Dbasz o prywatność na Facebooku? Lubię to!

Spis treści
Facebook i prywatność? Te dwa hasła wydają sprzeczne ze sobą. O to przecież chodzi, by pokazać innym nieco swojego życia. No właśnie: nieco. I to nie wszystkim. Zobacz, jak łatwo możesz mieć pod kontrolą to, czego z Facebooka dowiadują się o tobie inni.

To, co powinno interesować cię najbardziej, znajdziesz w prawym górnym rogu na niebieskim pasku z powiadomieniami. Tak, to ta kłódka, skrót do ustawień prywatności.

3 podstawowe narzędzia


Po kliknięciu na nią rozwija się lista z trzema kategoriami ustawień: “Kto może zobaczyć dodawane przeze mnie treści?”, “Kto może się ze mną kontaktować?” oraz “Jak mogę uniemożliwić komuś przeszkadzanie mi?”.

Pierwsza z nich pozwala na ustalenie, kto odtąd będzie miał dostęp do twoich publikacji: wszyscy, tylko twoi znajomi, a może tylko ty. Warto skorzystać też z opcji dziennika aktywności. Możesz dzięki niej skontrolować w jednym miejscu wszystko to, co robiłeś na portalu: swoje polubienia, dodane komentarze, także zdjęcia, na których ktoś cię oznaczył.

Zastanów się, czy chcesz, by każdy mógł się z tobą skontaktować. Jeśli pragniesz ustrzec się przypadkowych zaproszeń do znajomych, odznacz opcję “Wszyscy”, a zaznacz “Znajomi znajomych”. Prawdopodobieństwo, że znasz te osoby, jest już większe.

Tak samo możesz zdecydować, kto i w jaki sposób znajdzie cię w facebookowej wyszukiwarce. Serwis oferuje ograniczenie możliwości odnalezienia cię przy pomocy twojego numeru telefonu lub adresu e-mail. Jeśli wybierzesz opcję “Znajomi”, albo “Znajomi znajomych”, nikt przypadkowy nie będzie mógł sprawdzić, że to do ciebie należy dany numer telefonu czy adres e-mail.

Twoja oś czasu


Niezwykle istotne jest, byś kontrolował, co dzieje się na twojej osi czasu. Zajrzyj do zakładki “Ustawienia osi czasu”. Tu zdecydujesz, kto może dodawać na niej posty, kto w ogóle ją widzi i jak ją widzi. Możesz nawet sprawdzić podgląd swojego profilu w takiej formie, w jakiej jest on widoczny dla innych.

Przyda ci się tu również narzędzie kontroli tego, że jesteś oznaczany w postach przez innych. Zanim zdjęcie, na którym zostałeś oznaczony, wyświetli się na twojej osi, zostaniesz poproszony o zgodę. Nie podoba ci się, że ktoś cię oznaczył? Kliknij “ukryj” w opcjach przy konkretnym poście, a nie będzie on wyświetlał się na twoim profilu.

Blokowanie


Ktoś wyjątkowo działa ci na nerwy? Możesz zablokować mu kontakt z tobą i dostęp do twoich treści. Albo dostęp ten tylko mu ograniczyć - wówczas widzieć będzie tylko te elementy, które określiłeś jako “Publiczne”.

Pamiętaj, korzystanie z Facebooka nie musi oznaczać odarcia z prywatności. Poświęć chwilę na analizę przedstawionych tu narzędzi i miej pewność, że dane o tobie nie trafiają w niepowołane ręce.

 

Autorka: Anna Orzechowska
Więcej z kategorii Internet
10 przykazań bezpiecznego korzystania z Internetu
Internet bez tajemnic: selfie
Precyzyjne wyszukiwanie. 5 funkcji Google, które warto znać
Powiązane artykuły
Skróty internetowe, które powinieneś znać
Proste internetowe gry, które ćwiczą mózg
Jak legalnie oglądać filmy w Internecie?
Polecamy blogi o modzie dla 50+
Co to jest mem internetowy?