Co to jest lek innowacyjny?

Lek innowacyjny (oryginalny) to każdy nowy produkt leczniczy wprowadzony do obrotu, który jest lekiem referencyjnym. Oznacza to, że w momencie zarejestrowania nie posiada odpowiednika w postaci leku generycznego.

Spis treści

Lek innowacyjny może zostać dopuszczony do obrotu na podstawie pełnej dokumentacji. Jest chroniony patentem w zakresie formuły i procesu wytwarzania (czas wygaśnięcia ochrony definiuje prawo patentowe). Zwykle jest to lek zawierający substancję czynną lub mieszaninę substancji czynnych, które nie zostały dopuszczone wcześniej do obrotu w danym kraju.

Wyższa cena, większy postęp

Odpowiednikiem referencyjnego produktu leczniczego jest lek generyczny, czyli zamiennik (produkt odtwórczy). Lek oryginalny jest znacznie droższy od leku generycznego, bowiem złożone i wieloetapowe badania nad stworzeniem leku innowacyjnego trwają wiele lat. Do tego dochodzą koszty rejestracji i marketingu, co także znajduje swoje odzwierciedlenie w cenie. Taka praktyka ma jednak pewne plusy - choć cena jest wyższa, to właśnie firmom, które inwestują w leki innowacyjne, zawdzięczamy postęp w medycynie.

Lek innowacyjny - pacjentowi przysługuje wymiana

W gabinecie lekarz wypisujący receptę powinien poinformować pacjenta o możliwości zakupu leków generycznych, czyli tańszych zamienników. Pacjent nie powinien mieć wątpliwości, że terapia zarówno lekami oryginalnymi, jak i zamiennikami przyniesie oczekiwany skutek.

Jeśli jednak przepisany nam zostanie lek innowacyjny, o ewentualnej zamianie na lek generyczny dowiemy się w aptece. Od 1 stycznia 2012 roku farmaceuci maja bowiem obowiązek informować pacjenta o możliwości nabycia tańszych zamienników.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

16736
Pytanie: Co jest dla Ciebie priorytetem przy wyborze środków chłonnych?

  Skuteczność wchłaniania moczu

  Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem

  Idealne dopasowanie

  Wygoda stosowania

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!