Internet bez tajemnic: memy

Memy są jednym z najważniejszych nośników opinii w sieci. Aż 95% internautów wie, co to są memy, a 41% lubi je oglądać i się nimi dzielić. O czym i co mówią memy?

Memem może być niemal wszystko. Obrazek skomentowany jednym słowem lub krótkim tekstem, przewrotny rysunek, grafika, żart słowny lub fragment piosenki. Ważne, aby mem był skrótem myślowym, łatwym do uchwycenia i zrozumienia przez szerokie grono odbiorców.

Czytaj też: 27 internetowych skrótów, które powinieneś znać

Dlaczego Polacy tak chętnie dzielą się memami? By znaleźć odpowiedź na to pytanie, GfK Polonia i Clue PR przeprowadziły badanie „Historia obrazkowa Polski w memach i szerach”. Memy spełniają trzy podstawowe role: rozśmieszają, pozwalają dzielić się opiniami oraz budują poczucie wspólnoty, skupionej wokół danej tematyki czy poglądów. Rozmówcy w badaniu jakościowym deklarowali, że oglądanie memów jest dla nich pretekstem do przerwy w pracy i zdrowszą alternatywą dla wyjścia na papierosa.

Memy mają też poważniejszą stronę. Pełnią opiniotwórczą rolę oraz umożliwiają poznanie nastrojów społecznych. Nawet jeśli rzeczywistość przedstawiona jest w memach w krzywym zwierciadle, można przez nie odczytać bolączki społeczne i stosunek do polityki czy mniejszości narodowych. Potwierdza to badanie: dla 67% udostępnianie memów to forma wyrażenia opinii. 64% badanych uważa, że memy służą do wyrażania nastrojów w trudnych czasach, w tym emocji takich jak frustracja, irytacja i gniew.

Jakie są cztery ulubione tematy memów wśród Polaków? Wygrywa zdecydowanie polityka ( 64%),  związki i relacje damsko-męskie (51%), zjawiska i grupy społeczne, w tym mniejszości, uchodźcy (również 51%).

Co w skrócie wynika z badania? Jeśli chcemy szybko zorientować się, co w danym momencie trapi, bawi lub wprawia Polaków w stan niepokoju – memy są tego doskonałym źródłem. Najpopularniejsze pokazują sympatie i antypatie polityczne, grupy społeczne będące na celowniku czy podejście do ról społecznych kobiet i mężczyzn. Spełniają funkcję, jaką przez wiele lat pełnił kabaret, ale są bardziej egalitarne i dostępne. I co jest pewnie ich największą siłą – wystarczy pół minuty by mem zrozumieć, i drugie pół, by podzielić się nim ze światem.

pies mem

Czytaj też:

Co to jest mem internetowy?