Biegówki: sport także dla seniorów

Spis treści

Masz ochotę na narty, ale niekoniecznie w górach? Wypróbuj biegówki. Ta forma ruchu przynosi wiele korzyści dla zdrowia i wiąże się z niewielkim ryzykiem urazów. W naszym kraju znajduje się wiele przepięknych terenów, na których można uprawiać ten sport.

Narciarstwo biegowe to sport dla każdego. Można je uprawiać w zasadzie niezależnie od wieku i kondycji fizycznej. Ten typ narciarstwa jest o wiele łatwiejszy niż narciarstwo zjazdowe, nie trzeba od razu wybierać się w góry i korzystać ze skomplikowanej infrastruktury. Wystarczą nam narty, kijki i ośnieżony teren. Na biegówki najlepiej wybrać się do lasu, na oznaczoną ścieżkę. W samych Lasach Państwowych jest obecnie ponad 20 000 km oznakowanych pieszych szlaków turystycznych, które idealnie nadają się do uprawiania narciarstwa biegowego.

Co dobrego dają nam biegówki?


Uprawianie narciarstwa biegowego usprawnia działanie naszego układu krążeniowego i oddechowego. Biegając na nartach zwiększamy nasze tętno, co wpływa pozytywnie na pracę serca i dotlenia nasz organizm. Jednocześnie zwiększa się przemiana materii, dzięki czemu szybciej spalamy tkankę tłuszczową i pozbywamy się toksyn. Biegówki polecane są szczególnie osobom z nadwagą, ponieważ uprawiając ten sport w nieznacznym stopniu obciążamy nasze stawy. To także bardzo przyjemny sposób na poprawienie naszej wytrzymałości i gibkości. Uprawiając narciarstwo biegowe angażujemy zarówno nogi, jak i ręce, dzięki czemu zwiększamy naszą koordynację ruchową i poczucie równowagi.

Czytaj więcej w CafeSenior: 73-letnia Polka zdobyła światową koronę maratonów >> 

Poza wieloma korzyściami dla ciała, biegówki dają także wyjątkową okazję do obcowania z naturą. Mogą się okazać  o wiele przyjemniejsze niż zwykły spacer po ośnieżonych leśnych ścieżkach. Zwłaszcza, jeśli zaprosisz na biegówki swoich znajomych lub rodzinę.

biegowki

 

 

Zanim kupisz własne biegówki


Zanim zainwestujesz we własne narty i kijki sprawdź, czy jest to rzeczywiście sport dla Ciebie. Wybierz się do wypożyczalni biegówek – obecnie otwiera się coraz więcej punktów, w których można wypożyczyć narty z kijkami już od 15-25 zł za godzinę lub 30-60 zł za dobę. Ceny różnią się w zależności od wielkości miejscowości i dnia, w środku tygodnia zazwyczaj są znacznie niższe niż w weekendy.

Bardzo ważną kwestią jest dobór sprzętu. Narty biegowe powinny być dopasowane do wzrostu i masy ciała, a także do techniki jazdy, naszego stopnia zaawansowania i terenu, po którym będziemy się poruszać. Pracownik wypożyczalni pomoże nam dobrać odpowiednie narty, kijki i buty.

Czytaj więcej w CafeSenior: Niesamowici seniorze - biegacze i ich rekordy >>

Przygodę z biegówkami warto zacząć na choćby jednodniowym kursie z doświadczonym instruktorem, który pokaże nam, jak poruszać się na nartach i jak korzystać z pomocy kijków. Przy większości wypożyczalni biegówek są organizowane grupowe zajęcia, zarówno dla początkujących jak i dla bardziej doświadczonych osób. Możemy też poprosić pracownika wypożyczalni o krótki instruktaż tuż przed wyjściem na biegówki lub umówić się ze znajomymi, którzy już mają nieco doświadczenia w narciarstwie biegowym.

 

Mamy nadzieję, że ten artykuł zachęci Was do wybrania się na biegówki wraz z bliskimi Wam osobami. Teraz tylko pozostaje nam trzymać kciuki za śnieg.

Czytaj więcej w CafeSenior: Nie trzeba wiele, 2 h biegania w tygodniu wystarczą >> 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej z kategorii Sport
5 prostych ćwiczeń przy biurku - w pracy też możesz się gimnastykować
Sposoby na nietrzymanie moczu – sport jest ważny
Mężczyzna odpoczywa pod drzewem po jeździe na rowerze
Najstarsza kulturystka świata skończyła 82 lata - Ernestine Shepherd
Powiązane artykuły
Emerytura olimpijska - za jaki medal i ile wynosi?
Najszybsza babcia świata. Ma 75 lat i biega w maratonach
Ćwiczenia na kręgosłup – szyjny, lędźwiowy i piersiowy
Gimnastyka dla seniorów: ćwiczenia na kręgosłup
Jazda na rowerze
Nietrzymanie moczu – sprawdź, jakie sporty możesz uprawiać