10 sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej

Rozsądne oszczędzanie energii elektrycznej może przynieść oszczędności w skali miesiąca i roku. Zdarza Ci się zostawiać zapalone światło w pomieszczeniach, w których akurat nie przebywasz? Wkładasz ciepłe posiłki do lodówki lub nie zapełniasz całej zmywarki? Sprawdź proste sposoby na zaoszczędzanie energii elektrycznej w domu, nawet do 40%.
Spis treści

Oszczędzanie energii elektrycznej

Jak oszczędzać energię elektryczną, by wzmocnić domowy budżet? Cena energii elektrycznej może nie wydawać się wygórowana, ale od tego jak intensywnie wykorzystujemy energię, czyli prąd w naszym domu, zależy wysokość naszych comiesięcznych rachunków. Jednak są sposoby, które pozwalają zmniejszyć rachunki za prąd.

Sposoby oszczędzania energii

 • Zawsze wyłączaj przycisk czuwania (tzw. „stand-by”, czyli czerwoną diodę na sprzęcie RTV).
 • Jeśli jeszcze posiadasz tradycyjne żarówki, wymień je na dobrej jakości oświetlenie typu LED. Zużywają one około pięć razy mniej energii, i są od 5 do 10 razy trwalsze niż tradycyjne żarówki! Choć są droższe, wymieniając np. w pięciu punktach świetlnych zwykłe żarówki na energooszczędne lub oświetlenie typu LED, możemy zaoszczędzić około 60 zł rocznie (wyliczenia dla mieszkania 2-pokojowego).
 • Gaś światło w pomieszczeniach, w których nie będziesz już przebywać.
 • Używaj energooszczędnych sprzętów i urządzeń domowych (energooszczędnych żarówek, sprzętu AGD klasy A lub A+). Najwięksi pożeracze energii w domu to lodówki i zamrażarki - urządzenia te są odpowiedzialne za zużycie aż 28% całkowitego zużycia energii w domu.
 • Podczas gotowania koniecznie używaj przykrywek. Gotowanie w zamkniętych naczyniach pozwoli Ci zmniejszyć zużycie energii o co najmniej 30%.
 • Nie wkładaj ciepłych posiłków do lodówki. Nagły wzrost temperatury wewnątrz lodówki spowoduje gwałtowny wzrost zużycia prądu.

 


   

oszczędzanie energii elektrycznej

 


 • Używaj „krótkiego programu” zmywarki. Pozwala on na ograniczenie czasu zmywania i zmniejszenie poboru energii.
 • Regularnie wymieniaj filtry (worki) w odkurzaczu – najpóźniej wówczas, kiedy wskaźnik ssania sygnalizuje pełny worek. Odkurzacz działa tym słabiej, im bardziej zanieczyszczone są filtry, co wydłuża czas pracy a tym samym zużycia energii.
 • Wymień izolację termiczną swojego domu. Jeśli masz zainstalowane ogrzewanie na prąd, zaoszczędzisz na rachunkach za energię elektryczną. A jeśli ogrzewasz dom w inny sposób (np. gazem, węglem lub drewnem), zaoszczędzisz na paliwie.
 • Jeśli masz taką możliwość, korzystaj z energii z odnawialnych źródeł (wiatr, panele słoneczne, biomasa, geotermia).


oszczędzanie energii elektrycznej

Czytaj więcej:

 

 

 

Więcej z kategorii Oszczędzanie
Przedawnienie długu - kredytu, u komornika, czynszu
Jak łapać deszczówkę?
Karta kredytowa do kredytu hipotecznego - czy to się opłaca?
Karta kredytowa
Powiązane artykuły
Wózek inwalidzki - dofinansowanie z PFRON i NFZ. Zasady
Dofinansowanie do okularów - z NFZ, od pracodawcy. Zasady
Odwrócona hipoteka - czym jest i czy się opłaca?
Darmowe leki dla seniorów - informator
Kredyt hipoteczny dla emeryta. Pożyczka dla seniora