Dbasz o prywatność na Facebooku? Lubię to!

Spis treści
Facebook i prywatność? Te dwa hasła wydają sprzeczne ze sobą. O to przecież chodzi, by pokazać innym nieco swojego życia. No właśnie: nieco. I to nie wszystkim. Zobacz, jak łatwo możesz mieć pod kontrolą to, czego z Facebooka dowiadują się o tobie inni.

To, co powinno interesować cię najbardziej, znajdziesz w prawym górnym rogu na niebieskim pasku z powiadomieniami. Tak, to ta kłódka, skrót do ustawień prywatności.

Reklama

3 podstawowe narzędzia


Po kliknięciu na nią rozwija się lista z trzema kategoriami ustawień: “Kto może zobaczyć dodawane przeze mnie treści?”, “Kto może się ze mną kontaktować?” oraz “Jak mogę uniemożliwić komuś przeszkadzanie mi?”.

Pierwsza z nich pozwala na ustalenie, kto odtąd będzie miał dostęp do twoich publikacji: wszyscy, tylko twoi znajomi, a może tylko ty. Warto skorzystać też z opcji dziennika aktywności. Możesz dzięki niej skontrolować w jednym miejscu wszystko to, co robiłeś na portalu: swoje polubienia, dodane komentarze, także zdjęcia, na których ktoś cię oznaczył.

Zastanów się, czy chcesz, by każdy mógł się z tobą skontaktować. Jeśli pragniesz ustrzec się przypadkowych zaproszeń do znajomych, odznacz opcję “Wszyscy”, a zaznacz “Znajomi znajomych”. Prawdopodobieństwo, że znasz te osoby, jest już większe.

Tak samo możesz zdecydować, kto i w jaki sposób znajdzie cię w facebookowej wyszukiwarce. Serwis oferuje ograniczenie możliwości odnalezienia cię przy pomocy twojego numeru telefonu lub adresu e-mail. Jeśli wybierzesz opcję “Znajomi”, albo “Znajomi znajomych”, nikt przypadkowy nie będzie mógł sprawdzić, że to do ciebie należy dany numer telefonu czy adres e-mail.
Umów się na bezpłatne badanie słuchu! Kliknij tutaj

Twoja oś czasu


Niezwykle istotne jest, byś kontrolował, co dzieje się na twojej osi czasu. Zajrzyj do zakładki “Ustawienia osi czasu”. Tu zdecydujesz, kto może dodawać na niej posty, kto w ogóle ją widzi i jak ją widzi. Możesz nawet sprawdzić podgląd swojego profilu w takiej formie, w jakiej jest on widoczny dla innych.

Przyda ci się tu również narzędzie kontroli tego, że jesteś oznaczany w postach przez innych. Zanim zdjęcie, na którym zostałeś oznaczony, wyświetli się na twojej osi, zostaniesz poproszony o zgodę. Nie podoba ci się, że ktoś cię oznaczył? Kliknij “ukryj” w opcjach przy konkretnym poście, a nie będzie on wyświetlał się na twoim profilu.

Reklama

Blokowanie


Ktoś wyjątkowo działa ci na nerwy? Możesz zablokować mu kontakt z tobą i dostęp do twoich treści. Albo dostęp ten tylko mu ograniczyć - wówczas widzieć będzie tylko te elementy, które określiłeś jako “Publiczne”.

Pamiętaj, korzystanie z Facebooka nie musi oznaczać odarcia z prywatności. Poświęć chwilę na analizę przedstawionych tu narzędzi i miej pewność, że dane o tobie nie trafiają w niepowołane ręce.

 

Autorka: Anna Orzechowska
Więcej z kategorii Nowe technologie
Przeczytaj artykuł
Już co trzeci senior robi zakupy przez Internet
Przeczytaj artykuł
Internet przyśpiesza! Jak zmieniała się prędkość internetu w Polsce?
Przeczytaj artykuł
Jak płacić rachunki przez Internet? Karta, czy przelew?
Powiązane artykuły
Nowe technologie dają seniorom… szczęście!
Facebook prawdę ci powie?
Seniorzy uczą dzieci programowania!
Internet bez tajemnic: selfie

Reklama


Darmowe badanie słuchu!
Umów badanie online