Co to jest lek innowacyjny?

Lek innowacyjny (oryginalny) to każdy nowy produkt leczniczy wprowadzony do obrotu, który jest lekiem referencyjnym. Oznacza to, że w momencie zarejestrowania nie posiada odpowiednika w postaci leku generycznego.
Spis treści

Lek innowacyjny może zostać dopuszczony do obrotu na podstawie pełnej dokumentacji. Jest chroniony patentem w zakresie formuły i procesu wytwarzania (czas wygaśnięcia ochrony definiuje prawo patentowe). Zwykle jest to lek zawierający substancję czynną lub mieszaninę substancji czynnych, które nie zostały dopuszczone wcześniej do obrotu w danym kraju.

Reklama

Wyższa cena, większy postęp

Odpowiednikiem referencyjnego produktu leczniczego jest lek generyczny, czyli zamiennik (produkt odtwórczy). Lek oryginalny jest znacznie droższy od leku generycznego, bowiem złożone i wieloetapowe badania nad stworzeniem leku innowacyjnego trwają wiele lat. Do tego dochodzą koszty rejestracji i marketingu, co także znajduje swoje odzwierciedlenie w cenie. Taka praktyka ma jednak pewne plusy - choć cena jest wyższa, to właśnie firmom, które inwestują w leki innowacyjne, zawdzięczamy postęp w medycynie.

Umów się na bezpłatne badanie słuchu! Kliknij tutaj

Lek innowacyjny - pacjentowi przysługuje wymiana

W gabinecie lekarz wypisujący receptę powinien poinformować pacjenta o możliwości zakupu leków generycznych, czyli tańszych zamienników. Pacjent nie powinien mieć wątpliwości, że terapia zarówno lekami oryginalnymi, jak i zamiennikami przyniesie oczekiwany skutek.

Jeśli jednak przepisany nam zostanie lek innowacyjny, o ewentualnej zamianie na lek generyczny dowiemy się w aptece. Od 1 stycznia 2012 roku farmaceuci maja bowiem obowiązek informować pacjenta o możliwości nabycia tańszych zamienników.

Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jak zbić gorączkę?
Przeczytaj artykuł
Borelioza – jak ją leczyć?
Przeczytaj artykuł
Biegunka – dolegliwość, której nie można lekceważyć
Powiązane artykuły
Lekarz od ŁZS tłumaczy coś pacjentowi
ŁZS - wszystko, co powinieneś wiedzieć o chorobie
Czy Alzheimer jest dziedziczny?
Czy Alzheimer jest dziedziczny? Czynniki wpływające na rozwój choroby
Badanie poziomu cukru
Ubezpieczenie na wypadek cukrzycy – ile kosztuje?
Lek a suplement - czym się różnią?

Reklama


Darmowe badanie słuchu!
Umów badanie online