Leki generyczne - jak kupić tańszy lek?

Koszty leczenia nie muszą być tak wysokie, jak nam się wydaje. O możliwości wykupienia tańszych leków powinien nas poinformować zarówno lekarz, jak i farmaceuta. 

Każdy ubezpieczony pacjent korzystający ze świadczeń zdrowotnych ma prawo do otrzymania recepty z przysługującą mu w danym przypadku zniżką. Wystarczy, że uda się do lekarza posiadającego umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na wypisywanie na receptach leków refundowanych.

O lekach generycznych poinformują lekarz i farmaceuta

W gabinecie lekarz wypisujący receptę powinien poinformować pacjenta o możliwości zakupu leków generycznych, czyli tańszych zamienników, tak by pacjent nie miał żadnych wątpliwości, że terapia lekami oryginalnymi czy zamiennikami przyniesie oczekiwany skutek. Resztę fachowego doradztwa bierze na siebie farmaceuta.

Zasady wydawania leków generycznych przez farmaceutę określa ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z nią fachowy personel apteki ma obowiązek na żądanie pacjenta wydać lek, którego cena jest mniejsza niż cena leku przepisanego na recepcie, chyba że na recepcie lekarz umieścił adnotację „nie zamieniać”.

Kiedy można wymienić lek oryginalny na tańszy zamiennik?

Farmaceuta może zatem wydać odpowiednik, jeżeli spełnione zostaną następujące kryteria:

 


  • ta sama substancja chemiczna (nazwa międzynarodowa),

  • wielkość opakowania (tyle samo tabletek/taka sama objętość),

  • postać leku (tabletki o przedłużonym uwalnianiu/kapsułki/postacie retard),

  • droga podania (postacie doustne/doodbytnicze/dopochwowe/iniekcje),

  • cena zamiennika nie przekracza lub jest niższa od limitu ceny leku przepisanego na recepcie.


  •  


Powyższe warunki sprawdza skrupulatnie farmaceuta w programie aptecznym i/lub w wyszukiwarce zamienników i proponuje właściwy generyk. Trzeba pamiętać, że w ten sposób farmaceuta nie zmienia wskazań lekarza, tylko zmniejsza zazwyczaj comiesięczny wydatek pacjenta na leki.

Leki generyczne a prawa pacjenta

W przypadku gdy przepisany lek refundowany nie posiada tańszego zamiennika, farmaceuta wydaje właśnie ten lek bądź na życzenie pacjenta może wydać lek droższy (odpłatny 100%).

Pamiętaj! Jeśli chcesz zmniejszyć koszt swojej terapii, musisz zgłosić to lekarzowi i farmaceucie, jeśli żaden z nich nie poinformował cię o tańszych zamiennikach.

Dzięki tańszym zamiennikom pacjent może wykupić wszystkie leki z recepty, a także zmniejszyć koszt terapii nawet kilkakrotnie.

 

Więcej z kategorii Oszczędzanie
Przedawnienie długu - kredytu, u komornika, czynszu
Jak łapać deszczówkę?
Karta kredytowa do kredytu hipotecznego - czy to się opłaca?
Karta kredytowa
Powiązane artykuły
Wózek inwalidzki - dofinansowanie z PFRON i NFZ. Zasady
Dofinansowanie do okularów - z NFZ, od pracodawcy. Zasady
Odwrócona hipoteka - czym jest i czy się opłaca?
Darmowe leki dla seniorów - informator
Kredyt hipoteczny dla emeryta. Pożyczka dla seniora