od leku generycznego, bowiem złożone i wieloetapowe badania nad stworzeniem leku innowacyjnego trwają wiele lat. Do tego dochodzą koszty rejestracji i marketingu, co także znajduje swoje odzwierciedlenie w cenie. Taka praktyka ma jednak pewne plusy - choć cena jest wyższa, to właśnie firmom, które inwestują w leki innowacyjne, zawdzięczamy postęp w medycynie.
Lek innowacyjny - pacjentowi przysługuje wymiana
W gabinecie lekarz wypisujący receptę powinien poinformować pacjenta o możliwości zakupu leków generycznych, czyli tańszych zamienników. Pacjent nie powinien mieć wątpliwości, że terapia zarówno lekami oryginalnymi, jak i zamiennikami przyniesie oczekiwany skutek.
Jeśli jednak przepisany nam zostanie lek innowacyjny, o ewentualnej zamianie na lek generyczny dowiemy się w aptece. Od 1 stycznia 2012 roku farmaceuci maja bowiem obowiązek informować pacjenta o możliwości nabycia tańszych zamienników.