73-letnia Polka zdobyła światową koronę maratonów

Propaguje zdrowy styl życia, biega, pływa i zachęca do aktywności fizycznej każdego, nawet najstarszego. Barbara Prymakowska, zwana Najszybszą Babcią Świata, właśnie zdobyła tytuł World Marathon Majors pokonując 6 najważniejszych maratonów świata. 73-letnia tarnowianka jest czwartą Polką, która tego dokonała!

73-letnia Barbara Prymakowska przebiegła maraton w Chicago. Wcześniej uczestniczyła w maratonie w Londynie, Berlinie, Tokio, Nowym Yorku i Bostonie. Tym samym ma na swoim koncie 6 najważniejszych maratonów świata. Ostatni nie był dla niej łaskawy. Na trasie odnowiła się kontuzja. –„Nie mogłam się poddać, bo do mety było już tak blisko" – wspomina 73-letnia Prymakowska. –„Po raz pierwszy płakałam na maratonie, zaciskałam pięści i płakałam. 200 metrów do mety biegłam z bólem. Biegłam w intencji zdrowia córki, jej dedykuję tytuł "Korony Maratonów Świata" – dodaje.

Barbara Prymakowska pierwszy maraton przebiegła mając 58 lat, w sumie ukończyła 49 maratonów. Jest aktualną mistrzynią Polski Masters na dystansie 10 km w półmaratonie i w biegu górskim na dystansie 10 km stylem alpejskim. W tym roku została Mistrzynią Świata Masters w Biegu Górskim stylem Alpejskim rozegranym we Włoszech. W wieku 68 lat zdobyła Mont Blanc jako najstarsza Polka.

barbara-prymakowska2

Na co dzień Pani Barbara zachęca innych do spełniania swoich marzeń i dbania o zdrowie, często spotyka się z młodzieżą i seniorami. Jest urodzoną optymistką, stara się w życiu dostrzegać pozytywne strony. A tych nie brakuje też na starość, więc stara się chwytać każdy dzień i cieszyć się z życia. Przekazuje swój optymizm innym ludziom.

Jaka jest według niej recepta na jesień życia? –„Trzeba się cieszyć życiem, bo to największy skarb. Człowieka traktować bez rygorów i widzieć w nim to, co najlepsze, bo wszyscy jesteśmy inni, a zło nie bierze się z niczego. W moim przypadku radość życia daje mi uprawianie sportu i dobre relacje z rodziną, a także pomoc ludziom. Przecież człowiek jest tyle wart, ile dobrego uczyni dla innych.”

Na YouTube ruszył kanał „Najszybsza Babcia Świata”, w którym Pani Barbara prezentuje proste zestawy ćwiczeń, opracowane z myślą głównie o seniorach. Krótkie filmy można np. uruchomić na komputerze i ćwiczyć zgodnie ze wskazówkami.

Czytaj więcej w CafeSenior: „Nie trzeba wiele, 2 godziny biegania w tygodniu wystarczą" >>

Więcej z kategorii Ludzie
Coraz więcej stulatków w Polsce
5 seniorek, które podbiły serca rzesz fanów
85-letni Japończyk Hiromu Inada ukończył triatlon Ironmana
Powiązane artykuły
Tej 90-latki życie nie oszczędzało. Ale ostatnio spotkało ją coś cudownego!
W czym tkwi sekret udanego związku?
Piosenki Hanki Ordonówny
Telefon wsparcia dla Seniorów
DOZ Fundacja uruchomiła telefon wsparcia dla Seniorów
84-letnia Polka podbija świat autostopem!